Geleceğin Seyahat Sektöründe, Dünya’nın Sekiz Değişiklik Eğilimi

Eurumonittor’un yıllık Anket çalışmalarına 40 ülkeden 1.000 er kişi olmak üzere 40.000 çevrim içi kişiden alınan yanıtlar. Ankete katılanlar 15 ila 65 yaşları arasında özellikle bilinçli seyahat edenler, dikkate alınarak hazırlandı.

Geleceğin Seyahat Sektöründe, Dünya’nın Sekiz Değişiklik Eğilimi
Tüketiciler ve işletmeler kısıtlanmış sınır ötesi seyahatler arasında yurt içinde kalmayı tercih ediyor İstihdam ortamı istikrarsız olan Z Kuşağı

Uluslararası bir pazar araştırma şirketi olan Euromonitor International, daha sürdürülebilir bir gelecek elde etmek için seyahat endüstrisinin pandemi toparlanmasında ne aradığına dair bir rapor hazırladı. Kısa süre önce duyurulan "Sürdürülebilir İyileşme için Kritik Yolcu Yolculuğunu Anlamak"ta, şirket tarafından 2020 Ocak-Nisan 2021 arasında gerçekleştirilen tüketici anketlerine atıfta bulunulurken "sürdürülebilir toparlanmaya ulaşmanın anahtarları" olacak sekiz nokta gündeme getiriliyor.

Rapor, küresel turizm harcamalarının tamamen pandemi öncesi seviyelere dönmesinin en az beş yıl alacağını ve tüketici değerleri ve öncelikleri dahil tüm eğilimlerin önemli ölçüde değiştiğini belirtiyor. Pandemi sonrası dönemdeki yeni trendleri anlamak için seyahat ilhamından planlamaya, rezervasyona, yerinde deneyime ve hatta bitişten sonrasına kadar tüm müşteri yolculuğuna bakmamız gerekiyor.

Sekiz noktanın ana hatları aşağıdaki gibi.

  1. Yurtdışı seyahat kısıtlamaları nedeniyle popülerlik kazanan konaklamalar

Euromonitor tarafından BM Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) istatistiklerine dayalı olarak hesaplanan bir seyahat tahmin modeline göre 2020 yılında turizm tüketimi %75 düşecek ve 2021 pandemi öncesine göre önemli ölçüde olumsuz olmaya devam edecek.

Tüketiciler ve işletmeler, kısıtlanmış sınır ötesi seyahatler arasında yurt içinde kalmayı tercih ediyor. İstihdam ortamı istikrarsız olan Z Kuşağı, yaş grubuna göre en ciddi şekilde etkilenen gruptur. Öte yandan, Y kuşağı, bol gelirleri olduğu için en aktif yerli gezginlerdir. Yurtiçi seyahat özellikle Orta Doğu / Afrika ile Asya-Pasifik'teki Binyıllar arasında aktiftir.

  1. Yakındaki bölgeleri yeniden keşfetmek için bir günlük gezi

Günübirlik gezilerin sıklığı gelirle doğru orantılıdır. 15-29 yaş arası 150.000 ABD Doları veya daha fazla gelire sahip kişiler, haftada en az bir gün evlerine yakın bir bölgede günübirlik gezinin keyfini çıkarıyor. Birçok ülkede, sosyal mesafe teşviki ve seyahat kısıtlamaları devam ediyor ve 'süper' topluluk temelli (aşırı yerel) seyahat bir süre için ana akım haline gelecek.

Buna karşılık, 60 yaşın üzerindeki insanlar için günlük geziler yaklaşık iki ila üç ayda birdir. Sebep, gelirden çok enfeksiyonla ilgilidir, ancak aşıların ilerlemesiyle, yaşlılar dışarı çıkma ve seyahat etme konusunda güvenlerini yeniden kazanıyorlar.

Gelişmekte olan pazarlarda, Z kuşağı ve Y kuşağının %71'i "2021'de seyahat harcamalarının artacağı" cevabını verirken, gelişmiş ülkelerde sadece %63'ü.

  1. Zengin aile gezginlerinin ihtiyaçlarını anlayın

Zengin pazar, pandemi sonrası "Daha İyi İnşa Edin (önceki duruma geri dönmek yerine insanlara ve dünyaya daha iyi gelen" yeni bir normal" hedefleyen) anahtar kelimesi için vazgeçilmezdir.

Yıllık geliri 100.000 dolar ve üzeri olan gezginlerin katıldığı bir ankette, "kiminle seyahat etmek istersiniz?", "Eş/partner" bunaltıcı olurken, bunu "çocuğum", "arkadaşlar" ve "yalnız seyahat etmek" izledi. küçük bir sayıydı. Rapor, seyahat operatörlerinin ve DMO'ların, müşteri yolculuğunun her aşamasında topluluklarını ve hizmetlerini tanıtırken "yüksek net değerli aile"nin farkında olmaları gerektiğini tavsiye ediyor.

