Alman Havalimanları Hizmette Sıkıntı Olacak

Yazın havalimanı derneği: "Üzgünüm, harika olmayacak" açıklamaları ile sezonun nasıl geçeceğini belirtti. Pentecost'taki bazı havaalanlarındaki kaos sadece bir ön tattı. Hava trafiğindeki sorunların yaz aylarında daha da kötüleşmesi muhtemeldir.

Alman Havalimanları Hizmette Sıkıntı Olacak
Kilitlenme sırasında çalışanlarımız ipten fırladı

Havaalanı derneği başkanı Ralph Beisel (fotoğraf) Welt TV'ye verdiği röportajda, "Üzgünüm, harika olmayacak" diyor ve sorunun ne olduğunu ve işlerin yakın zamanda daha iyiye gitmeyeceğini açıklıyor.

Alman Havalimanları Çalışma Grubu'nun (ADV) genel müdürü, "Şubat ayında kriz öncesi yolcu seviyesinin sadece yüzde 20'sine sahiptik" diyor. Pentecost'ta yüzde 80'di ve havaalanları bunalmıştı. "İstediğimizi pişiremiyoruz, yani kaliteli eleman sıkıntısı var"

Welt TV'ye verdiği röportajda Beisel, bu durumun yaz aylarında düzeleceğine dair pek umutlu değil. 2019'da Alman havaalanları 250 milyon yolcu saydı, bu yıl için tahmin bunların yüzde 70'i. Beisel, "Ancak yaz aylarında, yoğun zamanlarda zaten yüzde 100 olacağız" diyor.

Personelin yüzde 20'si kayıp

Beisel, "Kilitlenme sırasında çalışanlarımız ipten fırladı" diyor. Birçoğu başka işler arardı. "Sonuç olarak, işler her köşede istediğimiz gibi gitmiyor." Tüm havalimanlarındaki tüm istasyonlarda yaklaşık 5.500 çalışan sıkıntısı vardı. "Bu, operasyonel personelimizin yüzde 20'si."

Bu boşluk yakın zamanda kapatılamaz. Beisel, "Yeni insanlar öylece işe alınamaz" diyor. Havaalanında kullanılmadan önce güvenlik kontrolünden geçmeleri gerekecekti. Yetkililerin bunu tescillemesi ve eğitimi altı ila sekiz hafta sürüyor” dedi.

uluslararası uçuşlardaki eleman sıkıntısının kısa zamanda atlatılamayacağı muhakkak. fakat hzimet vermeleride gerekmekte. Zaman içinde açıkların kapatılması için çalışmalar yapılacak.