Sheremetyevo Uluslararası Havaalanı, faaliyetlerini yönetmek için AI kullanıyor

JSC Üretim Modelleme Departmanı Direktörü Sergei Konyakhin Sheremetyevo uluslararası havaalanı 2020 Kasım'daki Yapay Zeka Sistemleri 24 konferansında Moskova'nın Sheremetyevo Uluslararası Havalimanı'nın, havalimanını etkin bir şekilde yönetmek için yapay zeka (AI) sistemlerini nasıl kullandığını gösteren bir sunum yaptı.

Sheremetyevo Uluslararası Havaalanı, faaliyetlerini yönetmek için AI kullanıyor
Sheremetyevo, Rusya nın en büyük havalimanıdır ve toplam 570.000 metrekareden fazla alana sahip altı yolcu terminali, üç pist, yıllık 380.000 ton kargo kapasiteli

Konferans, çevrimiçi forum TAdviser Summit 2020: Yılın Sonuçları ve 2021 Planlarının bir parçasıydı. Büyük şirketlerin üst düzey yöneticileri ve BT endüstrisindeki önde gelen uzmanlar arasındaki tartışma, yapay zeka teknolojilerinin Rus işletmelerinin faaliyetleri. Sheremetyevo Havaalanı, personel ve kaynakların otomatik uzun vadeli ve kısa vadeli planlaması için sistemler geliştirdi ve uyguladı. Sonuç olarak, planlama sistemi gerçek süreçlere göre kalibre edildi ve önceki zayıf yönleri giderildi; sevk görevlilerinin gelecekteki olayları dikkate alarak kaynakları yönetmesine olanak tanıyan öneri sistemleri uygulandı. Şirket, giderleri önemli ölçüde optimize edebildi.

Şirket, yakın gelecekte otomatik gönderme, idari personel işlevlerinin otomasyonu ve şeffaf raporlama ve ayrıntılı faktör analizi ile üst yönetime sağlama için yapay zeka sistemleri geliştirmeyi düşünüyor. Uzun vadede, yapay zeka sistemlerinin kullanılması, yolcu ve kargo trafiğinin uzun vadeli büyümesini hesaba katarken, yolcular, havayolları ve uçuşların dakikliği için yüksek kaliteli hizmetlerin sürdürülmesine yardımcı olacak.

Sheremetyevo, Rusya'nın en büyük havalimanıdır ve toplam 570,000 metrekareden fazla alana sahip altı yolcu terminali, üç pist, yıllık 380,000 ton kargo kapasiteli bir kargo terminali dahil olmak üzere ülkedeki en büyük terminal ve hava alanı altyapısına sahiptir. ve diğer tesisler. Tüm Sheremetyevo sistemlerinin kesintisiz çalışması, hassas planlama, tüm süreçlerin programlanması ve kaynakların verimli tahsisini gerektirir. Aynı zamanda, havalimanının üretim faaliyetlerinin tahmin edilmesi, aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi spesifik faktörü hesaba katmalıdır:

  • Kaynak ihtiyaçları ve havaalanı sistemlerindeki yük belirli bir gün, hafta veya mevsimde sürekli değiştiği için yolcu ve kargo trafiği hacmindeki dalgalanmalar;
  • Terminaller ve apron alanları arasında altyapı ölçeği ve yük dağılımı;
  • Etkileşim için çok sayıda havaalanı hizmetine duyulan ihtiyaç; ve
  • Hava durumu ve mevsimsel faktörlerin etkisi.

Sheremetyevo Uluslararası Havaalanı, yolcu ve kargo trafiği açısından en büyük Rus havalimanı olan Avrupa'nın TOP-10 havalimanı merkezleri arasında yer alıyor. Yol ağı 230'dan fazla varış noktası içermekte.