Kurumsal Seyahate Dönüşü Yönetmek İçin İpuçları

Pandemi sonrası kurumsal seyahate dönüşe hazırlanırken işletmeler için bir dizi önemli sorun ve endişe var. Geçen yıl bize bir şey öğrettiyse, o da kısıtlamaların ve gereksinimlerin sürekli değişmesinin plan yapmayı neredeyse imkansız hale getirdiğidir.

Kurumsal Seyahate Dönüşü Yönetmek İçin İpuçları
İş performansı üzerindeki olumlu etkisi ve ekonomik toparlanmaya katkısı ile kurumsal seyahatin geri döneceğine şüphe yok

Ancak iş performansı üzerindeki olumlu etkisi ve ekonomik toparlanmaya katkısı ile kurumsal seyahatin geri döneceğine şüphe yok. Bunu akılda tutarak, seyahat programının birçok unsuru vardır.

Pandemi sonrası kurumsal seyahate dönüşe hazırlanırken işletmeler için bir dizi önemli sorun ve endişe var. Geçen yıl bize bir şey öğrettiyse, o da kısıtlamaların ve gereksinimlerin sürekli değişmesinin plan yapmayı neredeyse imkansız hale getirdiğidir.

Ancak iş performansı üzerindeki olumlu etkisi ve ekonomik toparlanmaya katkısı ile kurumsal seyahatin geri döneceğine şüphe yok. Bunu göz önünde bulundurarak, zamanı geldiğinde sorunsuz bir geçiş sağlamak için seyahat programının şu an için düşünülebilecek ve planlanabilecek birkaç unsuru var.

  1. Bir 'seyahat izni' politikası oluşturun : Pandemi sonrası bir dünyada, seyahat politikanıza yeni bir izin onayı katmanı eklemek esastır. Seyahat onayı, yalnızca maliyet üzerinden onay vermekten, artık seyahatin amacını ve seyahatin iş açısından kritik olup olmadığını düşünmek için daha fazla risk yönetimi unsurunu içerir hale geldi. Bu katmanı seyahat politikanıza eklemek, seyahat planlanmadan önce risklerin tartılmasını sağlar ve tüm süreç boyunca iki yönlü iletişime olanak tanır ve aynı zamanda yapılan her seyahatin tam iş desteği ile desteklendiği konusunda gönül rahatlığı sağlar. .
  2. Seyahat politikası dahilinde yolcuların endişelerini ele alın : Geri dönen yolcular için bir endişe, risklerin ve yükümlülüklerin sorumluluğunun bulunduğu yerdir. Bunun üstesinden gelmek için seyahat politikanız, kurumsal yolcu güvenliğinden kimin sorumlu olduğunu ve bunun bireye mi, şirkete mi ait olduğunu yoksa ortak bir sorumluluk mu olduğunu açıkça belirtmelidir. Anketler ayrıca, gelecekteki seyahatlerin planlanmasında ele alındıklarını garanti etmek için gezginlerin endişelerini anlamanın harika bir yoludur.
  3. İK'yı Dahil Edin : İK'yı dahil etmek, şirket çapında refah politikalarının genel seyahat planına entegre edilmesini ve yolcu takibinin her zamankinden daha önemli olmasını sağlayacaktır. Şirketler seyahate geri dönmeyi planlarken, İK departmanlarının, gezginlerin her zaman tam olarak nerede olduklarını bilmenin yanı sıra bu konumların karşı karşıya kalabileceği olası riskleri anlama konusunda daha büyük bir sorumluluğu vardır.
  4. Dengeyi Doğru Kurmak : Hazırlık ve korkutma arasındaki zor dengeyi doğru kurmak, seyahat programınızı tekrar rayına oturtmak için hayati önem taşır. Geri dönen gezginler arasında güven kazanmak için net gerçekleri ve doğru bilgi kaynaklarını paylaştığınızdan emin olun. Bu bilgilere erişmek için mevcut araçların vurgulanması, gezginlerin ziyaret ettikleri destinasyondaki mevcut koşulların ne olduğunu bilmelerini sağlamak için çok önemlidir. ATPI'nin Uyarı postası gibi araçlar, yolcular için korku yaratmadan, ülkeye ve havayoluna özgü seyahat koşulları için tek duraklı bir kaynak sağlar.
  5. Farkındalığı artırın : Politika hakkında dahili olarak farkındalığı artıran iletişim planları geliştirmeye yardımcı olması için TMC ortağınızı kullanın. Şirket içi paydaşların ve seyahat rezervasyonu sürecinde yer alanların politika ve seyahat izni sürecinden haberdar olmasını sağlamak, gelecekte politika dışı rezervasyonları sınırlamanın anahtarıdır.
  6. Doğru ve güncel bilgi : İşler hızla ilerlemeye devam ettikçe ve değişiklikler sık ​​sık devam ettikçe, doğru ve güncel bilgilerin sağlanması çok önemlidir. Bir TMC ile çalışmak, tüm bilgilerin yolcular için uygun, tek ve kolay erişilebilir bir yerde tutulmasını sağlayacaktır. Bu, uygulamaların kullanımı veya seyahat onayı dağıtılır dağıtılmaz bir bağlantı yoluyla erişilen ATPI'nin TravelHub gibi kullanıcı dostu web siteleri aracılığıyla yapılabilir. Bu platformlar, vize gereksinimleri ve seyahat kısıtlamaları, yolcu ayrıntıları ve e-biletler gibi sürekli güncellenen yararlı bilgilerin yanı sıra varış noktasında Covid ile ilgili en son güncellemeleri sağlayan yeni özelliklerin uygun bir derlemesini sağlar.
  7. Aşıyla ilgili tüm politikalar konusunda açık olun : Dürüstlük ve şeffaflık, geri dönen yolcular için güven oluşturmanın anahtarıdır. Birçok büyük şirketin 'aşısız seyahat etmeme' politikasını uygulamaya koymasını bekliyoruz ve henüz üzerinde anlaşmaya varılmış bir endüstri standardı olmasa da, şirketin aşılara yönelik yaklaşımının mümkün olan en kısa sürede net olması önemlidir.
  8. Endüstri standartlarını uygulayın: Herhangi bir şirket politikası küresel inisiyatiflerle uyumlu olmalıdır. Henüz geliştirme ve deneme aşamasında olmasına rağmen, IATA Travel Pass gibi Covid sağlık pasaportlarının uluslararası hava yolculuğunun bir parçası olma olasılığı yüksektir ve onaylanır onaylanmaz şirketin seyahat politikasına dahil edilmelidir.

Kurumsal seyahatin dönüşünü beklerken, şimdi seyahat programınızın pandemi sonrası seyahat için en iyi yerde olmasını sağlamak için mükemmel bir fırsat. Durum her gün değişmeye devam ederken, iş seyahatinin geri dönüşünü en iyi şekilde yönetmek için şu anda dikkate alınabilecek bir dizi faktör var.