Havalimanları ve havayolları Avrupa'nın Devlet Başkanlarına itirazda bulundu

Dijital Yeşil Sertifikayı gerçeğe dönüştürmek için hazırlıklara öncelik verin ve bir tarih belirleyin. BRÜKSEL - Dün gece Avrupa Devlet Başkanları ve Bakanlar'a gönderilen ortak bir mektupta, havacılık kuruluşları A4E , ACI Europe ve ERA , Dijital Yeşil Sertifikaların Haziran ayı sonunda yayına hazır hale getirilmesinde acil eylem ve şeffaflık için doğrudan bir çağrı yayınladı.

Havalimanları ve havayolları Avrupa'nın Devlet Başkanlarına itirazda bulundu
Tamamen aşılanmış gezginler için test ve karantina gerekliliklerinden feragat etme olasılığını açıkça ortaya koyan hoş bir yeni rehberlik sağlıyor

Avrupa Komisyonu'nun , Endüstrinin tam olarak desteklediği Sertifikalar için ortak bir AB çerçevesi önerisini takiben, imzacılar, yasama sürecinin hızlı bir şekilde izlendiğini görmeleri için 'rahatlar ve teşvik edilir'. Ancak, bunun Dijital Yeşil Sertifikaların uygulanacağının veya faaliyete geçeceğinin garantisi olmadığını söylüyorlar. Bu, münferit ülkelerin elinde ve planları büyük ölçüde endüstri için belirsizliğini koruyor.

Salgından en çok etkilenen sektörlerden biri olan ve toplumsal ve ekonomik toparlanmanın başlamasında önemli bir role sahip olan havacılık, güvenli ve etkili bir seyahat başlangıcı sağlamaya hazırdır. 2021 yazı, havacılık tarafından desteklenen milyonlarca AB turizm işi ve hatta asılı olan sektörün daha geniş çapta toparlanmasıyla, bir başar veya kır anını temsil ediyor. Devam eden çalışmaların görünürlüğüne acilen ihtiyaç duyulmaktadır ve hedef tarihler hem AB / AEA ülkelerinin hem de İsviçre'nin hazır olma durumunu belirlemek için mümkün olduğu kadar erken belirlenmeli ve paylaşılmalıdır.

Doğrudan bir eylem çağrısında, A4E, ACI Europe ve ERA liderleri, ilgili tüm Devletleri"Dijital Yeşil Sertifika vermeye en geç Haziran ayına kadar etkin bir şekilde başlayabilmek için teknik, idari ve hukuki açıdan ihtiyaç duyulan tüm eylemlerin etkili ve zamanında planlanması ve yürütülmesi için gerekli adımları atmak."

Ayrıca, "hem AB / AEA / İsviçre içinde hem de harici olarak seyahat kısıtlamalarının hafifletilmesine yönelik koşullar ve kriterler üzerinde etkili ve erken bir planlama ve koordinasyon (…) sağlama ihtiyacına da işaret ettiler . ECDC'nin dün yayınlanan en son teknik raporu, tamamen aşılanmış gezginler için test ve karantina gerekliliklerinden feragat etme olasılığını açıkça ortaya koyan hoş bir yeni rehberlik sağlıyor. Bu, artık kısıtlamaların hafifletilmesi için tam olarak böyle bir planlama ve koordinasyona izin veren önemli bir gelişmedir.

En son sektör verileri, sektörde derinleşen bir krizi gösteriyor ve hava trafiğinin aşağı doğru devam ediyor. Avrupa havalimanı ağında 1. çeyrekte yolcu trafiği, aynı dönem salgın öncesiyle karşılaştırıldığında (Q1 2019)% -81,7 oranında düştü. Bu, bir önceki çeyreğe göre daha fazla düşüşe işaret ederek (2020 Q4 -% 79,2) 395,5 milyon yolcu kaybına (ACI EUROPE'a atfedilir) neden oldu. Benzer şekilde, Avrupa bu ay 8.500'den fazla hava rotasını kaybettiğinden, geçen Ocak ayında 6.663 hava rotasından daha düşük bir düşüşle hava bağlantısı azalmaya devam ediyor.