Fransa Ohal Yasakları ve Turizmcilerin Öfkesi

Fransa’da olağanüstü hal, Paris’te sokağa çıkma yasağı Fransız turizmcilerden Macron’a: ‘’Artık gücümüz kalmadı, takatimiz tükendi!’’ Gastronomlardan Macron’a büyük öfke. Paris akşam 09:00 ile 06:00 arasında sokağa çıkma yasağı getirildi.

Fransa Ohal Yasakları ve Turizmcilerin Öfkesi
Fransa Ohal Yasakları ve Turizmcilerin Öfkesi

Turistler bu saatler arasında otellerinde kalacak. Paris halkına başlangıçta dört hafta sürecek bir sokağa çıkma yasağı kapsamında evde kalmaları söylenecek.

Cumartesi günü başlayan tedbirler, Marsilya, Lyon, Toulouse ve Lille de dahil olmak üzere sekiz diğer Fransız şehrinde de uygulanıyor.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, sokağa çıkma yasağını duyurmak için televizyon’dan halka seslendi.

Macron, "Durum endişe verici ama kontrolden çıkmış değil, Tüm Avrupa'da meydana gelen ikinci bir dalgadayız. Harekete geçmek zorundayız, Virüsün yayılmasını frenlemeliyiz. Sosyal temasların sayısını azaltmalıyız… gerçekleşen eğlence ve sosyal etkinliklerde oluşan sosyal temasların sayısını aşağıya çekmeliyiz. Herkes büyük bir çaba göstermeli - bu şu an çok gerekli" dedi.

Fransa dün 22.950 yeni koronavirüs vakası bildirdi ve ülkenin yoğun bakım yataklarının% 32'sinin Covid hastaları ile dolduğu söylendi. (Tourexpi)

Fransız turizmcilerden Macron’a: ‘Artık gücümüz kalmadı, takatimiz tükendi!’

Gastronomlardan Macron’a büyük öfke.

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un ilan ettiği gece sokağa çıkma yasaklarına Fransız gastronomları arasında büyük bir öfke var.

Otel ve catering derneği GNI başkanı Didier Chenet "Artık gücümüz kalmadı, takatimiz tükendi, akşam 9'a kadar evde olması gereken çalışanlarımızla nasıl başa çıkacağız? Müşterilerimize karşı nasıl davranacağız, onları restoran ve barlardan nasıl dışarıya çıkaracağız?“

Macron, korona sayılarındaki keskin artış nedeniyle Çarşamba akşamı gece sokağa çıkma yasağı ilan etmişti. Paris bölgesinde ve Lyon ve Lille gibi diğer sekiz büyük şehirde bu Cumartesi gününden itibaren akşam 9'dan sabah 6'ya kadar sokağa çıkma yasağı getirilmesi aynı anda restoran sahiplerinin ekonomik çöküşü haline dönüşmesinden korkuluyor.

Macron, korona’dan muzdarip gastronomi sektörüne mali destek sağlamaya devam edeceğine söz versede Fransa turizminde ekonomik endişeler büyüyor.

Yaklaşık 67 milyon insanın yaşadığı Fransa’da korona salgınında şimdiye kadar yaklaşık 33.000 kişi öldü, geçen hafta sonu bir günde yaklaşık 27.000 yeni enfeksiyon kaydedildi.

Başbakan Jean Castex alınan önlemleri doğru buluyor:

Jean Castex, "Pandeminin ikinci dalgası başladı, on gündür ani ve muhteşem bir hızlanma oldu, ülke genelinde bazı yeni kısıtlamalar başladı” dedi.

Fransa’da balo salonlarında veya diğer halka açık yerlerde düğünler gibi özel kutlamalara artık izin verilmiyor. Büyük şehirlerdeki sokağa çıkma yasaklarını izlemek için yaklaşık 12.000 polis görevlendirilecek. (Tourexpi)