Sürdürülebilir Seyahati Şekillendiren 2022 Trendleri

İklim, topluluk ve seçim: Booking.com, 2022'de sürdürülebilir seyahati şekillendiren trendleri ortaya koyuyor. Gezginlerin yüzde 81'i sürdürülebilir seyahatin kendileri için önemli olduğunu onaylarken, yüzde 50'si iklim değişikliğiyle ilgili son haberlerin onları daha sürdürülebilir seyahat seçimleri yapma konusunda etkilediğini söylüyor.

Sürdürülebilir Seyahati Şekillendiren 2022 Trendleri
Sürdürülebilir konaklamaların farkındalığı ve görünürlüğü devam ediyor

Gezginlerin %59'u ziyaret ettikleri yerlerden geldikleri zamandan daha iyi ayrılmak istediklerini söylerken, %33'ü aşırı kalabalıktan kaçınmak için yoğun sezon dışında seyahat etmeyi seçtiklerini söylüyor.

AMSTERDAM - Booking.com yeni yayınladı Araştırma , 32 ülke ve bölgede 30.000'den fazla gezginden toplanan bilgilerle, seyahatlerinin etkisinin akılda kalmaya devam ettiğini vurgulayarak, küresel gezginlerin %71'i önümüzdeki 12 ay boyunca daha sürdürülebilir seyahat etmek istediklerini söylüyor. Şirketin 2021 verilerinde ortaya çıkanlara göre %10 artış. Gezginlerin %81'i sürdürülebilir seyahatin kendileri için önemli olduğunu onaylarken, yanıt verenlerin yarısı (%50) iklim değişikliğiyle ilgili son haberlerin onları daha sürdürülebilir seyahat seçimleri yapma konusunda etkilediğini belirtti. Bu amaçla, küresel gezginlerin üçte birinden fazlası (%35), konaklama ve ulaşım sağlayıcılarının sürdürülebilirlik çabalarının sırasıyla mülk ve ulaşım kararlarında güçlü bir rol oynadığını söylüyor. Aslında,

Daha sürdürülebilir konaklama arayışında Daha sürdürülebilir konaklamaların. farkındalığı ve görünürlüğü devam ediyor, küresel gezginlerin %40'ı geçen yıl bir çevrimiçi seyahat sitesinde sürdürülebilir bir konaklama gördüklerini teyit ediyor ve %38'i sürdürülebilirlik hakkında aktif olarak bilgi aradıklarını belirtiyor. Rezervasyon yapmadan önce bir mülkün çabaları. Daha da cesaret verici olan, geçen yıl boyunca sürdürülebilir bir konaklama yerinde kaldıklarını söyleyen küresel gezginlerin %46'sı. Son 12 ayda daha sürdürülebilir bir konaklama deneyimi yaşayanlardan birini seçme nedenleri farklıdır:

%41'i bunu çevre üzerindeki etkilerini azaltmaya yardımcı olmak için seçtiklerini söyledi

Üçüncüsü (%33) yerel olarak daha alakalı bir deneyim yaşamak istedi

%31'i sürdürülebilir mülklerin topluma daha iyi davrandığına inanıyor

Küresel gezginlerin %78'i önümüzdeki yıl içinde en az bir kez sürdürülebilir bir tesiste kalmayı planlarken, daha sürdürülebilir konaklama seçeneklerinin herkes için daha kolay bulunmasını sağlamak için yapılacak daha çok şey var. Geçen yıl içinde sürdürülebilir bir konaklama yerinde kalmayanların %31'i var olduklarını bilmediklerini söyledi. Bu, 2021'e göre %5'lik bir düşüşle farkındalığın arttığını gösterirken, yaklaşık üçte biri (%29) hala onları nasıl bulacaklarını bilmediklerini söyledi. Yarısından fazlası (%56), rezervasyon yapmadan önce bir mülkün sürdürülebilirlik çabalarını aktif olarak araştırmadıklarını, ancak kolayca erişilebilirse, gözden geçireceklerini söylüyorlar ve bu da bu sürdürülebilirlik bilgilerini şeffaf ve şeffaf hale getirmenin öneminin altını çiziyor. geniş bir gezgin kitlesi için anlaşılabilir.

