Profesyonel Acenteciler, Geleceğin Çalışma Dünyasını Nasıl Görüyor

Size uygun olduğunda sürekli stres ve artık aile hayatı veya rahat müşteri hizmetleri yok mu? Çoğu seyahat uzmanı, daha esnek açılış saatleri ile kendileri üzerinde daha fazla stres görüyor. Bununla birlikte, ankete katılanların çoğu, bunda da fırsatlar görüyor.

Profesyonel Acenteciler, Geleceğin Çalışma Dünyasını Nasıl Görüyor
Genel olarak şüphecilik girişimciler arasında da yaygındır. Bir tanesi Sorun sahibinin iradesi değil bunun için çalışan bulmaktır

Seyahat profesyonelleri, umut ve şüphe karışımıyla daha esnek açılış saatleri görüyor

Yaklaşık 600 seyahat acentesi sahibi ve ofis yöneticisinin üçte ikisi ile 9'dan önce yapılan bir ankete katılan seyahat acenteleri. Kursiyerlerin yüzde 80'inden fazlası, müşteri hizmetleri için daha esnek zaman periyotlarının ek bir zamanı temsil ettiğine ikna olmuş durumda.

çalışanlar için yük. Patronların yüzde 70'i, kırtasiye satışlarına yönelik artan talepler nedeniyle iş ve eğlence arasındaki sınırların bulanıklaştığını görüyor. Seyahat acentelerinin ve stajyerlerin yüzde 81'i bu ifadeye bile abone oluyor.

Ne de olsa: Yöneticilerin yüzde 73'ü ve çalışanların yüzde 65'i, tavsiye için daha esnek dönemlerde çalışma saatlerinin organizasyonunda yeni fırsatlar görebiliyor. Ancak bu, bir ekipte çalışmak için temelde yeni, karşılıklı olarak kabul edilmiş kurallar gerektiriyor, diyor bir yorumda.

"Bensiz!"

İken yaygın görüş birliği varsa, çevrimiçi rekabet ile rekabet edebilmek için rijit çalışma saatleri uzaklaşmak ihtiyacını, hem zaten bildirilen diğer taraftan bu da örgütsel yönetilebilir olup olmadığı hakkında endişeler de vardır. Çalışanlar tarafından yapılan çok sayıda yorum, örneğin normal çalışma saatleri dışındaki danışma randevuları gibi ek esnekliğin tek taraflı olarak özel ve aile hayatları pahasına olabileceği endişesini yansıtmaktadır.

"Bensiz!" veya "Öyleyse işleri değiştirmeyi tercih ederim" konuyla ilgili özellikle açık iki ifadedir. Esnek çalışma süresi modelleri sadece genç, bağımsız insanlar için uygundur, başka bir seyahat uzmanı yazıyor. Ancak başka bakış açıları da var: "Sabahları çocuklarla rahat bir şekilde güne başlayabileceğim, çimleri biçebileceğim, su alabileceğim veya alışverişe gidebileceğim saat 20.00'den sonra tavsiye vermeyi seviyorum" bir yorum. Bir başkası, "Esnek ile, çalışanların koşulları ve istekleri de dikkate alınmalıdır" diyor.

Patronlar yalnız bırakılmış hissediyor

Yorumlara göre, bazı seyahat acentesi patronları, çalışanlar arasında olası bir esnekleştirmenin "kesin bir şekilde reddedildiğini" zaten belirlediler.Bazıları, sıra dışı danışma randevularının ezici bir şekilde kendilerine takıldığını bildiriyor. artan talepler, çalışanlar tarafından seyahat acentesi satışlarını terk etti.

Genel olarak, şüphecilik girişimciler arasında da yaygındır. Bir tanesi, "Sorun, sahibinin iradesi değil, bunun için çalışan bulmaktır" diye yazıyor. "Normal çalışma saatlerinde bile akşam 6'ya kadar çalışan bulmak zor. Kamu idaresi veya daha yüksek ücretli sağlık sektörü ile doğrudan rekabet halindeyiz." Bir başkası, "Günün sonuna gidemezsiniz çünkü insanlar hala Whatsapp üzerinden akşam 8'de cevap bekliyorlar" diyor.

Esneklik yeniden düşünmeyi gerektirir

Ancak herkes meseleye bu kadar olumsuz bakmıyor. Bir seyahat acentesi patronunun yorumu, "Yeterli sayıda çalışan varsa, o zaman daha fazla esneklik çalışanlara fırsatlar da sunar; ne yazık ki mevcut uygulamada durum böyle değil." Çalışanın sabahları boş zamanlarını dışarıda geçirebildiği zaman yazın ve geceleri seyahat teklifleri oluşturursanız, onlar da onun için fırsattır ”diyor bir başkası. Belki de gerçek ortada yatıyor: "Esneklik, evet, ama daha yüksek değil, daha hızlı, daha ileri değil, yeniden düşünmek. Her şeyin her zaman hemen kullanılabilir olması gerekli değil. Sistem değiştirilebilir, bunu da görebiliyorum, ama bu her yönden farklı bir planlama gerektiriyor."