Geleceğin Turizm Anlayışında Animasyon

Animatörler otelin karşılama yüzü, aynası ve misafirlerin yanlarında evlerine götürdüğü hatıralarıdır.

Geleceğin Turizm Anlayışında Animasyon
Kadir ŞAHİN Akka Alinda Hotel Animation manager

Geleceğin Turizm Anlayışında Animasyon

Geleceğin Turizm anlayışında Animasyon başlığından da anlaşılacağı üzere,  gelecekte turizm farklılıklar ile karşımıza geldiğinde, animasyon olarak ne kadar hazırız sorusunu doğuruyor. Animasyon eğlence departmanı adı altında çalışan ve çalışacak tüm personellerimizi bir kere eğitmeliyiz. Bu eğitim küçümsenmeyecek kadar önemli olmalı. Çünkü bu eğitimi verdiğimiz insanları direk misafir ile temasa gönderiyoruz.Edecekleri bir yanlış kelime bile bizlere Turist kaybettirir.

Animatörler otelin karşılama yüzü, aynası ve misafirlerin yanlarında evlerine götürdüğü hatıralarıdır.

Hepimiz biliriz ki önceki yıllarda özellikle kendi Showlarını kendi yapan dışarıya bağlı kalmadan tam bir ekip ruhu ile hareket eden animasyon takımları için aynı tesislere binlerce turist gelirdi.

2020 de takım ruhuyla bağdaşan  animatörler bulmak,  her geçen gün zorlaşmakta. Buda doğal olarak misafirleri Repeat leştirme  yolunda, yiyecek ve içeceğin üzerine düşen bir sorumluluk oldu.

Artık otellerde önemsenen bütçeler, yiyecek ve içecek ön planda yer almaya başladı. iyi tesislerde Animasyon evet var fakat, küçük işletmelerde sıra gelir ise Animasyona döndü. (Acı verici)

Nostaljileri yaşayan bizim gibi animatör arkadaşlarla beraber, belki de Musical Showların son aktörleriyiz. Şimdilerde işletmelerde animasyonu meslek olarak değil de, sezonda harçlık çıkartalım anlayışında çalışmaktalar. Çünkü sorumluluk azalmış, soft animasyon anlayışı hakim olmuştur. Animasyon paket servis işine dönmüş, dışardan canlı müzik ve show gelsin,Partiler gelsin, eveeet nerde Animasyon ekibi.!

Demem o ki eskiye dönmediğimiz sürece yapılacak şeyler, geleceğe dair hep benzer ve aynı olacaktır.Show, party ve canlı Müzik ten  öteye ne gider sizce, ancak içerik değişir o kadar.

Ben ve benim gibilerin düşüncesi, eski animasyon kaliteli personel ve eski takım ruhu tekrar gelmeli.Yoksa diğer ülkelerden otellere gelen,şuan her yeri kaplayan şirket Showları ile animasyon ruhunu yaratamazsınız.

Bir diğer bakış açısı ise 2020 de iki arada  bir derede kalmış Animatörler. Show men desen değil, Şarkıcı desen değil, Yabancı dil desen yok, dans yeteneği hiç  yok, giyim kuşam veya görünüş oda yok. Ama bu topluluğun oluşması tamamen dışa dayalı, kolay Animasyonun seçilmesinden kaynaklıdır.

Animasyon şirketleri elbette olacak ve bu da turizmde ayrı bir renk demektir. Bizler Animasyon yapan Show şirketlerinin otellerde operasyonun içinde olsun diyoruz. Animasyon sadece yarım veya bir saatlik değil,gün içinde de aktivitelerde yer alsın istiyoruz. Animasyon anlayışına yeni bir vizyon, eskiden olduğu gibi ayrı bir heyecan katsın istiyoruz.İşte o zaman tekrar eski günlerine kavuşur ve animasyon meslek olur. Bilgi ve beceri sanatlarının misafir albenisinde, beğeniye sunularak anketlerde işletme gerçek olgusuna kavuşur.

Yeni sistemle bu gidişat değişmez ise ne yapılabilir;

 • Fitnes ekipleri kurularak otellerde gerçekleşen tüm spor welness aktivitelerini sertifikalı ve iş bilinçli olarak onlar üstlenmelidirler,
 • Dış kaynaklı Showların içerikleri haftalık dağılımlarda bir birlerinin aynısı olmayacak ve her gün farklı ülke ve farklı dans tarzlarının sahneye konulması gerekir
 • Gündüz aktiviteleri( Dart, Havalı Tüfek V.b) aktiviteler için yabancı dil bilgisi güzel eğitimli dış görünüşü iyi olan kişiler görevlendirilmelidir.
 • Her otelin misafirini iyi tanıması gerekir. Aile otellerinde Party ve benzeri komik durumlara gerek yok. Aile odaklı eğlenceler sağlanmalı
 • Temalı geceler ve o temaya uygun partiler seçilmeli her şey bir bütün halinde olmalı.
 • Canlı müzikler yine farklı ülkelerden seçilmeli ve tarz değişiklikleri haftalık programlara yayılmalı,
 • Animasyon Ekibi kendi içerisinde bölünmeli;
 1. Kara sporları
 2. Fitness aktiviteleri
 3. Show groupları
 4. Canlı müzik groupları
 • Otellerdeki Animasyona bakış açısı var mı var olayından ziyade, daha fazla bütçe ile yatırım ve geliştirme üzerine yoğunlaşmalı.

Dediğim gibi ilk adım misafirinizi iyi tanıyın ve neye ihtiyacı var ise onu servis edin.Bir şeyleri yapmak için değil,mantıklı bulduğunuz için yapın ve kendinizi her konuda geliştirin.

Dünya barışının çatısı altında,huzurlu, sağlıklı ve neşesi bol kahkahalar  olsun.

Sevgi ve Saygılarımla