MUDANYA GÜZELLİKLERİ

MUDANYA yı gezmek ve görmek için mutlaka gezi rehberinize ilave edin. Göreceksiniz anadolu insanını ve kültürel mirasın doğayla içi içe nasıl yaşadığını. Sabahın gün doğumu ve akşam güneşin batışı bir başka güzel.

MUDANYA GÜZELLİKLERİ
ömer AYDIN

CUMALIKIZIK-MUDANYA

Bir tatil günü nereyi gezeyim derseniz size önerebileceğim en güzel yerlerden birisi Bursa’dır.Bursa ilimiz hem tarihi açıdan hem de doğal ve tarihi  güzellikleri bakımında herkesin mutlaka görmesi gereken bir yerdir.

Sabah erken saatlerde Bursa’ya vardığınızda yerel bir kahvaltı yapmak ve çocukluğunuza dönmek istiyorsanız mutlaka Cumalıkızık’a uğrayın. Cumalıkızık köyünde Osmanlıdan  kalma evler ve taş sokaklar sizleri çok eskilere götürecektir.Burada çok güzel kahvaltı yapabileceğiniz otantik yerler vardır.Aile ortamında kahvaltınızı yapıp arkadaşlarınızla sıcak bir sohbetin tadına varabilirsiniz. Tarihi 1300’lü yıllara dayanan köyde betonarme bina yok denecek kadar az, tüm evler aslına uygun olarak restore edilmiş. Bu evler tipik olarak cumbalı, iç avlulu ve en güzeli bu avluları restoran olarak işletiyorlar…

Kaynak:bizevdeyokuz.com

Cumalıkızık’ta güzel bir kahvaltı yaptıktan sonra Bursa çevre yolundan güzel bir sahil bölgesi olan Mudanya’ya ulaşırsınız.

Geçmişi İyon’lara kadar dayanan Mudanya Kurtuluş Savaşı’nın sonlandığı Mudanya Mütarekesi’nin imzalandığı bir yer olarak tarihe geçmiştir.Mütarekenin imzalandığı müze hemen sahil kenarında bulunmaktadır.Ayrıca sahil kesiminde çok sayıda  lokanta ve kafe yer almaktadır.Sahilde bu kafelerde oturup sıcak çayınızı yudumlarken denizi,martıları ve İstanbul’dan  gelen feribotları seyredebilirsiniz.

Mütareke Evi

Kaynak:bizevdeyokuz.com

Mudanya’da da eski tarihi evler ve sokaklar yer almaktadır.

Kaynak:bizevdeyokuz.com

Herkese iyi gezmeler…