DSÖ, Uzun Mesafeli Uçuşlarda Maske Takılmasını Tavsiye Ediyor

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), yolculara uzun mesafeli uçuşlarda maske takmalarını şiddetle tavsiye ediyor. Arka plan, ABD'de Covid-19'un en son omikron alt varyantının hızla yayılmasıdır. Avrupa'da, XBB.1.5 alt değişkeni şimdiye kadar küçük ama artan sayılarda tespit edilmiştir.

DSÖ, Uzun Mesafeli Uçuşlarda Maske Takılmasını Tavsiye Ediyor
194 ülkeden sadece 53'ünün yaş ve cinsiyete göre ölümler hakkında veri sağladığına işaret etti

Uçuşlarda maske takılmalı mı? DSÖ, COVID varyantı yayıldıkça yeni öneriler yayınladı

DSÖ'den ülkelerin "Kovid-19 salgınıyla ilgili verileri paylaşması" çağrısı

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Ghebreyesus, 194 ülkeden sadece 53'ünün yaş ve cinsiyete göre ölümler hakkında veri sağladığına işaret ederek, Kovid-19 salgınıyla ilgili tüm ülkelere ellerindeki verileri paylaşma çağrısında bulundu.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), yolcuları uzun mesafeli uçuşlarda maske takmaya çağırıyor

Salı günü yapılan tavsiye, COVID-19'un en son Omicron alt varyantının ABD'de hızla yayılmasını takip ediyor.

DSÖ ve Avrupa yetkilileri bir basın toplantısında, Avrupa'da XBB.1.5 alt varyantının küçük ama artan sayılarda tespit edildiğini söyledi.

DSÖ'nün Avrupa Kıdemli Acil Durum Sorumlusu Catherine Smallwood, yolculara uzun mesafeli uçuşlar gibi yüksek riskli ortamlarda maske takmalarının tavsiye edilmesi gerektiğini söyledi.

"Bu, yaygın COVID-19 iletiminin olduğu herhangi bir yerden gelen yolculara verilen bir tavsiye olmalıdır" diye ekledi.

Yeni Omicron alt değişkeni ne kadar yaygın?

Sağlık yetkilileri, şimdiye kadar tespit edilen en bulaşıcı Omicron alt değişkeni olan XBB.1.5'in, 7 Ocak'ta sona eren haftada Amerika Birleşik Devletleri'ndeki COVID-19 vakalarının yüzde 27,6'sını oluşturduğunu söyledi.

XBB.1.5'in kendi küresel enfeksiyon dalgasına neden olup olmayacağı belli değildi. Uzmanlar, mevcut aşıların ciddi semptomlara, hastaneye yatışa ve ölüme karşı koruma sağlamaya devam ettiğini söylüyor.

Smallwood, "Ülkelerin kalkış öncesi testler için kanıt tabanına bakması gerekiyor" ve eylem düşünülürse, " seyahat önlemleri ayrımcı olmayan bir şekilde uygulanmalıdır" dedi

Bu, ajansın bu aşamada Amerika Birleşik Devletleri'nden gelen yolcular için test tavsiye ettiği anlamına gelmediğini de sözlerine ekledi.

Alınabilecek önlemler arasında genomik gözetim ve kaynakları yerel gözetim sistemlerinden uzaklaştırmadığı sürece diğer ülkelerden gelen yolcuları hedefleme yer alır . Diğerleri, havaalanları gibi giriş noktaları etrafındaki atık suyun izlenmesini içerir.

Yeni Omicron varyantı nedir?

XBB.1.5, COVID-19'a neden olan virüsün en bulaşıcı ve şu anda küresel olarak baskın varyantı olan Omicron'un bir başka torunudur. İlk olarak Ekim ayında tespit edilen XBB'nin bir yan ürünüdür ve kendisi diğer iki Omicron alt varyantının bir rekombinantıdır.

XBB.1.5'in yayılmasıyla ilgili endişeler , ülkenin geçen ay 'sıfır COVID' politikasından uzaklaşmasının ardından Çin'deki COVID vakalarındaki artışın ortasında artıyor .

 

DSÖ tarafından bu ayın başlarında bildirilen verilere göre, Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi tarafından yapılan bir analiz, yerel olarak edinilmiş enfeksiyonlar arasında Omicron alt soyları BA.5.2 ve BF.7'nin baskın olduğunu gösterdi.

Seyahat ederken kendinizi COVID-19 dalgalanmalarından nasıl koruyabilirsiniz?

Avrupa Birliği Havacılık Güvenliği Ajansı (EASA) ve Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC) Salı günü Çin ile Avrupa Birliği arasındaki uçuşlar için tavsiyeler yayınladı. Bunlar arasında "virüsün yayılmasını azaltmak için maske takma ve yolcuların test edilmesi gibi farmasötik olmayan önlemler ile yeni varyantları tespit etmek için bir erken uyarı aracı olarak atık suyun izlenmesi" yer alıyor.

Ajanslar, " gelen yolculardan alınan numuneler üzerinde rastgele testlerin de yapılabileceğini" ve "bu rotalara hizmet veren uçakların gelişmiş temizlik ve dezenfeksiyonunu" tavsiye ediyor.

Geçen hafta, AB'nin 27 hükümetinin yetkililerinden oluşan AB'nin Entegre Siyasi Kriz Müdahale grubu (IPCR) da Çin'e giden ve Çin'den gelen uçuşlardaki tüm yolcuların yüz maskesi takmasını ve Çin'den gelen yolcuların rastgele test edilmesini tavsiye etti. gerçekleştirillen.

DSÖ de dahil olmak üzere birçok bilim insanı, Çin'in salgının gerçek boyutunu muhtemelen eksik bildirdiğine inanıyor.

Smallwood, DSÖ'nün Çin'de COVID-19 ölümü olarak sayılan vaka tanımının dar olduğunun ve "DSÖ'nün ülkelere benimsemesini tavsiye ettiği vaka tanımının zorunlu olmadığının" farkında olduğunu söyledi.

Kıbrıs, Fransa, Almanya, Yunanistan, İtalya, Letonya, Hollanda, Portekiz , İspanya ve İsveç dahil olmak üzere 20'den fazla ülke Çin'den gelen yolculardan COVID testi talep ediyor.