Yapay Zeka Turizm Teknolojisi

Üretken yapay zekâ ve sürdürülebilirlik, turizm teknolojisi segmentinde yatırımları artırıyor. Yapay zekâdaki gelişmeler, gezginler için seyahat planlamanın yanı sıra geri ödemelerin, arka ofis süreçlerinin ve içerik oluşturmanın otomasyonunu kolaylaştırıyor.

Yapay Zeka Turizm Teknolojisi
Seyahat Teknolojisine Yön Veren Yatırım Trendleri oturumunun bir parçası

Sektör liderleri, ESG girişimleri, şeffaf veri raporlama ve sürdürülebilir havacılık yakıtı (SAF) için mali destek yoluyla sorumlu seyahati destekliyor.

DUBAİ, BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ – İnovasyon uzmanı Tak ve Çalıştır'a göre, üretken yapay zeka (AI) ve çevresel, sosyal ve yönetişim (ESG) faaliyetleri, şu anda seyahat teknolojisine en yüksek düzeyde yatırımı çekiyor . Silikon Vadisi merkezli şirketin uzmanları, bugün Dubai Dünya Ticaret Merkezi'nde ( DWTC) sona erecek olan Arabian Travel Market (ATM) 2023'te Travel Tech Stage'deki en son yatırım trendlerine ilişkin bir dizi içgörü paylaştı .

Fuarın üçüncü gününde konuşan inovasyon uzmanları, 'Seyahat Teknolojisine Yön Veren Yatırım Trendleri' oturumunun bir parçası olarak seyahat startup'larının makroekonomik ters rüzgarlardan ve küresel durgunluk korkularından nasıl etkilendiğini araştırdı.

Plug and Play Erken Aşama Teknoloji Yatırımcısı Kristie Choi , risk sermayesi (VC) yatırımının 2022'nin ikinci yarısında "dramatik bir geri çekilmeye" tanık olduğunu ve bu trendin 2023'ün ilk çeyreğine kadar devam ettiğini belirtti. Hala milyarlarca dolarlık kuru toz elde edilecek” dedi. " Seyahat teknolojisi yuvarlak dinamikleri, daha geniş teknoloji pazarıyla benzer kalıpları takip etme eğiliminde ve bu segmentte karlılık ve nakit verimliliğine artan bir odaklanma görüyoruz."

Choi, üretken yapay zeka yatırımı ve benimseme açısından seyahat sektörünün başı çektiğini söyledi. Bu teknoloji, seyahat planlamayı kolaylaştırarak, geri ödemeleri ve arka ofis süreçlerini otomatikleştirerek ve içerik oluşturmayı destekleyerek müşteri deneyimini geliştirmek için kullanılıyor. Sorumlu turizmin büyümesini desteklemeye hizmet eden şeffaf veri raporlama ve sürdürülebilir havacılık yakıtına (SAF) yapılan sürekli yatırımlarla ESG'nin seyahat teknolojisi sektörü için de önemli bir odak noktası olduğunu açıkladı. Choi'ye göre, şirketler doğrudan rezervasyonu içerik oluşturucuların kanallarına entegre ederek Z Kuşağı pazarını çekmeye çalışırken, etkileyici ekonomi, işletmeyi çevrimiçi seyahat acentelerinden (OTA'lar) "uzaklaştırıyor".

Choi'nin sunumunun ardından, Plug and Play'de İş Ortağı Başarısı – Seyahat ve Konaklama Direktörü Mike Sung , seyahat teknolojisi yatırım trendleri hakkında bir söyleşi için ATM Travel Tech Stage'de OAG'de Baş Ürün Sorumlusu olan Natalie Seatter'a katıldı. Yapay zekanın turizm endüstrisinde artan önemi hakkında konuşan Sung, şunları kaydetti: “Üretken yapay zekanın, özellikle metaverse'deki seyahat tedarikçileri arasında nasıl kullanıldığını görmek çok ilginç olacak. Metaverse'de çok fazla deney yapılıyor ve üretken yapay zeka için bu sadece metinle ilgili değil. Aynı zamanda ses, video ve grafiklerle de ilgilidir. Bence bu teknoloji, özellikle seyahat ve ağırlama için [Web3] çözümlerinin hızını artıracak."

Veri şeffaflığına yatırım ihtiyacı hakkında yorum yapan Seatter şunları söyledi: "Odadaki büyük fil, [sektörün] platformları güçlendirmek için kullandığı büyük bulut tabanlı veri ambarlarıdır. Ya bu platformların karbon emisyon maliyetini anlamak gerçekten zor ya da kimse size bunun ne kadar büyük olduğunu söylemek istemiyor – ya da belki her ikisinden de biraz var. Bence bu kesinlikle karşılaştığımız zorluklardan biri.”

Üçüncü gün oturumu, ATM 2023'ün ikinci gününde altı yeni girişimin bir dizi endüstri desteği ve verisi için rekabet ettiği "Tak ve Çalıştır: Sürdürülebilir Teknoloji - Başlangıçlar Sunum Savaşı"nı takip etti. Sürdürülebilir ticari gıda atığı çözümleri şirketi Winnow, CarbonClick, Eilago, Hotelverse, OACIS Middle East Limited LLC ve Thrust Carbon'un zorlu rekabetini geride bırakarak bu yılın galibi oldu.