Almanya’da  Aşı Olmayanlara, Ücretsiz Korona Testi Sorun Olacak

Bavyera Başbakanından Federal Sağlık Bakanına ve Federal Hükümetin Turizm Komiseri'ne kadar oyuncular, Politikacılar Parlementoda yüksek sesle düşünmeye başladı. Aşıda zorlama olmuyor. Fakat korona aşısı olmaz ise, test ücretlerini ödemesi gerek.

Almanya’da  Aşı Olmayanlara, Ücretsiz Korona Testi Sorun Olacak
Politikacılar aşı olmak istemeyenler için ücretsiz testlerin sona ermesini istiyor

Politikacılar aşı olmak istemeyenler için ücretsiz testlerin sona ermesini istiyor. Her Alman vatandaşına aşı olma fırsatı verilir verilmez ücretsiz korona testlerine son vermeyi yüksek sesle düşünüyorlar.

Bavyera Devlet Başkanı Markus Söder, test maliyetlerinin "muazzam meblağlar" olduğuna dikkat çekerek, herkesin aşı teklifi alması durumunda korona testlerinin ücretsiz kalıp kalamayacağının da göz önünde bulundurulması gerektiğini belirterek, "Bu bir adalet meselesidir" dedi. "ZDF" konusunda CSU başkanı.Artık yeterli aşı mevcut olduğuna göre, vergi mükelleflerinin neden gelecekte aşı olmak istemeyenler için yüksek test maliyetlerini üstlenmeleri gerektiği sorusu ortaya çıkıyor.

Federal Sağlık Bakanı Jens Spahn da orta vadede daha önce ücretsiz olan hızlı testlerdeki değişiklikleri düşünmek zorunda kalacağını söyledi. Ancak Şansölye Angela Merkel, Spahn'ın, örneğin çocukların henüz aşılanamaması ve bazı insanların aşılanmamak için geçerli nedenleri olduğu için, "bu kadar dolaylı zorunlu aşılama" önlemlerinin dikkatle değerlendirilmesi gerektiği yönündeki yaklaşımını kısıtladı.

"Bir Adalet Sorusu"

Federal Hükümetin Turizm Komiseri Thomas Bareiß de aşı olmayı reddedenlerin, Almanya'daki herkes aşı teklifi alır almaz korona testlerinin masraflarını kendilerinin üstlendiğine inanıyor. Bareiß'e göre, bu bir "adalet sorunudur". DPA'ya göre Bareiß, "Ücretsiz hızlı testler şu anda herkese bir pandemide mümkün olan en büyük özgürlüğü sağlıyor. Bu masraflar genel halk tarafından karşılanıyor ve herkesin tam aşı koruması alma fırsatı olmadığı sürece bu doğru," dedi. Perşembe günü haber ajansı. Bununla birlikte, aşı olmayı reddedenlerin sorumluluklarının farkında olmaları ve gelecekte hala gerekli olan testlerin masraflarını üstlenmeleri gerektiği de açıktır.

Sonbahardan itibaren artık ücretsiz test yok

Alman Tabipler Birliği Başkanı Klaus Reinhardt da sonbahardan itibaren aşı olmayı reddedenlere artık ücretsiz korona testi teklif etmemekten yana. "Yaz sonuna kadar herkesin tam aşı olma şansı varsa, aşısız hızlı testlerin veya PCR testlerinin tatile giderken, restoranlara giderken veya sinemaya giderken kendileri için ödeme yapması gerektiği adil" dedi. Reinhardt, "Almanya yayın ağı"nın karşısında.

Aşı olmak istemeyen veya aşı olamayan kişiler için de seyahat konusunda rahatsız edici olmalıdır. Çünkü, zorunlu testler nedeniyle geri dönen yolcuların maruz kaldığı maliyetlere ek olarak, birçok destinasyona gitmeden önce testlerinin masraflarını da kendileri ödemek zorunda kalacaklardır. Aynı durum, restoran ziyaretleri veya otel konaklamaları ile halihazırda ücretli olan PCR testlerine ek olarak hızlı bir testin yeterli olduğu diğer faaliyetler için de geçerli olabilir.