  1. Talep dengeleme, destinasyon yönetiminin anahtarıdır

Kabul destinasyonlarıyla ilgili endişelerden biri de mevsimselliktir (mevsime bağlı olarak müşteri çekme dalgası). Talep, gelişmekte olan ülkelerde Çin Yeni Yılı ve Paskalya tatillerinde ve gelişmiş ülkelerde kuzey yarımküre ülkelerinde yaz tatillerinde yoğunlaşmaktadır. Aşırı turizm, Avrupa'daki popüler turistik destinasyonlarda bir sorundur.

Yıllık talebi eşitlemek için tıkanıklık azaltma önlemleri ve stratejileri, sürdürülebilir turizme ulaşmak için vazgeçilmezdir.

  1. Çeşitlilik ve kapsayıcılık

Pandemi salgını sosyal adaletsizliği daha net bir şekilde ortaya koyuyor ve Black Lives Matter hareketi ve diğer faaliyetler genişliyor. Turizm ürünleri, hizmetleri ve pazarlama faaliyetlerinde çeşitlilik ve kapsayıcılık, işletmeler ve destinasyonlar için hayati bir konudur.

Aradığınız seyahat türünün de ırksal özellikleri vardır. 2019-2021 araştırmasının sonuçlarına göre, genel olarak "rahatlama" yüksek olsa da, Hispanikler/Latinler için "yerel kültürel deneyim", siyahlar/Afrikalılar için "her şey dahil" ve beyazlar/Kafkaslılar için "doğa/açık hava". İlgi yüksekti.

  1. Satın almaya giden tüm aşamaları anlayın

Pandemi nedeniyle dijitalleşme hızlandı. Seyahat rezervasyonu ve satın alma kanalları, mobil cihazların baskın olduğu ülkeler ve tabletlerin ve PC'lerin baskın olduğu ülkeler olarak ayrılmıştır.

Çin önde gelen mobil mezhep ve Ocak 2021 anketinde Çinli katılımcıların %56'sı seyahatlerini akıllı telefon üzerinden ayarladıklarını söyledi. Ardından, Vietnam ve Suudi Arabistan'da mobil, çoğunluğu oluşturuyor. Buna karşılık, Almanya, Belçika ve Birleşik Krallık'ta mobil oran %20'nin altındadır. Seyahat rezervasyonlarının ezici çoğunluğunu bilgisayarlar ve tabletler oluşturuyordu.

  1. Dış mekan deneyimi, karantinadan sonra popüler

Pandemi sonrası seyahat için gerekli unsurlar sorulduğunda ilk sırayı "dinlenme" ve "güvenli destinasyonlar", üçüncü sırada "doğa/açık hava etkinlikleri" izledi. Aslına bakılırsa, karantina kaldırıldıktan sonra insanlar vahşi doğada açık hava deneyimlerine ve plajlara akın ediyor ve ekoturizme yoğun bir ilgi var.

 

Ancak, ankete katılanların yalnızca %48'i 2021'de sürdürülebilir bir seyahat seçeceklerini söyledi, bu da "küresel iklim değişikliği konusunda endişeli olmaktan" daha az (%65). Söylemesi kolay, yapması zor. Bu boşluğu doldurmanın bir yoluna ihtiyacımız var.

  1. Gezginler ve işletmeler, önceliklerde boşluklar var

Nisan 2021'de gerçekleştirilen müşteri yolculukları araştırması, vurgulanan noktaların tüketiciler ve işletmeler arasında farklılık gösterdiğini ortaya koydu.

İlk olarak, tüketiciler en yüksek önceliği "anlaşılırlığa" (%45), ardından tüm aşamalarda tutarlı ve sorunsuz bir hizmet deneyimiyle "mobil uygulamalara" (%41) veriyor.

Öte yandan, tüketiciler düşük bir önceliğe sahip olsa da, "kişiselleştirme" işletmeler tarafından büyük ilgi gördü. Tersine, işletmeler düşük bir önceliğe sahiptir, ancak tüketiciler "esnek ödemeler" ve "sadakat programlarına" çok dikkat etmektedir.

Euromonitor'un yıllık tüketici anketi "Tüketicinin Sesi", Japonya dahil 40 ülke ve bölgede her biri 1.000 kişi olmak üzere toplam 40.000 kişiden çevrimiçi olarak yanıt verenler değerlendirildi. Ankete katılanlar 15 ila 65 yaşları arasında özellikle bilinçli seyahat edenler, dikkate alınarak hazırlandı..