Rus Kartlarıyla İşlem Yapmak

Izvestia, yerel iz.ru haberinin içeriği Mir ödemeleri ile ilgili yayınladığı haberde, Yerdeki haritalar: Türk otelleri Rusya Federasyonu'nun hizmetleri aracılığıyla "Mir" kabul etmeye başladı açıklaması yaptı. Rus "kartla" ile nerede ve hangi şartlarda ödeme yapabilirim

Rus Kartlarıyla İşlem Yapmak
Türk otelleri ve diğer yabancı satıcıların elektronik bir ödeme sisteminde hesap açıp Rus kartlarıyla işlem yapmalarının muhtemel olduğunu açıkladı

Mir haritası Türkiye turizm edinme. İzvestia, Mir kartlarını kabul etmek için Türk otellerinin Rus ödeme servislerini bağlamaya başladığını öğrendi. Ulusal kartlarla başarılı ödeme Ekim ayında beş otelde teyit edildi.

Özellikle Papillon Zeugma Relaxury'de Ziraat Bankası Mir'i kabul etmeyi bıraktıktan sonra kartlarımızla başarılı bir şekilde çalışan Rus Sigma sistemini bağladılar.

Papillon Belvil oteli, Rusya Federasyonu'nda verilen Visa ve Mastercard'ı bile kabul ediyor ve ödemeler bir aracı sistemden geçiyor. Örgüt, ödemeleri kabul etmek için başka bir Rus hizmeti olan PayAnyWay'in, diğer dost ülkelerden Belarus ve Kazakistan'dan birkaç yabancı şirket tarafından Mart ve Eylül aylarında bağlandığını söyledi.

"Barışçıl" arabulucu

İzvestia, yabancı bankalarda, yabancı otellerde ve dost ülkelerdeki diğer şirketlerde Mir kartlarının kabul edilmesine ilişkin kısıtlamaların zemininde. Rus ödeme kabul hizmetlerini bağlamaya başladığını öğrendi. Böylece, Ekim ayında beş Türk otelinde kartlarımızı başarıyla kabul ettiklerini bildirdiler.

Yerel banka Ziraat Mir ile çalışmayı bıraktıktan sonra, Rus Sigma sistemi Papillon Zeugma Relaxury oteline bağlandı. Otelin çağrı merkezi, ulusal kartları kabul ettiğini ve ardından ödemeyi Rusya Federasyonu'ndaki bir bankaya komisyon eksi olarak gönderdiğini söyledi.

Papillon Belvil, ödemeleri kabul etmek için alternatif bir Rus servisine bağlandıklarını da bildirdi. Bu nedenle turistler sadece Mir kartlarıyla değil, Rusya Federasyonu'ndaki kredi kuruluşları tarafından verilen Visa ve Mastercard plastik kartlarıyla da ödeme yapabilirler. Otelin çağrı merkezi hangi sistemi kullandıklarını belirtmedi, ancak bu tür işlemlerin nasıl yapıldığını açıkladı: hizmetlerin maliyeti avro olarak hesaplanır, ardından terminal sonucu yaklaşık 72-74 € / döviz kurunda ruble olarak gösterir. Ovun ve alıcı başka bir şekilde anlaşabilir veya ödeme yapabilir.

Türk ağı Nirvana'nın üç oteli de İzvestia'ya Mir kartlarını kabul etmeye devam ettiklerini söyledi, ancak hangi banka veya hizmetin işlemleri gerçekleştirdiğini belirtmedi.

Izvestia, yerel bankaların bu tür "plastik" kabullerini bloke etmesinin ardından, Rus kredi kuruluşlarına Türkiye'de kartlarımızla işlem yapılıp yapılmadığını sordu. Post Bank basın servisi, Ekim ayında başarılı işlemlerin kaydedildiğini doğruladı. Ancak yurtdışındaki Mir kartlarına yapılan toplam ödeme sayısının önceki aylara göre birçok kez azaldığını da sözlerine eklediler.

