Avrupalılar Bölgesel seyahati benimsiyor

Avrupalılar, artan yaşam maliyeti endişeli. Her ne kadarda maliyetler artsa bile, yinede yurtdışı seyahatlerinden vazgeçebilmeleri mümkün değil. Kış döneminde tüm mdünyayı etkisi altına alan enerji ve petrol maliyetleri düşünüldüğünde, Avrupa içi seyahati daha çok hesap ediyor ve benimsiyor. Avrupa içi seyahate ilgi Eylül 2020'den bu yana en yüksek noktasına (yüzde 62) ulaşıyor. Daha fazla Avrupalı ​​(yüzde 40) küresel ekonomik krizin ortasında artan seyahat maliyetleri konusunda endişeli.

Avrupalılar Bölgesel seyahati benimsiyor
Avrupalı ​​yolcunun Covid19 tarafından seyahat etmekten caydırılma olasılığı daha düşüktür

Avrupalıların yüzde 40'ı, devam eden yaşam maliyeti krizi ışığında seyahat maliyetlerinin artmasından endişe ediyor. Bununla birlikte, Avrupalılar arasında seyahat iştahı artıyor ve %70'i önümüzdeki altı ay içinde bir seyahat planlıyor. Bu sadece bir yılda %4'lük bir artışı temsil ediyor. Yarısından fazlası (%52) tatil için bastırılmış talebin en az iki katı seyahat etmeyi planlıyor.

Ankete katılanların %62'sinin bu sonbaharda ve kış aylarında Avrupa içinde sınır ötesi seyahatler planlamasıyla Avrupa içi seyahate yönelik duyarlılık da yükselişte. Yurtiçi ve Avrupa İçi Seyahat İçin Duyarlılığı İzleme – 13. Dalga Avrupalıların kısa vadeli seyahat niyetleri ve tercihleri ​​hakkında bilgi sağlayan Avrupa Seyahat Komisyonu (ETC) tarafından 1 .

Araştırma hakkında yorum yapan ETC Başkanı Luís Araújo şunları söyledi: “Avrupa seyahat sektörünün daha güçlü hale gelmek için gösterdiği bitmek bilmeyen çabalar meyvelerini vermeye başlıyor. Hayat pahalılığı krizi, Avrupa'da turizm için inkar edilemez bir başka zorluk olsa da, ETC, seyahatin önümüzdeki aylarda Avrupalılar için bir öncelik olmaya devam ettiğini görmekten memnun. Artık, dijital ve çevresel geçişi destekleyen ve insanları kalkınmanın merkezine koyarak daha dirençli bir endüstri sağlamak Avrupa için büyük önem taşıyor.”

Covid-19 ve Ukrayna'daki savaşın Avrupa seyahat hissiyatı üzerindeki etkisi azalıyor

Dalga 13'ün sonuçları, Mayıs 2022'den bu yana Ukrayna'daki savaşın orijinal seyahat planlarını engellediğini belirten Avrupalıların sayısında %6'lık bir düşüş olduğunu ortaya koydu. Genel olarak, gezginlerin %52'si, çatışmanın önümüzdeki aylarda seyahat planları üzerinde doğrudan bir etkisi olmayacağını söyledi.

Benzer şekilde, daha az Avrupalı ​​yolcunun Covid-19 tarafından seyahat etmekten caydırılma olasılığı daha düşüktür. Ankete katılanların sadece %5'i pandemi ile ilgili endişelerin planlı bir seyahat gerçekleştirmelerini engellediğini belirtti.

Gezginler paralarının karşılığını daha az alıyor

Tersine, seyahat maliyetiyle ilgili endişeler artıyor. Seyahat ücretlerindeki olası artış şimdi Avrupalı ​​gezginlerin %23'ünü endişelendiriyor. Ek olarak %17'lik bir kesim de enflasyonun kişisel finansları üzerindeki etkilerinden rahatsız.

Seyahat bütçeleri Eylül 2021'den bu yana aynı seviyelerde kaldı ve katılımcıların %32'si bir sonraki seyahatlerinde (konaklama ve ulaşım masrafları dahil) kişi başına 501 ila 1000 avro arasında harcama yapmayı planlıyor. Ancak Avrupalılar, paraları bir yıl önceki kadar esnemediği için tatil sürelerini kısaltıyor. 3 gecelik tatiller için tercihler %23'e yükselirken (Eylül 2021'deki %18'den), 7 veya daha fazla gecelik daha uzun seyahatler %37'ye (Eylül 2021'den beri -%9) düşerek gezginlerin daha az değer elde ettiğini gösteriyor Eylül 2021'de yaptıklarından daha fazla para kazandılar.