Uzay Turizminde Çığır Açan Gelişme

Bu girişimler, ülkelerindeki milyarderler tarafından finanse edilen özel şirketler tarafından destekleniyor. ISRO ise tamamen devlet finansmanına bağımlıdır. Hindistan'da Uzay Turizmi hala onlarca yıl uzakta, temel olarak bir bilim görevi olan ilk Gaganyaan insanlı görevi henüz başlamadı. Şimdi, 15 Kasım'da saat 11.30'da, hava şartları izin verirse,

Uzay Turizminde Çığır Açan Gelişme
Astronotları taşıyacak kadar güvenilir hale getirmek için çalışıyor

 Hindistan ilk özel olarak geliştirilen fırlatma aracı kalkışına tanık olacak. Haydarabad merkezli bir uzay teknolojisi girişimi Skyroot Aerospace tarafından yapılacak.

Tüm test görevleri başarıyla tamamlanırsa, insan görevinin 2024-25 arasında başlaması bekleniyor. Bu, ISRO'nun uzaya kargo ile uydular fırlatması ve ardından insanları gönderme görevi anlamına gelir.

Şu ana kadar ISRO Başkanı Dr S Somanath'a atıfta bulunan raporlar, Mürettebattan Kaçış sistemi testlerinin 2022'de gerçekleştirileceğini, bunu 2023'ün ortalarında ilk insansız görevin izleyeceğini söyledi. Ardından iki kaçış testi daha olacak, ardından başka bir insansız görev olacak. Tüm bunların insanlı uçuş havalanmadan önce başarıyla gerçekleştirilmesi gerekiyor.

Gaganyaan görevi için ISRO, kargo gemisi GSLV Mark III roketini modifiye etmek ve onu astronotları taşıyacak kadar güvenilir hale getirmek için çalışıyor. Gaganyaan misyonu henüz havalanmadı ve kapasitesini kanıtlamadı ve yabancı şirketlerin kullandığı yeniden kullanılabilir roketler/uzay uçakları yerine harcanabilir roketler kullanacak.

Bu nedenle, Hindistan'da Uzay Turizmi veya eğlenceli yolculukların gerçeğe dönüşmesi için, ilk uzay turisti yola çıkmadan önce ustalaşması gereken birkaç seviye var. İlk seviye, Gaganyaan görevini başarıyla göndermek olacaktır

Hizmet olarak uzay: 100'den fazla Hintli firma artık uzayla ilgili faaliyetlere bakıyor: ISRO başkanı Financial Express Online, bir özel sektör şirketinin roket hizmetlerindeki ilk girişiminin turizmde de önemi ve değişen manzaranın büyük resmi hakkında ISRO başkanı S Somanath ile konuştu.

Hindistan'da uzay turizmi - Hazır Olun! Yakında gerçek olabilir. Hindistan'ın kozmik komşusu ile buluşması, ulusal uzay ajansı Hindistan Uzay Araştırmaları Örgütü'nün (ISRO) her zaman çok ötesinde yan ürünlere sahip olmuştur. Dokuz yıl önce bu ay, ISRO, Mars'a ilk roketini küresel olarak mümkün olanın çok altında bir maliyetle fırlattığında, düzinelerce yerel bileşen tedarikçisi, katkılarının Hindistan'ı uzay programında yeni olasılıklara ittiğini görünce sevindi. Financial Express Online, ISRO başkanı S Somanath ile roket hizmetlerinde bir özel sektör şirketinin ilk girişiminin önemi ve değişen manzaranın büyük resmi. Hükümetin uzay faaliyetlerini doğrudan özel sektör için açma planlarının nasıl sonuç verdiği hakkında daha ne beklenir ki diyerek konuştu. Özel sektörün ulaşım ve bileşim üzerine olduğu ve turizm içinde büyük hedefleri gerçekleştirmede olur.

Bu yılın Ocak ayında göreve başladığından beri yoğun bir inning geçiren S Somanath, “Bugün, 100'den fazla Hintli özel sektör şirketi, büyük bir kısmı ya uygulamalar üzerinde ya da teknoloji geliştirmede çalışmakla birlikte uzayla ilgili faaliyetlere ilgi gösterdi” diyor. PSLV ve GSLV Mk-III'e kayda değer katkıları olan fırlatma araçlarının sistem mühendisliği alanında bir uzman, kalan 100'den üçünün fırlatma aracında (okuyun: Skyroot, Agnikul ve Bellatrix) ve yaklaşık 10'unun uydularda olduğunu söylüyor.

Roket fırlatmalarına adanmış çok fazla cazibe ve medyada yer alırken, bunun sürdürülebilmesi için fırlatma araçlarına ve uydulara olan talebi neyin tetiklediğine odaklanmamızın çok önemli olduğunu hatırlatıyor.

“Sonuçta, her girişimin nihai hedefi bir hizmet sunmaktır. Bu tıp, tarım veya navigasyon için olabilir ve bu nedenle, insanların uydu fırlatmaya başlaması için itici güç olarak hareket edebilen uyduları kullanan çeşitli uzayla ilgili uygulamalarda genişleme olması önemlidir.

