Seyahat Endüstrisini 2023 te Neler Bekliyor

Podcast 2023'te seyahat endüstrisini neler bekliyor konusuna değindi. Seyahatin ana teması yakıt ve enerji olduğuna vurgu yaptı. Enflasyon, yüksek enerji fiyatları, istikrarsız bir küresel güvenlik durumu ve 2022 yazının kaosu göz önüne alındığında, seyahat endüstrisi gelecek yıl için ne hazırlamalı ?

Seyahat Endüstrisini 2023 te Neler Bekliyor
Seyahat endüstrisi hem müşteriler için hem de bir işveren olarak rolü açısından azalan çekicilikten muzdarip

Wilhelmshaven'daki Jade Üniversitesi'nde İşletme, Pazarlama ve Turizm Profesörü Torsten Kirstges ile Reise vor9 podcast'inde bunun hakkında konuştular. 2023 yılının ulaşımda hassas bir yıl olacağının gözardı edilmemesi gerektiğini anlattı.

Kirstges, artan enerji fiyatlarının önümüzdeki yıl düşük gelirli insanların seyahat bütçelerini sıkıştıracağını söyledi. Sonuç olarak, daha az yüksek kaliteli gezilere olan talebin ve bir müzikal ziyareti ile şehir gezileri gibi klasik ikinci veya üçüncü gezilere olan talebin zarar görmesi olasıdır.

Uzman, Avrupa kayak bölgeleri için başarılı bir kış olacağına kesinlikle ikna olmuş değil. Bu segmentte otel konaklamaları, kayak kartları ve yerinde ikramlar daha pahalı hale geldiğinden, çoklu bir enflasyonist etki söz konusudur.

Sektörün çekiciliği azalıyor

Buna ek olarak, Kirstges'e göre seyahat endüstrisi hem müşteriler için hem de bir işveren olarak rolü açısından azalan çekicilikten muzdarip. Vasıflı işçi eksikliği, turist işlerine sınırlı bir ilgi ile buluşuyor. Üniversitelerdeki turizm eğitimleri de bunu hissettirdi. Başvuran herkes aynı zamanda potansiyel işverenlerden yüksek taleplerde bulunur çünkü iş piyasası şu anda buna izin vermektedir.

Seyahat acenteleri ve tur operatörleri arasındaki ilişkiyle ilgili olarak, üniversite hocası yüzdeye dayalı komisyon modellerinden uzaklaşma çağrısında bulunuyor. Çünkü bu modeller gezilerin düzenlenmesi ve işlenmesi için gereken çabayı ve dolayısıyla süreç ve personel maliyetlerini yeterince karşılamıyor.

Günümüzde seyahat acenteleri, pahalı ama satması kolay seyahatlerle makul miktarda para kazanabilirken, daha ucuz ancak tavsiye yoğun ürünlerin satışı çoğu zaman maliyetleri karşılamıyor. Reise vor9 podcast'inde Kirstges, nasıl daha adil bir ücretlendirme modeli hayal ettiğini açıklıyor.