Seyahat Fiyatlarının Artmasının En Önemli Nedenleri

Bu yıl, daha yüksek fiyatlara katkıda bulunmak için bir dizi faktör birleşiyor. Özellikle Akdeniz'deki güçlü talep, oteller geçici veya kalıcı olarak kapatıldığı için sınırlı arzı karşılıyor. Otel endüstrisinde de vasıflı işçi yok, bu da ücretlerin yükselme eğiliminde olduğu anlamına geliyor. Tatil evleri de popülerliklerinden dolayı daha pahalı hale geliyor ve şu an için uçuş sektöründe herhangi bir pazarlık beklenmiyor.

Seyahat Fiyatlarının Artmasının En Önemli Nedenleri
Ancak tatilciler ister otelde ister tatil dairesinde kalsınlar araba kiralasınlar veya uçsunlar yükselen fiyatlara hazırlıklı olmalıdır

Tatiller neden bu yıl daha pahalı olacak?

İki yıllık korona pandemisinden sonra, seyahat etme özlemi her zamankinden daha fazla. Ancak tatilciler, ister otelde ister tatil dairesinde kalsınlar, araba kiralasınlar veya uçsunlar, yükselen fiyatlara hazırlıklı olmalıdır.

AHerkes Corona'dan bıktı ama kimse pandemiden kaçamıyor. Herkesin günlük hayatta hissetmesini sağlar: her şey diğer her şeyle bağlantılıdır. Ve bu, özellikle turizm endüstrisinin bireysel alanlarında fark edilir.

Yüksek talep: Herkes tatilde seyahat etmek ister

Corona bir talep birikimi yarattı. Bu, örneğin Holidays and Travel (FUR) araştırma derneğinin 2021/22 seyahat analizi ile kanıtlanabilir. Ankete katılanların seyahat etme isteği yüzde 61 gibi yüksek bir seviyeye yükseldi. Bu, bir önceki yıla göre yüzde on daha fazla. Ayrıca, ankete katılanların yüzde 72'sinin seyahat edecek zamanı ve yüzde 70'inin parası var.

Oteller: Daha az seçenek, daha da az vasıflı işçi

Otel yelpazesi özellikle Akdeniz çevresindeki ülkelerde sınırlıdır . Birçok otel , Alman konaklama endüstrisinden daha az devlet desteği almıştır. Bu yüzden geçici olarak evlerini kapattılar veya iflas ettiler.

Aynı zamanda, birçok çalışan belirsizlik nedeniyle diğer sektörlere göç etti. Bu nedenle, her yerde artık daha iyi ücretler talep edebilecek vasıflı işçi eksikliği var. İş seyahati derneklerinin uluslararası çatı örgütü (GBTA), Avrupa'daki otel fiyatlarının bu yıl yüzde 10,4 ve 2023'te yüzde 7,6 artacağını varsayıyor.

Daireler: Bölgeye göre yüksek fiyatlar

Yaz için yine üç şey geçerli: Çoğu Alman tatile Almanya'ya gidecek, kıyılar ve dağlar talep görüyor ve tatil daireleri patlayacak. Tatil kiralama portalı Holidu.de'ye göre, Baltık Denizi'ndeki tekliflerin yüzde 70'i şimdiden doldu .

Almanya'daki tatil evlerine olan yüksek talep , fiyatların 2019'dan bu yana yüzde 25 artarak günde ortalama 125 avroya yükseldiği anlamına geliyor. Ancak, ortalama kiralar bölgeye göre büyük farklılıklar gösteriyor: Sylt 190 Euro ile en üstte, Rhön ise 75 Euro ile alt uçta.

Uçuşlar: Pahalı gazyağı ve kıt kapasiteler

Görüntüle

Devlet yardımı olmadan , Corona nedeniyle Lufthansa ve Condor artık bu formda var olmayacaklardı. Dünyanın dört bir yanındaki havayolları şu anda varlığın sınırında çalışıyor. Hayatta kalabilmek için uçakları indirdiler, çalışanları işten çıkardılar ve rotaları iptal ettiler. Bunun anlamı şudur: Kapasiteler sınırlıdır.

Talep arttığında fiyatlar yükselir. Alman Havacılık Endüstrisi Federal Birliği'ne (BDL) göre, Avrupa içindeki uçuşlar geçen yıl rekor 2019 yılına göre yaklaşık yüzde 22 daha pahalı. Havayolları tekliflerini talebe görece hızlı bir şekilde uyarlayabilseler bile, bunun bir bedeli var. Ayrıca, yüksek petrol fiyatı maliyet yapısı üzerinde baskı oluşturmakta ve zamanında devredilecektir.

 

Kiralık araba: Yeni araba için uzun süre beklemek

2021 yılında tüketiciler, kiralık araçlarda en keskin fiyat artışlarını yaşadı . Karşılaştırma portalı Check24'e göre, 2020'ye kıyasla yüzde 78'e varan fiyat artışları oldu. İspanya ve İtalya'da bu oran yüzde 150'ye kadar çıktı.

 

Görüntüle

Yakın gelecekte daha ucuz olmayacak. Bunun temel nedeni ise kiralık araç şirketlerinin filo yönetimidir. Corona krizi sırasında Sixt ve diğer şirketler filolarını büyük ölçüde azalttı - bazı durumlarda çeyreğe kadar.

2021 yılının ortalarında talep arttığında, kiralık araç şirketleri her alıcının bildiği bir sorunla karşılaştı: Otomotiv endüstrisindeki yarı iletken krizi nedeniyle tedarikçilerin sorunları nedeniyle uzun bekleme süreleri.

Tur operatörü: ödüllerle hokkabazlık

Tur operatörleri , acenteler, otobüsler, trenler vb. gibi diğer hizmet sağlayıcılardan gelen fiyat değişikliklerine bağımlıdır ve bu maliyetleri müşterilere yansıtmaktadır. Buna ek olarak, yıllık satışları on milyon avroyu aşan büyük tur operatörleri, geçen Kasım ayından bu yana Alman Seyahat Sigortası Fonu (DRSF) ile kendilerini iflasa karşı güvenceye almak zorunda kaldılar.

“Bu, seyahatin müşteriler için finansal olarak risksiz olduğu anlamına geliyor. FTI tur operatörü CEO'su Ralph Schiller, diğer yandan, bu ek güvenlik de küçük bir fiyat artışına yol açıyor” diye açıklıyor.

SEYAHATLERİ SİGORTALAMAK

Corona'ya rağmen tatil rezervasyonu yapan herkes aşağıdakileri yapmalıdır

Aynı zamanda, müşterilerin parası gevşek. Aylarca sınırlı hareketlilikten sonra, çoğu kendini tedavi eder. TUI Almanya patronu Stefan Baumert, "beş yıldızlı otellerde yapılan rezervasyonların oranının önemli ölçüde arttığını" gözlemliyor. Bu da seyahat fiyatını artırıyor.

Gezginler için korona testleri ve sigorta masraflarının da etkisi var. Antijen testleri genellikle yeterli olmadığı için pahalı PCR testleri kullanılmalıdır. Ve organizatörler tarafından Corona durumunda bakımsız kalmamanız için çok yönlü kaygısız sigorta paketleri elbette ücretsiz değil.