İngiltere 3 aşamalı Covid kış planını açıkladı

Başbakan Boris Johnson Pazartesi günü İngiltere'nin ikinci ulusal koronavirüs kilitlenmesi sona erdiğinde spor salonlarının ve gerekli olmayan mağazaların yeniden açılmasına izin verileceğini ve sporseverlerin açık hava stadyumlarına geri dönmelerine izin verileceğini söyledi.

İngiltere 3 aşamalı Covid kış planını açıkladı
Paket servisler ve teslimat hizmetleri Seviye 3 bölgelerde çalışabilir ancak oteller ve her türlü konukseverlik kapanmaya zorlanacaktır. Johnson, önlemlerin uygulanmaması durum

Video bağlantısı aracılığıyla Avam Kamarası'na hitap eden Johnson, virüsle mücadele etmek için gözden geçirilmiş üç aşamalı bir yaklaşım içeren 56 sayfalık 'Covid Kış Planı'nı özetledi.

Yeni planlar kapsamında toplu dini ibadet ve düğünlere de izin verilirken, insanlar dışarıda altılı gruplar halinde buluşabilir.

Johnson, İngiltere'nin sertleştirilmiş üç kademesinin iki haftada bir gözden geçirileceğini ve İngiltere'deki farklı bölgelerin Perşembe günü hangi seviyenin altına düştüğünü bulmaya hazırlandığını söyledi.

Başbakan , sertleştirilmiş kuralların kilitlenmenin ardından getireceği "kaçınılmaz zorluktan" dolayı işletme sahiplerinden özür diledi . Ancak, "ulusal önlemleri herkes için ücretsiz olanlarla değiştirmeyeceğiz" konusunda da uyardı .

Johnson ayrıca , hızlı test ve aşı geliştirmedeki ilerlemeleri alkışlarken "bilimsel süvarilerin artık göründüğünü" söyledi ve hükümetin Oxford Üniversitesi ve AstraZeneca tarafından geliştirilmekte olan 100 milyon doz aşı siparişi verdiğini açıkladı.

"Baharda, bu ilerlemeler 2020'de katlandığımız kısıtlamalara olan ihtiyacı azaltmalı ve tüm Covid kilitleme kavramını gereksiz hale getirmelidir" dedi.

Johnson, Seviye 1 kapsamındaki kişilerin mümkün olduğu kadar evden çalışması gerektiğini, 2. Seviye alanlarda ise alkol ile "önemli öğünler" servis edilmediği sürece barların kapalı kalması gerektiğini söyledi .

Aşama 2'de barlar ve restoranlar saat 23: 00'de kapanacak ve son siparişler 22: 00'a ayarlanacaktır. 

Paket servisler ve teslimat hizmetleri Seviye 3 bölgelerde çalışabilir ancak oteller ve her türlü konukseverlik kapanmaya zorlanacaktır.

Johnson, önlemlerin uygulanmaması durumunda Birleşik Krallık'ın “kış veya yeni yıl dalgalanması” riski taşıdığını söyle