YAPAY ZEKA TURİZMİ VE OTEL ENDÜSTRİSİNİ NASIL DEĞİŞTİRİYOR

Federal Meclis Turizm Komisyonu Çarşamba günü halka açık bir oturumda "Yapay Zeka ve Robotik - Turizm için Fırsatlar" konusunu ele aldı. Beş uzman, seyahat endüstrisinde ve örneğin gastronomi alanında robotlar için yapay zeka (AI) için iyi umutlar olduğunu doğruladı.

YAPAY ZEKA TURİZMİ VE OTEL ENDÜSTRİSİNİ NASIL DEĞİŞTİRİYOR
Tıpkı turizm ve gastronomi sektörü için gerçekten güçlü robotların geliştirilmesi gibi

Rapora göre, Ravensburg-Weingarten Uygulamalı Bilimler Üniversitesi'nden Profesör Wolfram Höpken, turizmdeki AI'nın belirli zamanlarda kalabalık projeksiyonları yapmak için çok uygun olduğunu açıkladı. Höpken, "Bu, örneğin aynı anda çok fazla insanın kalmaması gereken hassas çevresel alanlarda turist akışını yönlendirmeyi kolaylaştırıyor" diyor.

Ancak bunu iyi bir şekilde uygulayabilmek için çok büyük miktarda veriye ihtiyaç vardır. Ancak bunları toplamak yine de oldukça fazla çaba gerektiriyor. Tıpkı turizm ve gastronomi sektörü için gerçekten güçlü robotların geliştirilmesi gibi: "Şu anda gördüğümüz robotların olanakları hâlâ biraz sınırlı."

Robotlar işgücünü rahatlatacak

Landal Green Parks Leiwen & Kell am See'de Park Müdürü olan Lieselotte Wegner, şirketinde böyle bir robotun kullanıldığını bildiriyor. Wegner, "Robot misafirler için en önemli nokta, neredeyse bir pazarlama etkisi var" diyor. Ancak servis çalışanlarının iş yükünü de oldukça hafifletmektedir.

Robot, kirli bulaşıkları alması ve doğrudan bulaşıkhaneye götürmesi için masalara çağrılabilir. Wegner, "Bu, iş gücünden bir stres faktörünün kaldırılmasını zaten sağlıyor" dedi. Genel olarak robot, personelden ve misafirlerden çok iyi tepkiler aldı.

Hedef yönetimini iyileştirmek için yapay zeka

Realizing Progress'ten Alexander Mirschel , yapay zekanın her derde deva olmadığını, ancak turizmde destinasyon yönetimini iyileştirme konusunda çok fazla potansiyele sahip olduğunu söylüyor. Yapay zeka kullanımına paralel olarak insanların güvenini inşa edecek önlemlerin alınması önemlidir. Almanya'da, özellikle veri işlemeyle ilgili projelere karşı şüphecilik çok büyük: "Almanya'da biz, veri işlemenin dezavantajlarını görme eğilimindeyiz" diyor Mirschel.

Klasik seyahat acentaları için tehlike yok

Booking.com'da Halkla İlişkiler Başkanı Alexandra Wolframm, şirketinin zaten yoğun bir şekilde AI kullandığını bildirdi. Wolframm, "Sisteme göre önceden sıralama yapılmadığı takdirde, gezginler çok sayıdaki teklif karşısında şaşkına dönerler" diyor. Çalışanlar ayrıca teklifleri görüntüleme konusunda yapay zekadan destek aldı.

Wolframm, yapay zekanın yaygınlaşması nedeniyle klasik seyahat acentelerinin ortadan kalkması gibi bir tehlike görmüyor. "Turizm, hala kişiler arası ilişkilerin ve kişisel tavsiyelerin önemli olduğu bir alandır."

Sorguları otomatik olarak yanıtlayın

Yazılım geliştirici Adigi'nin CEO'su Nicolas Götz, korona salgınının yapay zekanın ne kadar yararlı olduğunu fazlasıyla netleştirdiğini söylüyor. Kelimenin tam anlamıyla hiç kimse ortalıkta bırakılan binlerce soruya cevap veremezdi. Bu süre zarfında ortaya çıkan, seyahatler için geri ödeme seçenekleri veya giriş seçenekleri hakkındaki sorular gibi bilgi ihtiyaçlarını karşılayabilmek bazen aylar alıyordu.

"O zamanlar sorguları otomatik olarak tanıyıp yanıtlayabilen sistemlerimiz olsaydı, bu herkes, sektör, müşteriler ve aynı zamanda her şeye katlanmak zorunda kalan çalışanlar için bir nimet olurdu." dedi BT hizmet sağlayıcısının başkanı.