Ukrayna Savaşı Rezervasyonları Ne Kadar Gölgeledi

Travel Data & Analytics (TDA) pazar araştırmacılarının Mart ayı verilerine göre, iki yıllık pandeminin ardından Almanlar Ukrayna savaşına rağmen nihayet tekrar seyahat etmek istiyor. Korona öncesi döneme kıyasla eksi yaklaşık üçte bir oranında eriyor. Son dakika anlaşması, endüstrinin yetişebileceğini umuyor.

Ukrayna Savaşı Rezervasyonları Ne Kadar Gölgeledi
Enflasyon nedeniyle artan maliyetlere rağmen şimdiye kadar mutlu bir şekilde rezervasyon yapıyorlar

Veri analistlerine göre, yaklaşık iki yıllık Corona krizinin ardından toparlanma etkileri açıkça görülüyor. Genel olarak, devam eden kış sezonunda ve Mart ayında yaklaşan yaz sezonunda tatil gezileri için rezervasyon cirosu, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 15 daha yüksek oldu. Değişmeyen güçlü talep ile mevcut mevsimsel dengeler daha da iyileşebilir. 2022 yaz sezonu altı yüzde puanı eriyerek yüzde 32'lik bir açık veriyor, kış sezonu dört yüzde puanı tırmanarak mevcut eksi yüzde 35'e çıkıyor.

Mart 2022'de en çok rezerve edilen destinasyonlar olarak Balear ve Kanarya Adaları'na yapılan tatil gezileri, rezervasyon cirosunun yüzde 13'ünü, Türkiye'ye yüzde 15'ini ve Yunanistan'a yüzde 14'ünü oluşturdu. Tatiller söz konusu olduğunda, Almanlar Ukrayna savaşına ve artan enflasyon nedeniyle artan maliyetlere rağmen şimdiye kadar mutlu bir şekilde rezervasyon yapıyorlar: Nisan ayının başına (14. hafta) kadar, seyahat satışlarındaki yeni rezervasyonların sayısı sürekli olarak rezervasyonun üzerinde oldu. iki ay boyunca 2019'daki karşılaştırılabilir haftaların seviyesi.

TDA değerlendirmesine göre, uzun mesafeli seyahat, yüzde 14'lük satış payıyla giderek eski gücüne geri dönüyor. Gittikçe daha fazla tatil ülkesinin seyahat kısıtlamalarını kaldırdığı açıkça görülüyor. Toplamda, Almanlar Mart ayı sonuna kadar seyahat acentelerine ve tur operatörlerinin ve OTA'ların seyahat portallarına yaklaşık 5,1 milyar avro harcadı. 2019'daki Corona öncesi seviyeyle karşılaştırıldığında, bu önceki hacmin neredeyse üçte biri.

Aylık cironun yüzde 71'i ile yaklaşan yaz tatili, seyahat etmek isteyen Almanların açıkça odak noktasında. Bununla birlikte, aynı zamanda, son derece güçlü bir son dakika işi de gözlemlenebilir: Mart ayında, neredeyse dörtte biri, Mart ve Nisan aylarında, özellikle Paskalya'da, kısa sürede tatil rezervasyonu yaptı.

Piyasa analistlerine göre, normal seviyenin oldukça üzerinde kısa vadeli rezervasyonlarla, mevcut kış sezonu açığını yeniden daraltabilir - bir önceki aya göre dikkate değer dört yüzde puanı eksi yüzde 35'e. Bu, pandemi ile karakterize edilen kış aylarında kaçırılan tatil gezilerinin bir dereceye kadar telafi edilmesini mümkün kıldı. Şubat ayının sonunda Corona'nın başlamasıyla çöken 2019/20 kış sezonu, şimdi biraz bile aşıldı (yüzde +2).

TDA Travel Intelligence, Almanya'daki temsili kırtasiye satışlarını temsil eden yaklaşık 1.750 seyahat acentesinin rezervasyon verilerine dayanmaktadır. Ayrıca klasik seyahat portallarının ve tur operatörlerinin web sitelerinin rezervasyon verileri kayıt altına alınmaktadır.