Turizmcinin Geleceğe Yatırım Hikayesi  

Turizmin sezona sıkıntılı başlama sürecini, az da olsa serinliğini hissederek takip ettik. Yapmış olduğumuz güvenli turizm sertifikaları ile dünyaya da örnek olduk. Personel hijyen uygulamalarında ise, eğitimlerin aralıksız verilmesiyle, başarıya kısa sürede ulaştık. Şimdiki süreçte 2023 yılına kadar uzatılan pandemi sürecinde uygulamalar devam edecek. Personellerin iş başı öncesi üç yıl daha bu durumla aynı olmaya devam edecek. Bizler Turizmin yarınlarını üzerimize düşen sorumluğu, eğitimli personelle hizmete hazırlama yönündedir. Geleceğin personeli nasıl olmalı ve nelere dikkat etmeli. Dünya turizmi ile nasıl rekabete girilir, eğitimlerine ağırlık vereceğiz. Tüm çalışmalarımız ve eğitimlerimiz geleceğe yönelik olacaktır. Ne var ki geleceğin turizmini şekillendire bilmek için, iyi hizmet kalitesini personellerimizle yakalamamız gerekir. Yaşanan evrelerin sıkıntılarını, geleceğin derslerine ve ödevlerimize ilave etmeliyiz. Gelecek aslında bu günde gizli.  İsterseniz bu günlerde yaşananları hep beraber inceleyelim.

Turizmcinin Geleceğe Yatırım Hikayesi  
Nihal SEZER Crystal Waterworld İnsan Kaynakları Müdürü

Turizm, çok renkli çalışma ortamı olan bir sektör; Turizm  Çalışanlarının birbirinden farklı yaşanmışlıkları ve hikayeleri vardır her zaman. Bir düşünsenize, işe başladığınız ilk günü: ne umutlarla, başlardık. İş arkadaşlarımız, yöneticilerimiz, çalışma ortamımız, alışkanlıklarımız, neler neler yaşadık; bu senede tüm dünyayı etkileyen pandemiden dolayı, bambaşka bir turizm anlayışı ile işe başladık,

Bu sezon, Otelimiz 30.07.2020 tarihinde açıldı.  Pandemi dönemi girdiğinden bu yana, sürekli olarak çalışma arkadaşlarımızın endişe kaynaklı soruları ile karşılaştık; arkadaşlarımız,  Devletin  Kısa çalışma ödeneği, pandemi  ücretsiz  ödenekleri gibi desteklerinden  faydalanıyorlardı. Bu zorlu süreçte, Otelimizin misafirlere kapılarını açmayı bekleyen çalışma arkadaşımla sohbet esnasında, inancımızı yitirmeyelim, inancımız ile bu Otel açılır diye ümitlerimizi dile getirirdik ve nihayet ekmek teknemizin kapıları açıldı. Devlet ödenekleri ile ilgili çok çeşitli sorular varken, gelecekle ilgili endişeler devam ediyordu. Otelimizi, tüm çalışma arkadaşlarımızla birlikte olumlu sinerji yaratarak açtık. Her zaman umudumuz vardı, tüm olumsuzluklara, imkânsız gibi görünmesine rağmen. Kalbin inancı kazandı ve Otellerimiz açıldı. Telefonun ucunda haber bekleyen arkadaşlarımız, hep birlikte büyük bir heyecanla geldiler, şehir dışında olanlarda akşam yola çıkıp, sabah işlerinin başında oldular; sağlık önemli evet ama gelirde önemli.

Şükür ki işimizin başındayız, ekonomiye katkı sağlanırken, ekmek teknemiz yoluna devam etti; fakat Pandemi dönemin de yol alırken endişelerde devam etti.

Yeni normalleşme sürecine alışmaya çalışırken, tüm çalışma arkadaşlarımızda gözlemlediğim de görülmeyen virüs endişesi vardı. Acaba arkadaşım da virus var mıdır? Yada Yurtdışından gelen misafirler virus getirmiş midir? Bana virus bulaşırsa eve taşırsam, aileme bulaştırırsam gibi gibi sınırsız sorular. Örneğin Bir arkadaşımız sürekli  covid testi yaptırması gerektiğine inanıyordu. Çok az öksürük olsa, minicik kendini halsiz hissetse, bir doktora gideyim, hasta olmamalıyım umutları ile yaşardı. Bir kaç gün sonrasını dahi tahmin edemeyen, önümüzdeki sezon ne olacak acaba? Endişeleriyle çalışırken; güler yüzü ile devam etmek bence büyük bir başarı.

Misafirleri memnun etmeye gayret gösterirken, kendi sağlığına,  psikolojine dikkat etmeye çalışmak, zor aslında; bu durumun içinde olanlar de aynı şeyi düşünüyorlardır. Çalışma şartlarında ki zorluklara rağmen süreci doğru şekilde yönetebilen çalışan arkadaşlarımız, misafirlerimize endişelerini yansıtmadan, başarılı bir şekil de görevlerinin başındaydılar. Tüm çalışan personellerimiz maske, hijyen, sosyal mesafe kurallarına uyumlu çalışırken, diğer tarafta misafirlerimizin maske ve sosyal mesafesiz şeklide tatil yapmaları iki ayrı kuralların uyumu  ile çalışmak sonucunu doğurdu; şükür ki hiç filyasyon ile sonuçlanan durumlarla karşılaşmadık.

Burada ki başarı, önce kişisel olarak gayret, inanç, sevgi, aidiyet duygusu; daha sonra ekip uyumu ile Yöneticilerin ekip sağlığına dikkat çekmeleri. Personelimizin biraz öksürük, biraz ateş yükselmesi durumun da hemen sağlık kontrollerine yönlendirilmesi, Otele girişte ateş kontrolü yapıldığında, ateşi sınır üstünde çıkarsa işletmeye girilmesine izin verilmemesi, hijyen kurallarına her alanda uyulması güzel sonuçlar getirdi.

Zaman ve personel çalışma programlanmasında stratejilerin ilk defa uygulandığı ve İş dağılımlarının da önceki sezonlardan çok farklı şekilde uygulanmasına rağmen yine uyum sağlamada başarı sağlandı. İnsanoğlu her ortama uyum sağlayabiliyor, yeter ki istesin, inansın, başaracağım desin. Bu süreç te de bunu bizzat yaşadık; neler neler geçirdik Türk Halkı olarak, bunu da atlatacağız. Hep birlikte turizmci olarak Türk Ekonomisine de katkı sağlamak, pes etmeden çalışmak mutluluk verici. Hepimiz çok güçlüyüz, uyum sağlamada zorluk çekmiyoruz, seviyoruz, gemiyi hiçbir zaman terk etmeyeceğiz; kendimiz ve Memleketimiz yararına.

Sevgilerimle