Turistler Arasında Sürdürülebilir Turizm Bilinci Artıyor

Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi (WTTC) ve Trip.com Group'un Deloitte Tohmatsu ile iş birliği içinde yayınladığı son rapora göre, gezginlerin yüxde 69'u aktif olarak sürdürülebilir turizme öncelik vereceklerini söyledi. Turistler arasında sürdürülebilir turizm bilinci artıyor. Rapora göre, gezginlerin dörtte üçü gelecekte daha sürdürülebilir turizmi düşünmeyi planlıyor. Zengin gezginlerin yaklaşık dörtte üçünün sürdürülebilir seyahat için daha fazla para harcamak istediğini ortaya çıkardı.

Turistler Arasında Sürdürülebilir Turizm Bilinci Artıyor
Küresel enflasyon endişelerine rağmen 2023 te uluslararası seyahate 2022 den daha fazla harcama yapacaklar

Yaklaşık yüzde 60'ı son birkaç yılda daha sürdürülebilir turizmi seçti. Buna ek olarak, gezginlerin yaklaşık %60'ı karbon denkleştirmeleri için zaten ödeme yaptı veya fiyat doğruysa bunu dikkate alacak.

Sonuçların ardından WTTC Başkanı ve CEO'su Julia Simpson, "Sürdürülebilirlik, doğayı korumaya ve sorumlu seyahat etmeye değer veren gezginler için en önemli öncelik haline geldi. Bunu anlıyorum" yorumunu yaptı.

Ayrıca rapor, 2022'deki denizaşırı seyahat pazarı trendlerine ilişkin anket sonuçlarını da rapor ediyor. Yurtdışına geceleme yapan misafir sayısı bir önceki yıla göre %109 artarak seyahat coşkusunun arttığını gösteriyor. Ek olarak, gezginlerin %86'sı, 2019'da yaptıklarıyla aynı miktarda veya daha fazlasını uluslararası seyahat için harcamayı planlıyordu.

Yaklaşık üçte biri (%31), küresel enflasyon endişelerine rağmen 2023'te uluslararası seyahate 2022'den daha fazla harcama yapacaklarını söyledi. Ayrıca lüks seyahatin artan popülaritesi nedeniyle toplam lüks otel satışlarının 2019'da 76 milyar dolardan 2025'te 92 milyar dolara çıkacağı da beklentilerini ortaya koydu.

Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi ( WTTC ) ve Trip.com Group'un Deloitte ile birlikte hazırladığı yeni ve önemli bir rapor. Gezginlerin %69'unun aktif olarak sürdürülebilir seyahat seçenekleri aradığını ve tüketiciler arasında sürdürülebilir turizme yönelik iştahın arttığını ortaya koyuyor

Bu takip raporunda WTTC, Travel'ı şekillendiren trendleri analiz etmek için lider küresel seyahat hizmeti sağlayıcısı başlıca tüketici markaları, Ctrip ve Skyscanner ile Deloitte'ten alınan ek verilerle yeniden güçlerini birleştirdi. & Turizm sektörü geçen yıl ve 2023 boyunca da devam edecek.

"Hareket halindeki bir dünya: 2022 ve sonrasında tüketici seyahat trendlerini değiştirmek" başlıklı rapor, karbon ayak izlerini azaltmak ve sürdürülebilir turizmi desteklemek isteyen gezginler için sürdürülebilirliğin seyahat gündeminin önemli bir unsuru olduğunu gösteriyor.

Raporda yer alan bir ankete göre, gezginlerin dörtte üçü gelecekte daha sürdürülebilir seyahat etmeyi düşünüyor. Yaklaşık %60'ı son birkaç yılda daha sürdürülebilir seyahat seçeneklerini tercih etti

Başka bir araştırma da, üst düzey gezginlerin yaklaşık dörtte üçünün seyahatlerini daha sürdürülebilir hale getirmek için fazladan ödeme yapmaya istekli olduğunu ortaya çıkardı

Geçen yıl, iki yıldan fazla süren seyahat kesintisinin ardından, gezginler, 2021'e kıyasla uluslararası gecelik varışlarda %109'luk bir artışla seyahat tutkularının çok canlı olduğunu açıkça belirttiler

Rapora göre, geçen yıl tüketiciler bütçelerini esnetmeye istekliydi. Seyahat planlarında, gezginlerin %86'sı uluslararası seyahatlerde 2019'dakiyle aynı veya daha fazla harcamayı planlıyor3 ve ABD'li turistler en çok harcama yapanlar olarak listenin başında yer alıyor

Ancak 2023, gezginlerin harcamaları açısından daha da iyi görünüyor. Dünya çapında enflasyon ve yaşam maliyeti kriziyle ilgili endişelere rağmen, gezginlerin yaklaşık üçte biri (%31) bu yıl uluslararası seyahatlere 2022'dekinden daha fazla harcama yapmayı planladıklarını söyledi.

