Avrupa da Eyaletler, Aşı Yaptırıp, Geri Dönemlerin Karantinasını Kaldırdı

Almanya’da rizkli bölgelerden dönenlerden aşı yaptıranlar, artık ülkelerine rahat dönebilirler. Avrupa’nın farklı eyaletlerinde hala risk taşıyan yerlerin bulunması nedeniyle, ülkeye girişlerde karantina uygulaması vardı.

Avrupa da Eyaletler, Aşı Yaptırıp, Geri Dönemlerin Karantinasını Kaldırdı
Berlinde de Senato aşılanan kişilerin test zorunluluğundan muaf tutulacağını duyurdu

Gittikçe daha fazla federal eyalet, evlerine dönen aşılı gezginler için karantinadan vazgeçiyor. Aşağı Saksonya ve Baden-Württemberg'de, yüksek riskli veya yüksek riskli bir bölgeden dönen, tamamen aşılanmış Alman vatandaşlarının artık karantinayı tamamlamaları gerekmiyor. Rhineland-Palatinate'de bu düzenleme birkaç gündür yürürlüktedir, diğer federal eyaletler bunu düşünüyor.

Karantina yükümlülüğünden muaf olmanın ön şartı, geri dönenlerin ikinci aşıyı en az 15 gün önce almış olması ve daha önce ziyaret edilen bölgenin bir virüs varyant alanı olmamasıdır. Federal eyaletlerin kararları, Robert Koch Enstitüsü tarafından yapılan bir araştırmaya dayanıyor; buna göre, tamamen aşılanmış insanlardan virüs bulaşma riski, en geç ikinci aşılamadan sonraki 15. günde büyük ölçüde azaldı.

Rhineland-Palatinate'de, tamamen aşılanmış çağdaşların bir riskli bölgeden giriş yaptıktan sonra test etme ve karantina alma yükümlülüğünden istisnası 11 Nisan'dan beri yürürlüktedir; 25 Nisan'a kadar geçici olarak geçerlidir. Kuzey Ren-Vestfalya'da, bir mahkeme kararının ardından, gezginlerin aşı olup olmadıklarına bakılmaksızın, yılın başından bu yana karantina altında olmaları gerekmiyor.

Berlin'de de Senato, aşılanan kişilerin test zorunluluğundan muaf tutulacağını duyurdu. Corona yönetmeliğinde de buna karşılık gelen bir değişiklik Brandenburg'da hazırlanıyor ve Bremen Senatosu da Salı günü basitleştirmeleri tartışmak istiyor.

Örneğin Aşağı Saksonya'da yardımdan yararlanabileceklerin sayısı hala idare edilebilir. RKI'ye göre, tamamen aşılananların oranı yüzde 6,3'tür.