Airbnb Oda Evlerine Geri Dönmek İstiyor

Airbnb-temellere biraz geri dönmek istiyor. Daire platformu Airbnb, gelecekte bireysel odaları kiralamaya daha fazla odaklanmayı planlıyor. "Odalar" kategorisindeki kullanıcıların herhangi bir belirsizliğini ortadan kaldırmak için, teklifler ev sahipleri hakkında daha ayrıntılı bilgiler içermelidir. Airbnb'nin kurucusu Brian Chesky'nin yapay zeka söz konusu olduğunda da büyük planları var.

Airbnb Oda Evlerine Geri Dönmek İstiyor
Mayıs ayında tüm uygulamayı merkezinde yapay zeka olacak şekilde yeniden tasarlayacak

Airbnb'nin Çarşamba günü yaptığı duyuruya göre, yeni Airbnb Odalar kategorisinde şu anda bir milyondan fazla oda bulunuyor. Airbnb'nin şirketin paylaşım ekonomisindeki köklerine geri adım attığı teklif aslında daha önceden planlanmalıydı. Ancak Corona işlere bir İngiliz anahtarı attı. Chesky, artık kimsenin yabancılarla aynı çatı altında olmak istemediğini söylüyor.

Pandeminin ardından Airbnb'nin uzun vadeli kiralamalardaki payı arttı; şimdi tatil seyahati pazarı toparlanıyor. Chesky'nin FAZ ile yaptığı bir röportajda itiraf ettiği gibi, rezerve edilen gecelik konaklamaların yüzde 90'ından fazlası tamamen kiralık konaklama yerleridir. Şirketin köklerinden uzaklaştığını iddia etmek "haksız eleştiri olmaz". Chesky gazeteye verdiği demeçte, kendisi ve kurucu ortakları bir zamanlar Airbnb'yi "bizim gibi insanlar için" yaptı, ancak zamanla müşteriler yaşlandı ve kendilerine yer kiralama hakkıyla daha zengin hale geldi.

Airbnb'den "Ruh"

Airbnb CEO'su, daha belirgin bir şekilde sergilenmesi gereken bireysel odalara dönüşü, Airbnb'nin "ruhuna" ve "en az değer verilen parçasına" giden bir yol olarak tanımlıyor. Bir apartman dairesinde birlikte yatmakta olan kullanıcıların belirsizliğini azaltmak için Airbnb sayfasında ilgili ev sahibine ilişkin ayrıntılı bilgiler odalarla birlikte görüntülenir. Bu şekilde, zorlu ekonomik ortam ve yüksek enflasyon göz önüne alındığında dahi, genç ve fiyat bilincine sahip bir hedef kitleye giderek daha fazla

hitap edilmesi amaçlanmaktadır. Chesky, FAZ'a verdiği demeçte, son zamanlarda tek haneli düşük bir yüzdeye düşen Airbnb gecelik konaklamalarda bu tür odaların oranının iki katına çıkarılması gerektiğini söyledi.

AI, müşteri hizmetlerini iyileştirmeyi hedefliyor

Chat GPT'nin ana şirketi Open AI'ın kurucusu Sam Altman'ın arkadaşı olan Chesky, yapay zekanın gelecekteki kullanımıyla ilgili olarak bir yandan belirsiz ama diğer yandan iddialı. ABD uzman portalı Skift'e verdiği bir röportajda, "Gelecek Mayıs'ta tamamen yeni bir Airbnb göreceksiniz. Yapay zeka bu konuda merkezi bir rol oynayacak" dedi. Bazı şeylerin Kasım ayında, diğerlerinin ise gelecek yıl Mayıs ayında piyasaya sürülmesi planlanıyor. Airbnb patronu "Mayıs ayında tüm uygulamayı merkezinde yapay zeka olacak şekilde yeniden tasarlayacağız" diye duyuruyor.

Diğer şeylerin yanı sıra, yapay zeka destekli daha fazla müşteri hizmeti olacak. Chesky, insanların hala bir insan istediğine inanıyor - "ama yapay zeka ile artırılabilecek bir insan" dedi. Kapsamlı kullanıcı kılavuzları kataloğunu örnek olarak gösteriyor. "Ayrımcılık politikamız var, iptal politikamız var, rezervasyon değişikliği politikamız var. Bazıları farklı ülkeler ve farklı senaryolar için geçerli olduğu için 100 sayfaya kadar çıkıyor. Bir de müşteri hizmetleri temsilcisi olduğunuzu hayal edin. Üç yıldır eğitim almışsınız. aylar Ve şimdi insanlar üç dakika içinde bir çözüme ihtiyaç duyuyorlar. Kendilerine soruyorlar: "Peki hangi politika?" "Bu, yapay zekanın "müşteri hizmetlerine büyük ölçüde yardımcı olabileceği" yerdir. Buna karşılık gelen bir çözüm bu sonbaharda sunulacak.

"İki taraflı pazar yeri" planlandı

Airbnb ayrıca AI kullanarak değerlendirmeleri özetlemek için çalışıyor. Girişlerde çok fazla inceleme varsa, bu, onları özetlemenin iyi bir yoludur. Dahası, Chesky, Skift'e "Evinizi Airbnb'de listelemek istiyorsanız, bir fotoğraf çekebilirim ve ardından tüm olanaklar doldurulur. Çünkü bunun ne tür bir ışık olduğunu bilmemi sağlayan teknolojiye zaten sahibiz" dedi.

CEO'ya göre, konaklama komisyoncusunun diğer projeleri arasında ev sahipleri ve misafirler için ücretli ürün ve hizmetlerle "iki taraflı" bir pazar yer alıyor. "Hizmetler alanında, özellikle ev sahipleri için birçok fırsat" var. Airbnb, her yıl milyonlarca dolar gelir elde eden 300 kilit işletme belirledi. "Temizlik yapıyorlar, fotoğraf çekiyorlar, anahtar değiş tokuşu yapıyorlar, fiyatlandırma yapıyorlar, ortak barındırma yapıyorlar, mesajlaşmalar veya veri sağlıyorlar. Bu ekosistemde sizi bu hizmetlere bağlayabileceğimiz bir şey var, ama aynı zamanda kendi hizmetlerimizle yapabileceğimiz bir şey var." Airbnb'nin kurucusuna inanıyor ve bu noktada biraz gizemli kalmayı tercih ediyor.