Ek olarak, Deloitte'nin 'Tüketici Takibinin Küresel Durumu'na göre, geçen yıl yaz boyunca ankete katılan küresel tüketicilerin yarısından fazlası (%53) önümüzdeki üç ay boyunca bir otelde kalmayı planladıklarını söyledi

WTTC Başkanı ve CEO'su Julia Simpson şunları söyledi: "Seyahat talebi artık her zamankinden daha güçlü ve raporumuz, bu yıl önemli bir geri dönüş göreceğimizi gösteriyor. 2023, Travel & Tourism için çok güçlü bir yıl olacak.

"Sürdürülebilirlik, gezginlerin gündeminin en başında yer alıyor ve tüketiciler, doğayı korumaya ve sorumlu bir şekilde seyahat etmeye verdikleri değeri vurguluyor."

Trip.com Grup CEO'su Jane Sun şunları söyledi: "Seyahat ve Turizm, küresel ekonomiyi yönlendirmede, istihdam yaratmada, ekonomik büyümeyi canlandırmada ve toplulukları yoksulluktan kurtarmada güçlü bir güç.

“Hızla büyüyen orta sınıf ve dinamik ekonomileri ile Asya-Pasifik Bölgesi, endüstrinin büyümesinden yararlanmak ve küresel turizm ekonomisinde lider olarak yerini almak için iyi bir konumdadır.

"2023'te seyahatin küresel olarak yeniden başlaması ve büyümesi için, özellikle anakara Çinli tüketiciler tarafından yönlendirilen ve dünya çapında toparlanma ve gelişmeyi hızlandırmaya yardımcı olacak olumlu ivme konusunda iyimserim."

Deloitte Global Küresel Taşımacılık, Konaklama ve Hizmetler Sektörü lideri Scott Rosenberger: "Seyahat, bir yandan yenilik yaparken diğer yandan daha modern alternatif seyahat türleri, sürdürülebilir seyahat, lüks seyahat ve çok daha fazlasının taleplerini karşılarken bir yandan da pandemiden kurtuluyor.

“Enflasyon kaynaklı finansal kaygılardaki artış bile hızı yavaşlatmıyor; İnanılmaz derecede seyahate öncelik veriliyor ve esnek/uzaktan çalışma düzenlemeleri yeni fırsatlar yaratıyor.

Bu yeni trendleri benimseyen ve tüketiciler için unutulmaz deneyimler yaratan müşterilerimizle aktif bir şekilde iletişim kuruyoruz.”

Raporda ortaya konan diğer bulgular şunlardır:

  • 2022 güneş ve deniz paket tatil satışlarının bir önceki yıla göre %75 artacağı tahmin ediliyor
  • Geçen yıl yaz boyunca, Avrupa'daki güneş ve plaj destinasyonlarına uluslararası varışlar sadece %15 idi 2019 seviyelerinin altında 6
  • WTTC'nin yakın tarihli 'Şehirler Ekonomik Etki Araştırması'na göre, 2022'de büyük şehirlere yapılan ziyaretlerin yıllık bazda %58 artışla 2019 seviyelerinin %14 altında olması bekleniyor
  • Lüks tatiller özellikle popüler olacak; lüks otellerin 2025'te 92 milyar dolara ulaşması bekleniyor (2019'daki 76 milyar dolara kıyasla) 5
  • Bir ankette, gezginlerin yaklaşık %60'ı ya karbon emisyonlarını dengelemek için zaten ödeme yaptıklarını ya da fiyat doğruysa bunu düşündüklerini söyledi 1

Küresel gezginlerin %70'i sürdürülebilir turizme öncelik vermek istiyor, %60'ı karbon denkleştirmesi yaşadı