Hükümetin bu alanı özel sektörün doğrudan katılımına açma kararından sonra özel sektörden gelen tepkiyle iyimser, “Bugün görmekte olduğumuz şey, umduğumuz, gelecekte çevireceğimiz büyük bir coşku ve büyük bir iş hacmi ” Olur.

Sonunda kritik bir rol oynayacak olan alt süreçler veya uygulamalardır ve bunların görüntü işleme, iş zekâsı, iletişim desteği, navigasyon verileri ve bazı uygulama hizmetleri sağlama gibi alanlardaki çalışmaları içerebileceğini söylüyor. Tüm bunlar sektörler arası – tarım, hava tahmini, sigorta, araç takibi, yangın algılama veya analiz analizi. Turizm. Bu alanlardaki genişleme, uydulara olan talebi artıracak ve dolayısıyla fırlatma araçları için daha fazla iş yapılmasına yol açacaktır. Tetiklenecek olan erdemli bir olaylar zinciridir.

ISRO, aynı zamanda Ay'ın karanlık tarafını keşfetmek için Mars'a dönmeyi planlıyor

"Aşağı yöndeki çalışmalar maliyet ve zaman açısından daha az yoğunken, fırlatma aracı hem maliyet hem de zaman açısından oldukça yoğundur, bu nedenle yukarı yönlü faaliyetlere olan talebin artması için aşağı yönlü çalışmayı genişlettik" diyor.

Hükümet kendi adına, “biz sadece yürütüyoruz” dediği politika konusunda netti. Sivil toplum kuruluşlarının ve özel sektörün uzayla ilgili faaliyetlere girmesini sağlamak amacıyla yürütülür. Bu daha önce özel sektör tarafından yapılıyordu ancak bazı zorluklarla karşılaşıyorlardı ve nerede desteğe ihtiyaç duyulursa, danışmanlığımız veya buna yardımcı olacak bir dizi politikayla desteklenen tesislerimiz aracılığıyla bu sorunu çözmeye yardımcı olmaya çalışıyoruz.”

Bunun çoğunun, iyi bir özel sektör katılımı varsa uzay sektörünün gerçekten büyüyebileceği anlayışından kaynaklandığını söylüyor. 15'inde roket fırlatma, bu şemada, bu yönde küçük bir adım ama hepsinin bir özel sektör tarafından yapılması açısından son derece önemlidir, tamamen kendi kaynakları ve bilgisi tarafından desteklenen ve insanların rota dışı rehberliği ile başlatılmıştır. ISRO'da ve gerektiğinde uygun yetkilerle.

Bazı özel sektör oyuncuları tarafından kullanılan 3D baskı gibi bazı yeni teknolojiler hakkında, 3 boyutlu baskının uzayda gelişmekte olan bir teknoloji olduğunu ve şu anda dünya çapında 3 boyutlu baskılı roket motorlarının tasarlandığını ve üretildiğini söylüyor. küçük ölçekte olsa bile.

“Biz bile ISRO'da 3 boyutlu baskı kullanıyoruz, ancak bunun hakkında çok fazla konuşmuyoruz veya reklamını yapmıyoruz. Bu, motorların normal motorlar yapmak için harcanan zamandan çok daha hızlı olmasına yardımcı oluyor.” Ayrıca Hintli bir şirketin bu konudaki çabalarına atıfta bulunuyor Chennai merkezli spacetech start-up AgniKul Cosmos, 3-D baskı kullanılarak geliştirilen roket motorunu başarıyla test etti).

Ayrıca, alt uygulamalar alanında birkaç şirket var. Örneğin, görüntü işlemede Bengaluru tabanlı SatSure Analytics veya konum tabanlı hizmet sağlayıcı Mapmyindia gibi şirketler var.

ISRO'nun kendi girişimleri, projeleri ve ISRO'yu yeniden kullanılabilir fırlatma araçları arenasına taşıyan Hindistan yapımı bir uzay mekiğinin pistine inişi gibi çığır açan girişimler açısından, Somanath, “bu yeni bir proje değil ve biz Bir süredir bunu yapmaya çalışıyorduk ama iklim ve hava koşulları nedeniyle yapamadık ve şimdi bu yıl sonuna kadar planlamaya çalışıyoruz.”

ISRO'nun daha yeni alanlara ve odak noktasına gelince, “daha ​​yeni araştırma ve geliştirme alanlarına ve ülkenin hem sivil hem de diğer stratejik hizmetler ve yeni teknolojiler açısından taleplerinin neler olduğuna bakan bir ulusal uzay ajansı olarak bakıyor” diyor. bir ulus olarak, kuantum teknolojileri, gözetim gereksinimleri, şifreli ilaç sistemleri, navigasyon hizmetleri,turizm ve diğer alanları ortaya çıkarmamız gerekiyor.” Görünüşe göre, bu alanı izlemeye devam etmek için yeterli ve daha fazla neden diye belirtti.