Thomas Cook Mağdurlarının Çoğu, Alacaklarından Feragat mı Etti

Thomas Cook müşterilerinden gelen tazminat, devlete beklenenden daha az mal oluyor. Federal Adalet Bakanı Christine Lambrecht 225 milyon avro bekliyordu, ancak devletin sadece 130 milyon avro ödemesi gerekiyor.

Thomas Cook Mağdurlarının Çoğu, Alacaklarından Feragat mı Etti
Milyonlarca dolarlık bir fon paket tatilcileri iflasa karşı daha iyi korumalıdır

Gevşeme yerine kaos: 2019'dan bir arşiv resmi olan Thomas Cook'un iflası yüz binlerce tatilciyi etkiledi. İflas eden tur operatörü Thomas Cook'un müşterileri için yardım, devlete beklenenden önemli ölçüde daha az mal oluyor. Federal Adalet Bakanı Christine Lambrecht (SPD) tarafından tahmin edilen 225 milyon avro yerine, devlet fonlarının ödenmesinden sorumlu olan Thomas Cook federal portalı şimdiye kadar iflas mağdurlarına sadece 130,5 milyon avro aktardı.

Lambrecht önemli ölçüde daha yüksek meblağlar bekliyordu, bu nedenle federal hükümet Thomas Cook müşterilerini telafi etmek için 225 milyon avro ayırdı. Bu meblağın bugüne kadar kullanılmayacağı artık açıktır. Haziran sonunda, taleplerin yüzde 91'i karara bağlanmıştı. Federal Adalet Bakanlığı sözcüsü Tagesspiegel'e verdiği demeçte, şu ana kadar toplam 95.600 davanın incelendiğini, kalan 9.000 davanın yılsonuna kadar tamamlanması gerektiğini söyledi.

Yüz binlerce tatilci kaos içinde

Thomas Cook'un çöküşü, 2019 sonbaharında yüz binlerce yolcuyu kaosa sürüklemişti . Birçok tatilci, tatil bölgelerinde gelen kötü habere şaşırdı ve geri getirilmek zorunda kaldı. Diğerleri, seyahatleri zaten ödenmiş veya hatta tamamen ödenmiş olmasına rağmen artık tatillerine çıkamadı.

Seyahat şirketi iflas durumunda Zurich Versicherung için sigorta yaptırmış olmasına rağmen, sigortalanan 110 milyon Euro'luk tutar tüm müşterileri tam olarak tazmin etmek için yeterli değildi. Sigorta şirketi sadece yaralanan tarafa yüzde 26,83 oranında ödeme yaptı. Federal hükümet daha sonra devreye girdi ve kalan hasarı gönüllü olarak - 225 milyon avroya kadar - telafi etmeyi kabul etti. Neckermann, Öger Tours, Bucher ve Air Marin gibi markalarla Thomas Cook, Tui'den sonra en büyük ikinci tur operatörüydü.

Devlet neden daha az ödüyor?

Federal Adalet Bakanlığı'na göre, devletin şu anda beklenenden daha ucuza kurtulması, birçok müşterinin parasını başka yerlerden almasından kaynaklanıyor. İptal edilen seyahat için kredi kartıyla ödeme yapanlar, genellikle kredi kartı sağlayıcısı aracılığıyla paralarını geri alabilirler. Aynı durum, birçok müşterinin seyahat fiyatına takılmadan zamanında iade edebildiği otomatik ödemeler için de geçerlidir.

Müşteriler gelecekte nasıl korunacak?

İflas, devlet hazinesi üzerinde beklenenden daha az baskı oluştursa bile, Thomas Cook'unki gibi bir dava kendini tekrar etmemelidir. Federal hükümet bu nedenle gelecekteki iflaslar için yeni bir güvenlik sistemi getirdi. Bir tur operatörü iflas ederse, ne müşterileri ne de vergi mükellefleri pahalıya patlayabilir.

Milyonlarca dolarlık bir fon, paket tatilcileri iflasa karşı daha iyi korumalıdır. Organizatörler bu güvenlik fonuna kendileri ödeme yapmalıdır. Gelecekte fon, müşterilerin avans ödemelerini, mahsur kalan tatilcilerin dönüş ulaşımını ve geri dönene kadar konaklamalarını garanti edecek.

Temel olarak, sigorta veya banka garantileri yoluyla önceki korumanın yerini alır. Sadece yıllık cirosu on milyon Euro'nun altında olan daha küçük şirketler seyahat sigortası fonuna ödeme yapma yükümlülüğünden muaftır. İlgili yasa Temmuz ayında yürürlüğe girdi, ancak yeni düzenleme yalnızca geçiş aşamasından sonra 1 Kasım'dan itibaren yapılan seyahat rezervasyonları için zorunlu olacak.