Bentour, Türkiye’de incoming acentesi DMC'yi kurdu

Türkiye uzmanı Bentour artık yeni gelen bir DMC olarak da aktif. Türkiye turizminde daha uzman olduğu, sektörü daha iyi geliştirilmesi yönünde adımlar atacağını belirtti. Deniz Uğur yapmış olduğu reportajda, tüm sorulara içtenlikle cevap verdi.

Bentour, Türkiye’de incoming acentesi DMC'yi kurdu
Türk Hava Yolları Booking.comla zaten oteller sunuyor ve Bookingi kullanmaya devam etmelerini istemiyoruz

Deniz Uğur, Bentour'un Türkiye'deki havayolları ile TO olarak riskleri ne kadar büyük?

Artık çok akıllı sözleşmelerimiz ve ara yüzlerimiz var. Örneğin, Edelweiss ile doğrudan bir ara yüze sahip olan tek İsviçre TO'su biziz. Bu toplu sözleşmeler, nispeten daha az riskle seyahat etmemizi ve yine de çok iyi kapasite ve koşullara erişmemizi sağlıyor.

Otel tarafında nasıl görünüyor?

Otellerde daha da güzel. Oteller tarafından kriz zamanlarında bile her zaman orada olan bir organizatör olarak algılanıyoruz. Her ikinci otel bize bu statü için özel koşullar sağlıyor.

Bentour'un ön ödeme yapması gerekmiyor mu?

Kısmen yapıyoruz çünkü biz de yapabiliriz. Ancak diğer organizatörler kadar yüksek değiller. Daha az parayla daha iyi şartlar elde edebiliriz.

Neden böyle?

Çünkü mesele sadece para değil. Türk otellerinin likiditesi temelde bozulmamıştır. İlişkiler ve otellerin zor zamanlarda bile kime güvenebileceği hakkında çok şey var.

Ama DMC MTS'nin Türkiye ile ilgisi yok mu?

Evet, Türkiye'deki rakibimiz sizsiniz. Bu yılın 1 Kasım'ından itibaren Türkiye'de kendi incoming acentemiz olacak. 1 Kasım'a kadar hala Novanta'mız var ve bundan sonra atlayıp sadece kendimiz için alışveriş yapacağız.

Bu çok büyük bir avantaj: Ne zaman ajanslarla birlikte olsak, birkaç saat sonra anlaşmalı özel anlaşmalarımızı alan başka organizatörler olduğunu fark ettik. Bu, Kasım ayından itibaren sona erecek ve kendi gelenlerimizle özel bir demiryolu işleteceğiz.

Ama bu büyük bir yatırım mı?

Evet, bu birkaç yüz bin franklık bir yatırım. Öte yandan, önceden yüksek işlem ücretleri de ödedik. Bunu çarparsanız, yüksek maliyetler elde edersiniz. İsviçreli bir firma olarak Türkiye'de üretim yapmak mantıklı.

Türkiye'de kaç işçi çalıştırıyorsunuz?

13 daimi çalışan artı mevsimlik çalışanlar.

Bentour Türkiye'nin transfer vs. için de kendi otobüsleri olacak mı?

Tüm transfer alanını satın alacağız. Türkiye'de her şeyi sunan uzmanlaşmış şirketler var. Kendimiz bir şeyler inşa etmemize gerek yok.

Yani Bentour Türkiye'de TO değil, sadece bir DMC mi?

Doğru, her şeyden önce sözleşmeli satın alma bizimle gerçekleşiyor. Bunu sadece kendimiz için yapmıyoruz, dünyanın her yerindeki Türk Hava Yolları'na da satın alacağız. Türk Hava Yolları, Booking.com'la zaten oteller sunuyor ve Booking'i kullanmaya devam etmelerini istemiyoruz.

O zaman bu bir hacim mi?

Evet, bu bir hacim olacak. Bu, kendimiz için satın aldığımızdan daha büyük olacak. Bir düşünün: Türk Hava Yolları ile uçan tüm Çinliler, Ruslar ve diğer çeşitli milletlerden - Türk Hava Yolları neredeyse her yere uçuyor - bazıları sadece İstanbul olsa bile tatillerini Türkiye'de geçirecek.