Turizmde Yaşanan Zor Stratejiler, Geleceği Belirler

Turizmde yaşanan olumsuzluklara çözüm önerileri 2021 yılı ve sonrasında mutlaka şekillenecek. işletmelerin sıkıntıları aşması konusunda yeni stratejiler ve planlamalar kaçınılmaz olacaktır.  Turizmin göreceli kavram kargaşasına yeni trendlerin eklenmesi ile, geleceğe ışık tutacaktır. İnsanların tatile bakış anlayışından ziyade, beklentiler hizmet kalitesiyle ölçülecek. Tüm işletmelerin ilk etapta bulunduğu konumu ve içinde barındırdığı hizmet anlayışıyla ön plana çıkacaktır. Diğer etkense fiyatların kişilere endeksli ulaşılabilir olmasından kaynaklanacak. Aynı bölgede çok farklı fiyatların olmasındaki en büyük etken, içinde barındırdığı hizmet kalitesiyle ölçülmeye devam edecek.

Turizmde Yaşanan Zor Stratejiler, Geleceği Belirler
Haydar ÇETİN Turizmci Hotel General Manager

Turizmde Yaşanan Zor Stratejiler, Geleceği Belirler

 Öyle ki dağ başına yaptığınız işletmenizde, deniz kenarında bulunan işletmelerden çok daha yüksek fiyatlara satılabilir.

Satış pazarlama stratejisi çok farklı bir anlayış sektörü. Siz iki oluşumu da hizmet kalitesiyle, kişiye özel arz talep dengesini oluşturmanızla ilgili. Dünyada bazı turizm bölgelerinde işletmelerin tanıtım ve pazarlama giderleri, çoğu ülkelerin bütçelerine denk düşmekte. Ciddi bir reklam giderini göze almadan, sadece işletmeleri yaparak ülke ve bölge gelişiminden pay alma yarışına giremezsiniz. Girerseniz eğer sonuçları bellidir. Pazardan pay alma yarışında konaklama fiyatlarını neredeyse maliyetine veya az bir karla,Sezon sonu geldiğinde yıl ortalamaları ile görmüş olursunuz. Her ne adı altında olursa olsun konsept ve hizmet kalitenizi belirlemiş olmanız gerekmekte.

Ülke turizminde sayılı olsa da stratejileri belli, konseptine hakim, destinasyon tanıtımını yapmış, vizyonu belli işletmelerde var.

 Sektörün her türlü zorluğunda mutlaka albenisi yüksek portföyleri ile ayakta kalırlar. Çünkü işletim stratejilerindeki vizyonu bellidir ve değiştirmezler. İşletmelerin tanıtım reklamlarına ödenen maliyetlere karşılık, vaat edilen hizmeti  yerine getiremeyenlerin ise, heba olmuş paralarına yazık olur. Çünkü binanın yapısına ayrılan yatırımdan, çalışanlara yeterince pay ayırmadığının farkına varması uzun sürmez. İnsana yapılan yatırımların döndüreceği çarklara, daha çok zaman harcanması gerekir. 

Geleceğin işletme stratejilerinin geliştirilmesi konusunda, çok  fazla çaba ve zaman harcanması gerekir.

. Şartların bizi sürüklediği yerde konaklamaya devam edeceğiz. Ne var ki vizyonu, konsepti, tanıtımı ve hizmeti iyi etkenlerin yarınlarda marka oluşunu  belirleyecek. 2023 stratejimiz bakanlıkça 2 mart 2007 de resmi Gazetede yayın itibariyle, sürekli güncellemelerle devam edecektir. İstatistiklerin verileri her seferinde, olumlu veya olumsuzluklara göre, şekillenecektir.

Turizm denince illa modern uysal görünümlü drama dan ve zorbalıklardan uzak mı zannediliyor. İşkence görülmüş, izge ve korkutan görsellikte otellerde turizm yapılmaz mı. 

Dünya genelinde suç oranları düşmeye devam ederken, turizmciler terk edilmiş hapishaneleri orijinal yapısını bozmadan otellere dönüştürerek değerlendiriyor. Bu otellerin bazılarında gerçeklik duygusunu yaşatmak için içeride kötü muameleyle karşılaşabileceklerine dair sözleşme bile imzalatılıyor. İşte Boston'daki Özgürlük Oteli'nden, İsviçre'deki ürpertici Jail Oteli'ne kadar, Stalin karşıtı mahkumların kaldığı Karosta otelinden, Türk edebiyatının ünlü isimlerinin de kaldığı Sultanahmet Cezaevi'ne kadar dünyanın en ünlü hapishane otellerinden bazılarıdır.
Otellerde lobi ve yatak odası tasarımları dahil, bölgesel oluşumların destinasyon girdabına girmeye devam edecek. Bölgeyi simgeleyen tarihi lobi görselliği, Şato içlerini andıran odalar. Hayalleri süsleyen görsellikte yapılan mobilyalarla taçlandırılacak.
 Hidrolik uzantılı otel odaları, Nostalji arabalarından, Kanı ve At arabasından yatak misali. Akdeniz’de otellerin temaları var. Topkapı, kremlin, Haydarpaşa, Titanik, queen elizabeth örneklerini çoğalta biliriz. Yani dağ oteli, ova oteli, Deniz oteli. Konsepti olan işletmelerin, istenen reklamları yaparak hedef kitleye ulaşmaları zorunludur. Geleceğin turizminde her ne olursa olsun, yıkılmadan ayakta kalanların dünyasında olacaklardır. Mevcut otellerin 4 duvar ve pencerelerden ayrıştırılarak iyi bir iç mimar gözlemine ihtiyaç vardır. Lobi görsel şölenin tasarımları, otele giriş ve çıkışlarda etkin rol oynar. Otellerde resimlik bölümlerin daha fazla olması, işletmelerin tanıtımında ciddi rol oynar. Geleceğin otelciliği ve konsept çalışmalarını takip etmek ve yenilikçi olmaya mecburuz. Dünya gözünde kendi ülkemizin, turizmde yeri ve önemi konseptine açık olmalıyız.
Geleceğin turizminde  güzel ve görsel hayallerin var olduğu, ülkelerin birlik ve beraberliğinde insanların hoş görüsü kazansın. Turizmin penceresinden dünyanın yaşanılır bir yer olduğu keşfedilsin dileklerimizdir.

Sevgi ve Saygılarımla