Ömer AYDIN - ESKİŞEHİR

Ömer AYDIN - ESKİŞEHİR

ESKİŞEHİR

Bugünkü Eskişehir ili,adından da anlaşılacağı üzere eski bir şehirdir.Şehre bu isminin nereden geldiği ile ilgili değişik görüşler olmakla birlikte 1074 yılında Selçuklu Türklerin bu bölgeyi fethetmeleriyle şu an ki şehir merkezine 6 km uzaklıkta olan Dorylaion  şehrinin harabelerine bakarak buraya Eskişehir denildiği varsayılmaktadır. Bölgenin  ilk  yerleşme  yeri  Dorylaion dur….

Dorylaion’u Frig krallarından  Doryleosun kurduğu ileri sürülmektedir. Buranın ne kadar süre yerleşim merkezi olarak kaldığı tam olarak bilinmemekte dir. Ancak Romalıların Dorylaion’u terk etmelerinden sonra  şehir merkezi şu an ki Şarhöyük mahallesinin olduğu yere alınmıştır.Bizans,Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde bu bölge Sultan önü  ismi ile anılmıştır. Tarih boyunca bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Eskişehir’in şu an ki merkezi Odun pazarı  olarak kabul edilmektedir. Odun pazarındaki tarihi evler yerli ve yabancı turistler tarafından büyük ilgi görmektedir.

Kaynak:Sonhaber

Odun pazarında  bulunan Atlıhan da şehrin Lületaşı ustalarının yapmış olduğu birbirinden güzel eserler sergilenmekte ve dışarıdan gelen misafirler tarafından bu eserler büyük ilgi görmektedirler.