Turizm Teknolojisi Nereye Doğru Gidiyor

Turizmin Geleceğinde Teknoloji, daha fazla gelişmeyi öngörmek için çok önemli. Geleceği kimse tahmin edemez. Ancak, istatistiksel bilgileri kullanan tahminler kullanılabilir. Turizmin geleceği ile ilgili verileri toplamanın en etkili yolu modern teknolojilerin kullanılmasıdır.  

Turizm Teknolojisi Nereye Doğru Gidiyor
Seyahate çıkmadan önce hepimizin göz önünde bulundurduğu ekonomik bir faktör var

Turizm için iki önemli oyuncu vardır: bir yanda turistler; diğer yanda ise seyahat acenteleri, havayolları gibi lojistik ve nakliye şirketleri ve araç kiralama şirketleri gibi birçok farklı biçimde turizm hizmeti verenler; aynı zamanda oteller, Airbnb ile ilişkili işletmeler, gemi seyahatleri ve hatta restoranlar gibi konaklama endüstrisindeki en büyük sağlayıcılar.

Turizmin geleceğini tahmin etmeye çalışırken, bağımsız değişken, her zaman dışarı çıkma ve destinasyonları keşfetme, yeni kültürler keşfetme veya sadece bir tür benzersiz ve hoş konaklama sunan yerlere geri dönme arzusu olan turistler olacaktır. Ancak, her şey bu arzuda yatmıyor. Seyahate çıkmadan önce hepimizin göz önünde bulundurduğu ekonomik bir faktör var, yani hane geliri ve bu, seyahat edip etmemenizi veya evde kalmanızı belirleyen şeydir. Bazı insanlar evde kalmaya güçleri yetmediği halde gezi planlayamadıkları için şaka yapıyorlar ama günümüzde bu konu daha ciddiye alınıyor.

Bağımlı değişken, turistlerin seyahat etmek için çaba sarf ettiğini bilen ve hangi şirketleri kullandıkları konusunda giderek daha temkinli ve talepkar olan tüm turizm hizmeti sağlayıcılarıdır. Tedarikçiler için en büyük zorluk, turist beklentilerini karşılamak ve onları aşmaya çalışmaktır.

Covid sonrası zamanlarda popüler kalmak isteyen destinasyonlar üç büyük zorlukla karşı karşıya: turizmi sürdürülebilir kılmak, yeni teknolojilerin kullanımını yaygınlaştırmak ve daha kaliteli turizm ürünleri sunmak. Turistleri çekmek için yeni teknolojilerin uygulanması, birçok şirket ve destinasyon için işletmeyi canlandırmanın en etkili yollarından biri olmuştur. Teknolojiler, paydaşların mevcut verilere dayanarak doğru kararlar vermelerini sağlar.

Günümüzde havayolları rekabette öne geçmek için daha iyi teklifler tasarlamaya odaklanıyor, oteller daha fazla misafir çekmek için düşük fiyatlarla daha fazla seçenek sunuyor, Airbnb geleneksel konaklama seçenekleriyle kafa kafaya rekabet ediyor ve restoranlar açık havada çeşitlendirilmiş seçenekler arıyor özellikle Avrupa ülkelerinde turistler tarafından oldukça rağbet gören mekanlardır.

Bu arada, kruvaziyer endüstrisi yukarıda ve öteye gitti. COVID-19 güvenlik yönergelerine uygun olarak ve yalnızca aşıları tam olan yolcuların uçağa alınmasına izin veren kruvaziyer endüstrisi, aylarca demirlendikten sonra denize açılmayı başardı. Yolcu gemileri, diğer endüstriler gibi COVID-19 salgını riski altındayken, gelecek umut verici görünüyor, bu nedenle adil rüzgarlar ve denizler onlara ve tüm turizm endüstrisine.