Uzmanlar Turizmin Geleceğini Tahmin Etti

Seyahat eden ve gidecek uzmanlar turizmin geleceğini tahmin etti Moskova İnovasyon Ajansı'nın tahminleri karışık tepkiye neden oldu

Uzmanlar Turizmin Geleceğini Tahmin Etti
Uzmanlar  Turizmin Geleceğini Tahmin Etti.

Facebook'taki "Travel Presidium" profesyonel grubunun katılımcıları , Moskova İnovasyon Ajansı'nın seyahat endüstrisinin yakın geleceği için tahminlerini tartıştılar . Bunun temeli, bir dizi tur operatörü, otel ve hizmet toplayıcılarının başkanlarından gelen uzman değerlendirmeleriydi . Çalışma katılımcılarına göre, COVID-19 uzun bir süre gerçeğe dönüşürse, turizm sektörü köklü yapısal değişikliklerle karşı karşıya kalacak:

Turist akışlarındaki bir azalma, turist hizmetlerinin maliyetinde bir artışa yol açacak, turizm yalnızca zengin bir halkın ayrıcalığı haline gelebilir ve orta sınıf için yalnızca sanal geziler kalacak.

Tartışmanın başlatıcısı - BMMT “Sputnik” başkanı Alexander Iosifyan şu sonuçlara katılıyor: “Dış seyahat sadece zenginler için mümkün olacak. Daha seyrek ama daha uzun bir süre seyahat edeceğiz. Rusların 2005'ten önce nasıl dinlendiğini hatırlayanlara hiçbir şey açıklamaya gerek yok. " Değerlendirmesinde yalnız değildi. GrECo'da iş geliştirme direktörü Andrei Korneev, bunun 90'ların ortalarında çoktan gerçekleştiğine inanıyor. “O zaman kim dinlenmeyi göze alabilir? Turist işinin gazileri onları görerek ve giysileriyle hatırlıyor. Ve 1998 krizinden sonra her şey de zordu ”diye hatırladı.  Ancak,

uzmanların çoğu çalışmanın sonucuna katılmadı. Bazıları "turizmi sanallaştırmaya çalışmaktan daha hayalperest bir şey yoktur" dedi. "Bu çevrimiçi yürüyüşlerin gerçek bir yolculuğun yerini alabileceğini gerçekten düşünen var mı?" - uzmanlardan birine soruyor. Diğerleri durumu daha ölçülü değerlendiriyor ve "her şeyin normale döneceğini, ancak yakında olmayacağını" umuyor, belki önümüzdeki ilkbahar-yaz sezonunda veya olumsuz gelişmeler olması durumunda iki yıl içinde.

"Yalnızca büyük TO'ların hayatta kalacağına katılmıyorum. Mood Travel'ın sahibi Alexey Kirkov, gelecekte, en optimize maliyet yapısına ve piyasa durumuna göre hızlı bir şekilde değişebilme yeteneğine sahip olacak kişi çalışabilecek ”diyor. Shik Travel seyahat acentesinin (Kursk) sahibi ve yöneticisi Vladimir Konev de paniğe kapılmamaya çağırıyor. "Ve bu kadar korkunç olan ne? Seyahat edenler, eskisi gibi yılda 2 kez seyahat edecek. Bir kez yurtdışında ve ikincisi - kendi ülkenizde. Turistlerle anavatanımın etrafındaki gezilerde iletişim kuruyorum - çoğu Avrupa'ya gitmeyi hayal ediyor, vb. Bizim için her şey yoluna girecek. Şimdi yerel rotalarda deneyim kazanıyoruz ve bir süre sonra yabancı ülkelerle rekabet edeceğiz. Ve kimse gücenmeyecek ”diye özetledi.