IATA Devletleri Sınır Ötesi Seyahatte, DSÖ Rehberliğine Uymaya Çağırıyor

DSÖ, hükümetlerin, son altı ay içinde tam olarak aşılanmış veya önceden onaylanmış bir COVID-19 enfeksiyonu geçirmiş yolculara çağrı. Test veya karantina gereklilikleri gibi önlemleri kaldırmasını tavsiye etti

IATA Devletleri Sınır Ötesi Seyahatte, DSÖ Rehberliğine Uymaya Çağırıyor
Giriş veya çıkış için zorunlu bir koşul olarak COVID 19 aşısı kanıtı talep etmeyin

DSÖ, hükümetlerin, son altı ay içinde tam olarak aşılanmış veya önceden onaylanmış bir COVID-19 enfeksiyonu geçirmiş yolculara çağrı. Test veya karantina gereklilikleri gibi önlemleri kaldırmasını tavsiye etti.

CENEVRE - Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), devletleri Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) seyahatle ilgili yeni kılavuzunu takip etmeye çağırdı . Kılavuz, COVID-19 ve uluslararası seyahatle ilgili önlemlerin uygulanması için “risk temelli bir yaklaşım” önermektedir. 15 Temmuz Perşembe günü DSÖ COVID-19 Uluslararası Sağlık Düzenlemeleri Acil Durum Komitesine sunulacaktır.

DSÖ, hükümetlere özellikle şunları tavsiye etti:

Giriş veya çıkış için zorunlu bir koşul olarak COVID-19 aşısı kanıtı talep etmeyin

Son altı ay içinde tam olarak aşılanmış veya önceden onaylanmış bir COVID-19 enfeksiyonu geçirmiş yolcular için test ve/veya karantina gereklilikleri gibi önlemleri kaldırın.

Uluslararası seyahat edebilmeleri için aşılanmamış bireyler için test yoluyla alternatif yollar sağlayın. WHO, bu amaç için rRT-PCR testleri veya antijen tespiti hızlı tanı testleri (Ag-RDT'ler) önermektedir.

Uluslararası yolcular için test ve/veya karantina önlemlerini yalnızca "riske dayalı bir şekilde" uygulayın ve test ve karantinaya ilişkin politikaların artık gerekli olmadığında kaldırıldığından emin olmak için düzenli olarak gözden geçirilmesi.

"DSÖ'nün bu sağduyulu, risk temelli tavsiyeleri, eğer devletler tarafından takip edilirse, COVID-19'u ithal etme şansını en aza indirirken uluslararası hava yolculuğunun yeniden başlamasına izin verecektir. DSÖ'nün belirttiği ve en son İngiltere test verilerinin kanıtladığı gibi, uluslararası gezginler COVID-19 açısından yüksek riskli bir grup değildir. Şubat ayından bu yana İngiltere'ye gelen uluslararası yolcular üzerinde gerçekleştirilen 1,65 milyon testten yalnızca %1.4'ü COVID-19 için pozitifti. IATA Genel Müdürü Willie Walsh , hükümetlerin sınırları yeniden açmak için verileri riske dayalı karar alma süreçlerine dahil etmesinin zamanı çoktan geçti” dedi .

DSÖ ayrıca devletlere, sağlıkla ilgili uluslararası önlemler ve gerekliliklerdeki değişiklikleri “zamanında ve yeterli bir şekilde” bildirmeleri çağrısında bulundu. “Tüketiciler, onları seyahat etmekten caydıran, seyahat ve turizm sektöründe çalışanlar arasında ekonomik zorluklara neden olan kafa karıştırıcı, koordine olmayan ve hızla değişen sınır giriş kuralları labirentiyle karşı karşıya. En son yolcu anketimize göre, son gezginlerin %70'i kuralları anlamanın zor olduğunu düşündü" dedi Walsh.

Ek olarak, DSÖ devletleri, uluslararası seyahatin hayati bir rol oynadığı turizm de dahil olmak üzere “temel sosyoekonomik faaliyetlerin iyileşmesini kolaylaştırmak amacıyla” özellikle komşu ülkeler arasında ikili, çok taraflı ve bölgesel anlaşmalara bakmaya teşvik etti.

“Salgın, normalde havacılık tarafından desteklenen 46 milyondan fazla işi riske attı. Bu son DSÖ tavsiyelerini sınır açma stratejilerine dahil ederek, devletler son 18 ayın ekonomik zararını tersine çevirmeye başlayabilir ve dünyayı iyileşme yoluna koyabilir” dedi.