Amerikalı Turistlere, AB sınırlarını kapatırsa Maliyeti ne olur Tartışıyor

Avrupa Birliği (AB) yönetimi, epidemiyolojik sıkıntılarının henüz dengede olmayan ABD turistlere, sınırlarının kapatılıp kapatılmaması konusunda kararsız. Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi'ne göre, üçüncü bir ülkenin seyahat için 'güvenli listesini aştı. 100.binde  / 270 oldu.

Amerikalı Turistlere, AB sınırlarını kapatırsa Maliyeti ne olur Tartışıyor
ABD Avrupa nın Schengen bölgesi İngiltere ve İrlanda dan gelen yolculara yönelik yasağı eski Başkan Trump ın Mart 2020 de tekrar yürürlüğe koymasından bu yana devam ediyor

Avrupa Birliği (AB) yetkilileri, ABD'deki epidemiyolojik koşulların aşağı yönlü gidişatı göz önüne alındığında, Amerikalı turistlere yasağın yeniden uygulanıp uygulanmayacağını tartışmak üzere bugün toplanacak.

Blok, ABD'nin 'düşük riskli üçüncü ülkeler (AB üyesi olmayan)' kriterlerini karşıladığı Haziran ayında ABD'den zorunlu olmayan yolculara daha yeni açılmıştı. Bu, elbette, COVID-19'un Delta varyantının ülke çapında gerçekten öfkelenmeye başlamasından önceydi.

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi'ne göre, üçüncü bir ülkenin seyahat için 'güvenli listesine' girebilmesi için önceki 14 günlük dönemde görülen yeni COVID-19 vakalarının sayısı en fazla olmamalıdır. Her 100.000 kişi başına 75. Fortune'un bildirdiğine göre, ABD Ağustos ayının ilk iki haftasında 100.000'de 507 yeni vaka ile bu eşiği çok aştı.

Ağustos ayının başlarında, ABD enfeksiyon oranları 100.000 kişi başına neredeyse 270 vakaya ulaştığında, 27 ulustan oluşan bloğun yürütme organı olan Avrupa Komisyonu, AB'yi Amerikalı turistlere kapatmayı düşünmek için toplandı. Konsey, o zaman kısıtlamaları eski haline getirmemeyi seçti, ancak konuyu iki hafta içinde tekrar gözden geçireceğini ve bir yetkilinin Washington Post'a verdiği demeçte, ABD gibi “covid durumunun kötüleştiği” yerleri izlemeye devam edeceğini söyledi.

Konseyin kararı, enfeksiyon oranlarından daha fazlasından etkilenecek. Birkaç Avrupa ülkesinin ekonomileri büyük ölçüde turizm gelirine bağlı olduğundan, ekonomik hususlar dengede ağır basmaktadır.

ABD dünyanın en büyük ekonomisine sahipken, Yunanistan, Fransa, İtalya ve İspanya gibi ülkeler büyük ölçüde Amerikan turizm harcamalarına güveniyor. AB'ye seyahati teşvik etmeyi amaçlayan bir kuruluş olan Avrupa Seyahat Komisyonu'na göre, ABD'nin Avrupa'ya varış sayısı 2020'de bir önceki yıla göre yüzde 80 düştü.

Avrupa Seyahat Komisyonu başkanı Luís Araújo, “Seyahat ve hareketlilik Avrupa Birliği ekonomisi için temeldir” dedi. Seyahat düzenlemelerinde yapılacak herhangi bir ani değişikliğin, turizm sektöründeki tüketici güvenini etkilediğini söyledi. Araújo, "Sektöre biraz güven vermek çok önemli," diye ekledi.

Bu nedenle, ABD'nin epidemiyolojik durumunun zayıf olmasına rağmen, Avrupa Komisyonu'nun ABD'yi 'güvenli listesinde' bırakmayı seçmesi olasıdır, çünkü zorunlu olmayan transatlantik seyahatini bir kez daha kapatmanın ekonomik etkileri konusunda giderek daha fazla endişe duymaktadır.

Komisyonun herhangi bir üçüncü ülkeye kısıtlamalar koyarken veya kaldırırken dikkate aldığı bir diğer faktör, ABD hükümetinin şimdiye kadar sağlayamadığı bir şey olan mütekabiliyettir. ABD'nin Avrupa'nın Schengen bölgesi, İngiltere ve İrlanda'dan gelen yolculara yönelik yasağı, eski Başkan Trump'ın Mart 2020'de tekrar yürürlüğe koymasından bu yana devam ediyor.

Dışişleri Bakanlığı ayrıca yakın zamanda Britanya, Kıbrıs, Fransa, Yunanistan, İzlanda, İrlanda, Malta, Hollanda, Portekiz ve İspanya için, bu ülkelerdeki enfeksiyon oranları benzer olmasına rağmen, en üst düzey 'Seyahat Etmeyin' uyarılarını yayınladı. ABD'dekilere

Yetkililer transatlantik ticaretini tamamen eski haline getirmek için çalışırken, ABD'nin Avrupa'dan seyahat üzerindeki kısıtlamalarının devam etmesi ciddi bir çekişme noktası olduğunu kanıtladı. Washington Post, Beyaz Saray'ın devam eden kısıtlamalarla ilgili soruları halk sağlığı uzmanlarına yönlendirdiğini, CDC'nin ise yasak veya ne zaman kaldırılabileceği hakkında yorum yapma talebine yanıt vermediğini bildirdi.

Avrupa Komisyonu başkanı Ursula von der Leyen geçen hafta bir röportajda, "Her iki yönde de seyahat edenler için karşılaştırılabilir kurallar olduğu konusunda ısrar ediyoruz" dedi. "Sorunu bir an önce çözmemiz gerekiyor ve Amerikalı arkadaşlarımızla temas halindeyiz. Bu, haftalarca daha uzun sürmemeli.”