PCR testini gösteren ve aşılanmış tüm turistlere İspanya izin verecek

İspanya, 7 Haziran'da koronavirüs aşısı olan tüm turistlere sınırlarını açıyor. Aşılanmamış 6 yaşın üzerindeki çocuk ve ergenlerin ülkeye ancak PCR test sonuçları negatif olarak girebileceği açıklandı.

PCR testini gösteren ve aşılanmış tüm turistlere İspanya izin verecek
PCR testini gösteren ve aşılanmış tüm turistlere İspanya izin verecek

Madrid'deki Fitur turizm fuarında basın mensuplarına bilgi veren İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, 7 Haziran'dan itibaren ülkeye girişte karantina zorunluluğunun gerekmeyeceğini, hatta Avrupa Eczacılık Enstitüsü (EMA) ve Dünya Sağlık Örgütü'nü aşılatacaklara PCR testi sunulması gerekmeyeceğini söyledi. Sanchez, bu yeniliğin nereden geldiklerine bakılmaksızın kesinlikle tüm turistler için geçerli olduğunu vurguladı. Sputnik-V'nin AB'de henüz onaylanmamış olduğunu, ancak ön kayıt sürecinde olduğunu da ekleyelim.

Ayrıca İspanya Başbakanı, yaz aylarından itibaren koronavirüs nedeniyle turizmdeki kayıpları telafi etmeye başlayacaklarını ve turizm sektöründe bir canlanma beklediklerini kaydetti. Yetkililere göre, bu yaz 8,5 ila 10 milyon turist bekliyorlar ve bu da turist trafiğinde geçen yılın aynı dönemine göre %30'dan fazla artış anlamına geliyor.

İspanya'nın hesaplamaları aceleye getirilse de yapılmasa da bunu zaman gösterecek. Bu arada Avrupa'da endişe verici bir atmosfer var. Avrupa'nın covid istatistikleri, koronavirüsün bulaşıcı türünün yeniden mutasyona uğradığı İngiltere'den belirgin bir şekilde etkileniyor.