AB Ülkeleri, Aşılı Turistlere Girişi Serbest Bıraktı

Ülkeler arası seyahatler, yazın gelmesiyle hareketlendi. Hangi ülkeden olduğu önemli olmayan, tescillenmiş aşı yapanların seyahatleri Avrupa dahil kolaylaştı.  Hırvatistan, Türkiye ve Yunanistan da artık tam aşılı turistlere giriş için ücretsiz. Hırvatistan'da Sırbistan'da kullanılan Çin ve Rus aşıları da onaylandı.

AB Ülkeleri, Aşılı Turistlere Girişi Serbest Bıraktı
Almanya da ki durum hala biraz karmaşık. Girişte artık karantina yok. Ancak test zorunlu hali devam ediyor. Ancak iyileşenler ve aşı olanlar bu kuraldan muaf

Bu, özellikle aşı kampanyasının tüm hızıyla devam ettiği ve birçok ülkenin aşılı yolcular için seyahat kısıtlamalarını kaldırdığı Avrupa'da geçerlidir. Tourism Review size kıtadaki en önemli pazarların bazılarındaki duruma ilişkin genel bir bakış

Turistleri Ağırlayan Sahil Destinasyonları

7 Haziran yana th, tam aşılı kişiler için giriş İspanya'da kısıtlama olmaksızın olmuştur. Tam aşılama kalkıştan en az 14 gün önce gerçekleştirilmiş olmalı ve EMA onayı veya DSÖ acil durum onayı almış olmalıdır.

Fransa 9 Haziran yana benzer önlemler tanıttı th . AB'de (İsviçre dahil) aşılanmış kişiler geçerli bir sebep olmaksızın ve herhangi bir zorunlu test olmaksızın Fransa'ya girebilirler. İspanya'da olduğu gibi, bir bireyin bu yardımlardan yararlanabilmesi için ülkeye girişten 14 gün önce aşılama kuralı vardır.

Hırvatistan, Türkiye ve Yunanistan da artık tam aşılı turistlere giriş için ücretsiz. Hırvatistan'da Sırbistan'da kullanılan Çin ve Rus aşıları da onaylandı.

Bu, özgürce seyahat edebilmek için aşıdan 14 günlük bir süre bile gerektirmeyen Kıbrıs'ta da geçerlidir (Johnson & Johnson aşısı hariç).

Yukarıdaki ülkelerin tümünde, insanlar son 180 gün içinde Covid-19'dan kurtulduklarını kanıtlayabilirlerse kendilerini test etme zorunluluğundan muaf tutabilirler.

Orta Avrupa Benzer Trendi İzliyor

Almanya'daki durum hala biraz karmaşık. Girişte artık karantina yokt, ancak test zorunlu hali devam ediyor. Ancak iyileşenler ve aşı olanlar bu kuraldan muaftır.

Avusturya düzenlemeleri biraz daha karmaşıktır. EMA tarafından onaylanan Aşılar 22 kadar geçerli nd 3 aylık bir süre için ilk dozdan sonra gündüz ve ikinci dozdan sonra geçerlilik ilave 6 ay daha uzatılır.

Polonya'da, doğrulanabilir şekilde aşılanmış (veya test edilmiş) hiç kimse karantinaya alınmazken, Slovakya'da aşılı yolcular da herhangi bir kısıtlamadan muaftır.

Ancak mRNA aşıları (Pfizer/Biontech ve Moderna) ile vektör aşıları (AstraZeneca veya Johnson & Johnson) arasında bir ayrım vardır. MRNA aşıları için ikinci dozdan 14 gün sonra serbest giriş mümkündür, vektör aşıları için ise süre 28 gündür.

Son olarak, Çek Cumhuriyeti de AB'deki muadillerine çok benzer koşullar altında aşılanmış kişiler için kısıtlamaları gevşetiyor. İkinci doz aşı yapılan veya son 6 ay içinde Covid-19'dan iyileşen kişiler girişte zorunlu testten veya karantinadan muaf olacak.