Korona Şirketlerin 2020'de İş Seyahatlerinde 50 Milyar Euro Tasarruf Etti

Alman şirketleri, alışılmadık iş gezileriyle büyük miktarlarda para biriktiriyor. Bazı şirketler pandemiden sonra bile bu kemer sıkma sürecini sürdürmek istiyor. Sonuç olarak, Bahncard müşterilerinin sayısı zaten önemli ölçüde düşüyor.

Korona Şirketlerin 2020'de İş Seyahatlerinde 50 Milyar Euro Tasarruf Etti
Bu yüzde 90'a varan bir azalma oldu VDR tahminleri 560 üye şirketi arasında yapılan aylık anketlere dayanmaktadır

Alman Seyahat Yönetimi Derneği (VDR), korona salgını nedeniyle, Alman şirketlerinin 2020'de 2019'a kıyasla iş seyahatlerine toplamda 50 milyar avro daha az harcayabileceklerini tahmin ediyor. Geçen yıl genel olarak yüksek tek haneli oran İş seyahatlerine milyarlarca dolar harcadık, ”diyor Genel Müdür Hans-Ingo Biehl, WELT AM SONNTAG'a.

Bu yüzde 90'a varan bir azalma olur. VDR tahminleri, 560 üye şirketi arasında yapılan aylık anketlere dayanmaktadır. Bazı büyük şirketler, geçen yıl iş seyahatlerinde yüz milyonlarca tasarruf sağladı. Biehl, önümüzdeki yıllarda harcamaların da Corona öncesi seviyenin oldukça altında olacağını varsayıyor.

Biehl'in bulguları, WELT AM SONNTAG tarafından 30 DAX şirketi arasında yapılan bir ankette vurgulanıyor: Sadece neredeyse tamamı seyahat masraflarını radikal bir şekilde azaltmakla kalmadı. Birçoğu kriz öncesi seviyeye artık ulaşılmayacağını bekliyor.

Örneğin, ilaç ve tarım grubu Bayer, geçen yıl iş seyahatlerine 266 milyon euro daha az harcadı. Bu yüzde 70'lik bir düşüş. Kimya şirketi BASF, seyahat masraflarını da içeren sözde isteğe bağlı maliyetleri yaklaşık 200 milyon Euro düşürdü.

Plastik üreticisi Covestro'nun çalışanları, orta çift haneli bir miktar yerine daha yüksek tek haneli bir milyon tutar oluştururken, motor üreticisi MTU'da harcamalar on bir milyon azalarak dört milyon avronun biraz altına düşürüldü.

Otomotiv tedarikçisi Continental harcamalarını yüzde 70 azalttı. Hannover merkezli şirket şu anda süresi dolan Bahncard'ları genişletmiyor. Görünüşe göre diğer şirketler de benzer şekilde ilerliyor: WELT AM SONNTAG'dan gelen bilgiye göre, Bahncards sayısı geçen yıl yüzde yedi düştü. Demiryolu yine de Corona'nın olumlu etkilerine inanıyor.