Turizmde Delik Büyüdükçe Yama Küçülecek’mi

Rusya Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova15 Nisan'dan 1 Haziran'a kadar, uçuşlar bir buçuk ay süreyle sınırlı olacak tavsiyelerini yaptı.

Turizmde Delik Büyüdükçe Yama Küçülecek’mi
Haydar ÇETİN Side Noble Palace Hotel Gm Tur operatörleri acenteciler ve otelciler el ele 2021 sezonu açarak kurtarma yarışına girdik

Türkiye’de ise askıya tavsiye kararları hızla yanıt buldu. Tur operatörleri ve seyahat acenteleri, Rusya’da alınan kararlara isyan ediyor. Rus pazarının %70 lik rezerve bölümü, Türkiye’ye yapılmış durumda. 2020 yılında açılmayan oteller nedeniyle ciddi sıkıntılara giren acenteciler, 2021 yılına risk analizlerini devreye alıp yatırım yapmışlardı.

Oteller’de 2020 yılında açılmayan tesisler nedeniyle iş yaptığı için, diğer otellerde, 2021 yılında açma kararı aldılar. Birde yeni açılacak otellerde olduğunu hesaplarsak, turizm 2019 gibi düşünüp, 2021 yılına hazırlandığımızı görmek mümkün.

Yapılmak istenen ve yapılan tur operatörleri, acenteciler ve otelciler el ele 2021 sezonu açarak kurtarma yarışına girdik. Öyle ki iç Pazar ve dış pazarı ortaklaşa mevcut oteller aracılığı ile, sürdürüleceği sanki ispatlanmak istenmekte.

Turizm gelinen noktada korona nedeniyle daralan pazarı, el birliği ile genişleterek toparlanmak istenmekteydi. Turizmin deliği büyük yaması küçüktü. Sürekli deliğe yamayı, gerdir, gerdir yapıp kapatmaya çalışıyorduk. Rusya Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova , Rusya'nın ülkedeki kötüleşen epidemiyolojik durum nedeniyle, Türkiye ile hava trafiğini sınırlandırma kararı 12 Nisan'da alındığını söyledi. Ona göre, ülkeler arasında düzenli uçuşlar karşılıklı olarak haftada iki uçuşla sınırlı olacak.

Avrupa'dan beklentiler sezon başından itibaren temmuz ayına odaklanmıştık zaten. Ramazan ayında Türk turistler çok az insan gelecek (13 Nisan - 12 Mayıs – yaklaşık bu zamanlarda seyahat edilmiyor.

Şimdi Turizmin suçu nemi oldu! Sezon başı turizmcilerin sevinci Rus pazarıydı ve alınan haberlerle, tadı damağımızda mı kalacak. Otel açılış tarihleri belli olanlar ve personellerin işe girişleri gerçekleştirilenler oldu. Kısa çalışma ödeneğinin kalktığını ve işten çıkarmalarında yasal olarak mümkün olduğu gerçeği elimizde’ mi patlayacak.

Resmi açıklamaların Rusya Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova tarafından yapılan tavsiye haberlerinin ardından, Türkiye’de durum nedir.

Türkiye Turizminde hangi sorular cevap arıyor şimdi? İç pazarla mı sezona başlanacak gündemi damga vurdu. Şimdi açılan oteller ve açılacak olan oteller ne olacak! Alınan personeller ne olacak! Tedarikçilere verilen siparişler ne olacak! Ay içinde kazançtan ve banka kredisiyle, piyasaya ve personele yapılması gereken ödemeler ne olacak! Turizm çalışanları için başlamış olan, güvenli aşı sertifikaları, açılması muhtemel işletme personellerine ne olacak! Delik büyüdük çe yama küçülecek mi.

Turizmcilerin zor süreçlerden geçerek süzgecin suyu, üzerindeki makarna misali yine bir çıkış yolu muhakkak bulacağız. Yine bu günleri atlatacağız. Fakat üst üste gelen 2020 ve 21 yüz yılın tarihinde yerini  alacaktır. Biz şimdi turizm adına yine birlik ve beraberliğimize devam edeceğiz. Belki de yüz yılın turizminde en çok turizmi sevip te, kucaklaşamadığımız yıl olacak. Turizme gönül bağlarıyla bağlı olduğumuzu bir kez daha göstermemiz gerekecek.

Sağlık ve huzurun, ekonominin, ulusların siyasi istikrarın, aşılamanın biran önce yeterliliği ile, insanların refah seviyelerinin yükselmesini temenni ederim Turizmin gelişip ilerlemesi için, ana temel kuralların biran önce olgunlaşması ortak dileğimizdir

Selam ve saygılarımla

Haydar ÇETİN

Side Noble Palace Hotel

Genel müdür