Alternatif destinasyonlar ve zamanlama

Yolcular arasında yoğun ve fazla ziyaret edilen destinasyonlardan kaçınmak istedikleri konusunda fikir birliği vardır, üçte biri (%33) yoğun sezon dışında seyahat etmeyi seçtiklerini ve dörtte birinden fazlası (%27) bir aşırı kalabalığı önlemek için son 12 ayda daha az popüler olan seyahat noktası. Bu amaçla, gelecekteki gezileri düşünürken, %40'ı aşırı kalabalıktan kaçınmak için yalnızca yoğun sezon dışında seyahat etmeye istekli olduklarını ve %64'ü etkinin daha eşit dağılmasını sağlamak için popüler turistik yerlerden ve cazibe merkezlerinden kaçınacaklarını belirtti. ve ziyaretlerinin faydaları. Neredeyse üçte biri (%31), aşırı kalabalıktan kaçınmaya yardımcı olmak için tercih ettikleri destinasyona bir alternatif seçmeye bile istekli olacaktır.

Diğer taraftan, %42'si daha az kalabalık olan çekici destinasyonlar bulmakta zorlanıyor ve %34'ü şehirlerde veya diğer popüler turistik destinasyonlarda sürdürülebilir seyahat seçenekleri bulmanın mümkün olmadığını düşünüyor. Bu, seyahat platformlarının, sürdürülebilirlik yolculuklarında ilerlemelerine yardımcı olmak ve daha sürdürülebilir seçenekleri öne çıkarmak için bu destinasyonlardaki konaklama sağlayıcılarıyla birlikte çalışması ve ayrıca tüketicilerin, seyahatleri için alternatif zamanları ve yerleri taviz vermeden keşfetmelerine yardımcı olmak için bir fırsat olduğunu gösteriyor. deneyim üzerine.

Kültür ve yerel topluluklarla bağlantı

Gezginlerin %59'u ziyaret ettikleri yerlerden geldikleri zamandan daha iyi ayrılmak istediklerini ve üçte ikisi (%66) yerel kültürü temsil eden deneyimler yaşamak istediğini söyleyerek, yenileyici bir felsefe karar verme sürecini etkiliyor. Aslında, dörtte birinden fazlası (%27) seyahatlerinden önce seyahat ettikleri yerdeki yerel kültürel değerler ve geleneklere aktif olarak aşina olduklarını ve dörtte biri (%25) seyahat faaliyetleri için daha fazla ödemeye istekli olacağını söylüyor. yerel topluluklara geri vermelerini sağlamak için. Seyahatleri sırasında karşılık verme ve bağlantı kurma iştahına rağmen, %34'ü gerçekten olumlu bir etkiye sahip olmalarını ve yerel topluluğa geri vermelerini sağlayan etkinlikleri veya turları nasıl veya nerede bulacaklarını bilmediklerini belirtiyor.

Ulaşım için devrilme noktası

Küresel gezginler, ne kadar uzağa seyahat ettikleri, oraya nasıl gittikleri ve oraya vardıklarında nasıl dolaştıkları konusunda dikkatlidir. Yaklaşık dörtte biri (%23), karbon ayak izlerini azaltmak için evlerine daha yakın bir yere seyahat etmeyi seçtiklerini ve beşte birden fazlası (%22), seçtikleri destinasyonda toplu taşıma ve/veya bisiklet kiralama seçeneklerini araştırdıklarını belirtti. . Her beşte biri (%20) daha uzun mesafeler için araba yerine trenle seyahat etmeyi tercih ediyor ve üçte biri (%30) çevre üzerindeki etkisi nedeniyle uçmaktan utandığını söylüyor. Seyahatleri için ulaşım rezervasyonu söz konusu olduğunda, %40'ı aktif olarak sürdürülebilirlik bilgilerine bakıyor. %54'ü aktif olarak daha sürdürülebilir ulaşım seçenekleri aramadıklarını ortaya koyarken, rezervasyon davranışı ve müşteri memnuniyeti üzerinde hala bir etkisi var. Örneğin, %31'i sürdürülebilirlik çabalarının ulaşım tercihlerinde güçlü bir rol oynamadığını söylese de, bunun nihai seçimlerini etkileyebileceğini bildiriyor. Ve sürdürülebilirlik çabalarının ulaşım tercihlerinde hiçbir rolü olmadığını söyleyen %23 için, rezerve edilen ulaşım seçeneğinin en iyi sürdürülebilirlik uygulamalarını takip ettiğini bilmek kendilerini hala iyi hissettiriyor ve daha sürdürülebilir seçeneklere yönelik düşünceyi artırmak için çok çeşitli fırsatlar sunuyor. tüm gezi deneyimi.

