Türkiye'de Güvenli Turizm Programı 2023'e Kadar Uzatıldı

Bu turistler için ne anlama geliyor ? TC Kültür ve Turizm Bakanlığı, önümüzdeki üç yıl boyunca yerel otel, restoran, kafe ve transfer şirketlerine Güvenli Turizm sertifikaları vermeye devam edecek. Böyle bir belge, tesisteki sağlık çalışanları tarafından yapılan özel denetimlerin ve güvenli ve sağlıklı bir dinlenme sağlamak için tüm sıhhi ve hijyenik kurallara ve diğer önlemlere uygunluğunun bir onayıdır.

Türkiye'de Güvenli Turizm Programı 2023'e Kadar Uzatıldı
Türkiye'de Güvenli Turizm Programı 2023'e Kadar Uzatıldı

Türkiye'de güvenli turizm programı 2023'e kadar uzatıldı

Anadolu ajansı raporları. Güvenlik sertifikaları ilk olarak Haziran ayında tanıtıldı. 50 veya daha fazla odalı tüm otellerin işletilmesi için ön koşul haline gelmiştir. Bir otel veya restoranın sertifikayı geçtiği gerçeği, QR kodlu özel plakalarla belirtilir.

Herhangi bir turist onu bir telefonla tarayabilir ve geçen çekler hakkında bilgi alabilir. Program katılımcılarının tam listesi Türkiye Turizm Teşvik ve Kalkınma Ajansı'nın (TGA) web sitesinde sunulmaktadır . Şu anda 2.300'den fazla konaklama tesisi, 1.200 kafe ve restoranın yanı sıra yaklaşık 1.160 transfer aracı sertifikayı geçti.

Türkiye Turizm Bakanlığı, genişletilmiş program kapsamında denetimlerin aylık olarak yapılacağını vurguluyor. Tesisin kontrol edilmesi 24 saat sürecek ve sertifika üç gün içinde verilecektir. Uzmanların Sağlık Bakanlığı kriterlerine uymaması durumunda ilgili firma uyarı alacaktır. İhlalin giderilmemesi halinde sertifika iptal edilir.

Turistik tesis programına katılımın ücretli olduğunu ekliyoruz. Turistler için sertifika programının hem artıları hem de eksileri vardır. Bir yandan, otel misafirleri her zaman tesisin güvenli olduğundan emin olabilirler. Öte yandan, mevcut anti-epidemiyolojik standartlar ve özellikle yemek sistemi, otelin yakınındaki restoranlarda kalacaktır.

Bu, turistlerin uzun süre kendi tabaklarına yemek koyamayacakları anlamına geliyor. Servis personeli bunu onlar için yapacak. Bazı otellerde bu sezon getirilen büfe kuralları kuyruklara neden oldu. Bu nedenle, Türk konaklama tesislerinin yöneticileri, konukların rahatsızlığını nasıl en aza indirecekleri konusunda hala kafa karıştırmak zorunda kalacak.