Noel Baba Finlandiya'da iptal edildi

Finlandiya hükümeti yoğun Noel sezonunda turistler için hiçbir zaman bir rahatlama yapmadığı için, Laponya'daki turizm işletmelerinin yarısından fazlası iflas edebilir. Avrupa'da en az koronavirüs vakası görülen ülke, kış tatilleri için kapalı kalacak, bu da yabancı turist sayısında ve seyahat acentelerinin kazançlarında eşi benzeri görülmemiş bir düşüşe yol açacak. Dahası, Fin makamları aslında Noel Baba'yı iptal etti.

Noel Baba Finlandiya'da iptal edildi
Noel dünyadaki çocukları kişisel olarak ziyaret etmeyeceğini söyledi

Sezondan beklentilerin, özellikle yaz aylarında Avrupa'da koronavirüs vakalarının azalması sırasında Finlandiya'da fazlasıyla olumluydu. Ancak sonbaharda kötüleşen durum, rezervasyonlarda keskin bir düşüşe ve İngiltere, Fransa ve Almanya'dan yapılan seyahat rezervasyonlarının büyük ölçüde iptal edilmesine neden oldu. Örneğin Büyük Britanya'da Finlandiya gezileri basitçe kapatıldı.

2019'un "koronavirüs öncesi" sezonunda, Finlandiya'nın Laponya'sında 3,1 milyon gecelik turist konaklamasının kaydedildiğini ve bunun yarısı Aralık'tan Mart'a kadar olan kış döneminde kaydedildi. 2019 yılında turizm sektörü, 8.000 kişiyi istihdam ederek Suomi ekonomisine 1 milyar Euro'nun veya gayri safi yurtiçi hasılasının% 6,9'unun katkıda bulundu. 2020'de seyahat endüstrisinin aktif olarak büyüyeceği tahmin ediliyordu, ancak koronavirüs şeklindeki gerçeklik kendi ayarlamalarını yaptı. Finlandiya, 100.000 kişide 53 vaka ile Avrupa'da en düşük Covid-19 insidansına sahip olmasına rağmen, aynı zamanda son derece sert seyahat yasaklarına sahip - Avrupa Birliği'nden bile - ve turistler için hiçbir taviz onaylanmadı.

Sonuç olarak, Lapland yetkililerine göre Mart 2020'den Mart 2021'e kadar olan dönemde turizm sektörü yaklaşık 700 milyon euro veya öngörülen gelirin% 70'ini kaybedecek. Lapland'ın başkenti ve Avrupa'nın en Noel şehri olan Visit Rovaniemi'nin müdürü Sanna Kärkkäinen, "Bu rakamlar Laponya için bir felaket" dedi. Devlet yardımına rağmen, Mart ayından sonra seyahat kısıtlamaları uzatılırsa, durum Lapland'daki turizm işletmelerinin% 61'inin iflasına yol açabilir. Bu, Lapland Turizm Endüstrisi Derneği (LME) tarafından üyeleri arasında gerçekleştirilen bir iş anketinden elde edilen verilerdir.

Buna karşılık, Finlandiya Noel Baba'da resmen tanınan Lapland'ın "yaşayan" dönüm noktası, koronavirüs salgınıyla ilgili seyahat kısıtlamaları nedeniyle bu Noel dünyadaki çocukları kişisel olarak ziyaret etmeyeceğini söyledi. Aslında, yetkililer Noel'i her zamanki formatta iptal etti. Joulupukki (Noel Baba veya Noel Baba'nın Fince adı) NHK'ya Lapland'daki evinden şunları söyledi: "Ama iyi niyet ve anlayış her zaman insanların kalbindedir ve Noel ruhunu hissetmeleri için onları herkese gönderecektir. "Noel fikri birbirine karşı iyilik, saygı, gülümseme ve iyi işler" diye ekledi. Ayrıca Yeni Yıl sihirbazı, özel bir çevrimiçi ziyaret için başvuruları kabul ettiğini söyledi.