IATA test yaptırmanın gerekli olmadığı 7 ülke yayınladı

BBC’deki haberde Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği’nin IATA, turistlerin herhangi bir kısıtlamaolmaksızın gidebilecekleri yedi ülkeyi “saydı” - karantinada oturmak bir yana, hiçbir testi geçmeleri gerekmiyor. Doğru, kendi özgür iradelerine sahip turistler asla bu ülkelerden bazılarına gitmeyecek - bu listedeki diğerleri turistlerden talep gören liderler. Üstelik bu liste giderek azalmaktadır.

IATA test yaptırmanın gerekli olmadığı 7 ülke yayınladı
Batı Afrika da Senegal ve Cezayire komşu bir eyalet olan Moritanya, geçtiğimiz günlerde ülkeye girişine kısıtlamalar getirdi

IATA varışta koronavirüs için sertifika sunmanın ve test yaptırmanın gerekli olmadığı 7 ülke yayınladı. Liste aşağıdaki gibidir. Aşağıdaki ülkeler giriş için herhangi bir kısıtlama gerektirmez:

  1. Meksika
  2. Brezilya
  3. Afganistan
  4. Türkiye
  5. Kuzey Makedonya
  6. Sırbistan
  7. Arnavutluk

Ancak yakın zamana kadar listede bu ülkelerden sekiz tanesi vardı. Batı Afrika'da, Senegal ve Cezayir'e komşu bir eyalet olan Moritanya, geçtiğimiz günlerde ülkeye girişine kısıtlamalar getirdi.

Turizm gazetesin de çıkan habere göre ise Türkiye de testlerle ilgili çıkan haberlerde  Koronavirüs salgınındaki artış üzerine kısıtlamalara gidilir. Düzenlemeler yapılırken, Türkiye yurtdışından giriş çıkışlara kısıtlama uygulamayan yedi ülkeden biri.

Konu bu kadar önlem alıınırken dünyanın her yerinden isteyen herkesin Türkiye’ye gelip gitmesi, sınırların açık olması nedeniyle sorulan “Burası yolgeçen hanı mı’ sorusunun son dönemde yüksek sesle sorulduğu ortamda dikkat çekiyor.

1 Haziran’da BBC Türkçe’ ye konuşan İGA Havalimanları Genel Müdürü Kadri Samsunlu, “Sağlık Bakanlığı ile beraber, yurt dışından gelen bütün yolcuları Türkiye’ye girecek bütün yolcuları testten geçireceğiz. Yaklaşık 2 saat içinde bu testin sonucu çıkacak ve negatif olanlar gönül rahatlığıyla ülkeye girecek, biz de onları ülkemize kabul edeceğiz” demişti.