Herkes için daha sürdürülebilir seyahat yolculuğuna devam ediyor

Dünya genelinde 100.000'den fazla tesis, sürdürülebilirlik çabalarıyla Booking.com'da Sürdürülebilir Seyahat rozeti ile tanınırken, şirket ayrıca otomatik olarak hak kazanan üçüncü taraf sertifikalarının ve etiketlerinin sayısını daha da artırdı. almak için konaklama. Global Sustainable Tourism Council (GSTC), Green Tourism ve EU Ecolabel tarafından resmi olarak onaylananlara ek olarak, buna artık Green Seal, Nordic Swan Ecolabel, Green Hospitality Ecolabel, Ibex Fairstay, Fair Trade Tourism, LEED ve Edge de dahildir.

Booking.com, 2021'de faaliyetlerinde karbon nötr kaldı ve 2021'in sonuna doğru %100 yenilenebilir elektriğe geçti; bu, şirketin Booking Holdings'in yakın zamanda yayınladığı İklim Eylem Planına katkısının bir parçası olarak önemli bir adım. Herhangi bir küresel çevrimiçi seyahat şirketi için türünün ilk örneği olan İklim Eylem Planı, Booking Holdings'in operasyonlarını, hizmetlerini ve seyahat endüstrisini nasıl daha sürdürülebilir hale getirmeyi planladığı konusunda stratejik bir çerçeve işlevi görüyor. İklim Eylem Planı, Bilime Dayalı Hedefler girişimi (SBTi) tarafından oluşturulan tanımlar ve ölçümler doğrultusunda, şirketin 2030 yılı sonuna kadar kapsam 1 ve 2 emisyonlarında %95, %50 oranında bir azalma elde etmesine yardımcı olmayı amaçlayan iddialı hedefler içeriyor. Kapsam 3 emisyonlarının 2030 yılına kadar azaltılması ve 2040 yılına kadar net sıfır emisyon.

Glenn Fogel , “Doğal kaynaklarımız üzerindeki artan baskı ve yaşam tarzımızın çevre üzerindeki yadsınamaz etkisi ile, seyahatin geleceği için daha dikkatli ve sorumlu bir yol çizme konusunda sektöre liderlik etmeye %100 kararlıyız” dedi . Booking.com'un CEO'su. “Başarmak istediklerimiz için iddialı hedeflerimiz var, ancak sektördeki ortaklarımızla ve yenilikçi çalışanlarımızın tutkusuyla birlikte, herkesin dünyayı daha dikkatli ve sorumlu bir şekilde deneyimlemesini kolaylaştırmaya devam edebiliriz. Seyahatin, gelişmiş kültürel anlayış, sayısız topluluk için sosyo-ekonomik fırsatlar ve gezegenimizi gençleştirmeye ve uzun vadede korumaya yardımcı olma potansiyeli getiren, iyilik için güçlü bir güç olduğuna ve kalması gerektiğine inanıyoruz.”

*Araştırma, Booking.com tarafından yaptırılmış ve 32 ülke ve bölgede (ABD'den 1.000, Kanada'dan 958, Meksika'dan 1.009, Kolombiya'dan 1.001, Brezilya'dan 1.003, Arjantin'den 1.017, Avustralya'dan 1.000) 30.314 katılımcıdan oluşan bir örneklem arasında bağımsız olarak yürütülmüştür. 486 Yeni Zelanda, 998 İspanya, 1003 İtalya, 996 Fransa, 495 İsviçre, 980 İngiltere, 998 Almanya, 1.014 Hollanda, 991 Belçika, 985 Danimarka, 984 İsveç, 964 Hırvatistan , 976 Rusya, 1.008 İsrail, 1.002 Hindistan, 1.004 Çin, 925 Hong Kong, 1.006 Tayland, 988 Singapur, 1.002 Tayvan, 1.004 Vietnam, 1.004 Güney Kore, 1.003 Japonya, 1.006 Güney Afrika ve Kenya'dan 504). Bu ankete katılabilmek için katılımcıların 18 yaşında veya daha büyük olması, son 12 ayda en az bir kez seyahat etmiş ve 2022'de seyahat etmeyi planlıyor olmalı ve seyahatlerinin ana karar vericisi veya karar verme sürecine dahil olmalıdır. Anket çevrimiçi olarak alındı ​​ve Şubat 2022'de gerçekleşti.