Rus turistler de profil Telegram kanallarında Mir'in ülkede resmi olarak engellenmesinin ardından Türkiye'nin bazı turistik noktalarındaki başarılı operasyonlardan bahsetti. Böylece, kullanıcı dmitriy, Ekim ayı ortasında otelde bir Mir kartı ile Kapadokya turu için ödeme yapabildiğini bildirdi. Başka bir kullanıcı, Antalya'da bir alışveriş merkezinde ulusal kartla başarılı bir ödeme yaptığını anlattı. Ona göre, operasyon bir Rus bankası aracılığıyla gerçekleşti. Elena Zemit otelde kaldığı süre için ödeme yapabildi. Resepsiyonda Mir kartlarıyla işlem yapan ikinci bir terminal aldılar. Eczane ayrıca Rus “kart plastiği” ile ödeme yapmayı teklif etti.

Vakıfbank destek servisi İzvestia'ya Mir ile çalışmayı bıraktıklarını söyledi. Diğer Türk kredi kuruluşları, Rus kartlarına hizmet verip vermediklerini yanıtlamadı.

Ulusal Ödeme Konseyi başkanı Alma Obayeva, örneğin Türk satın alan bankaların yalnızca bazı terminallerin Mir'i almasını engelleyebileceğini söylüyor. Ona göre, Türkiye'deki satıcıların Rus bankalarıyla kart kabul etmek için bir anlaşma yapmış olmaları da mümkün. Rusya Federasyonu yasaları bu tür dış ekonomik faaliyeti engellemez, ancak bu tür işlemler Türkiye Merkez Bankası ve para birimi mevzuatı açısından şüpheli olabilir.

İki ülkenin merkez bankaları NSPK ve Sigma'nın da aralarında bulunduğu diğer ödeme sistemleri, İzvestia'nın Türkiye'de Mir kartlarıyla yapılan işlemlerin nasıl yapıldığına ilişkin sorusuna yanıt vermedi.

Rus turistler için

NPO Moneta'nın (PayAnyWay operatörü) ticari direktörü Sergey Smirnov, Visa ve Mastercard'ın yaptırımları ve yabancı bankaların Mir'i kabul etmesine yönelik son kısıtlamalara karşı, yabancı şirketlerden PayAnyWay hizmetini bağlama talebinde bir artış olduğunu söyledi. Ona göre platform, yurtdışındaki işletmelerin Mir kartları ve SBP aracılığıyla ödeme kabul etmesine izin veriyor. Böylece, Mart ve Eylül aylarında Belarus ve Kazakistan'dan birkaç şirket katıldı. Aynı zamanda, kısıtlamalar nedeniyle, hizmet yalnızca dost ülkelerden kuruluşlarla sözleşme yapma hakkına sahiptir. Sergei Smirnov, Türk otellerinin kendisine bağlı olmadığını açıkladı.

ACRA Finansal Kurumlar Derecelendirme Grubu Başkanı Kıdemli Direktör Valery Piven, turizm endüstrisinin büyük ölçüde Rus gezginlere hizmet vermeye odaklandığı ülkelerin ödeme kabul etmek için çeşitli yollar arayacaklarından emin. Otelleri ve diğer kuruluşları Rus ödeme sistemlerine bağlamak, sorunu çözmenin mantıklı yollarından biridir ve ikincil yaptırımlara maruz kalma riski taşıyan yerel bankaları içermez.

TeleTrade bilgi ve analitik merkezinde baş ekonomist Aleksey Fedorov, Türk otelleri ve diğer yabancı satıcıların elektronik bir ödeme sisteminde hesap açıp Rus kartlarıyla işlem yapmalarının muhtemel olduğunu açıkladı. Bu tür aracıların komisyonları genellikle %0,7 ile %2,7 arasında değişmektedir ve Rus bankaları tarafından yapılan sınır ötesi ödemelerden yaklaşık 2-2,5 kat daha yüksektir, ancak bu ulusal kartları kabul etme sorununu çözmeyi sağlar.

Rusya Bankalar Birliği başkan yardımcısı Alexei Voylukov, yerel bankaların, ikili ilişkilerin kurulduğu ve kartlarımızla ödeme için sürekli bir talebin olduğu ülkelerde de terminallerini kurmaya başlayabileceğini söyledi. Ona göre, sadece satın alma konusunda uzmanlaşmış kuruluşlar veya büyük oyuncular bunu yapabilir.