2020, yıl seyahat durdu

BRÜKSEL- Avrupa Seyahat Acentesi ve Tur Operatörleri Derneği ECTAA,yılın bir incelemesinde, 2020'yi seyahat tarihinin en yıkıcı yılı olarak nitelendirdi. Cirosunun ortalama %-80'i ile faaliyetlerin değeri 2019'daki 175 milyar avroya kıyasla 2020 yılında ancak 40 milyar avroya ulaşacak. Seyahat, sınırların kapatılması ve ardından gelen koordinasyonsuz, çelişkili ve istikrarsız seyahat kısıtlamaları nedeniyle imkansız hale getirilmiş, potansiyel müşterileri seyahat ve seyahat şirketlerini yeniden kurmaya cesarete yıldırmıştır.

2020, yıl seyahat durdu
2020 yıl seyahat durdu

Hizmet tedarikçilerinin (havayolları, oteller, etkinlikler...) likidite krizi tur operatörlerine ve seyahat acentelerine iletildi ve bu da müşterilerine para iadesi yapamadı ve kuponları yayınladı. Aralık 2020'de, havayolları tarafından dolaylı dağıtıma kadar yaklaşık 7 milyar avro geri ödeme yapılacak. Seyahat kısıtlamaları ve sağlık tedbirleri nedeniyle satış yapılmadığında, pek çok şirketin geçici işsizlik planlarını kullanarak veya personel işten çıkarmayla personellerini azaltması gerekiyordu.

 

Ectaa Başkanı Pawel Niewiadomski, "Tüm ülkelerden aynı bilgileri alıyoruz: şirketler ve çalışanları tarafından yapılan tüm çabalara ve sektöre sağlanan halk desteğine rağmen, birçok şirket toparlanamayabilir. Bu daha önce hiç görülmemiş! Salgından en çok etkilenen sektör olan seyahat ve turizm sektörü için sürekli destek tedbirleri gerekiyor."

 

Bu bağlamda, seyahat ve turizmin yeniden başlatılmasını desteklemeye yönelik koordinasyon ve ortak girişimler esastır. ECTAA'nın 2020'de tercih ettiği destinasyon olan Yunan Ulusal Turizm Örgütü, tüketici güvenini geri kazanmaya ve turizmi işletmeye açmaya paha biçilmez bir katkı getirdi.

 

Haziran ayından bu yana, Yunan makamları ve Yunan seyahat örgütleri sektör ve tüketicilerle açık bir şekilde iletişim kuruyor ve sıkı sağlık ve güvenlik protokolleri uyguluyorlar... İyi şekilli politikalar sayesinde Yunanistan, tüm zorluklara rağmen ziyaretçileri güvenle karşılamayı başardı.

 

ECTAA Genel Sekreteri Eric Dresin, "Dünya Seyahat Ödülleri'nde Dünyanın Önde Gelen Turizm Kurulu 2020 unvanının atfetmesi, Yunanistan'ın son aylarda yaptığı çalışmaların kalitesi açısından adil bir ödüldür ve Yunanistan'ın salgın sırasında turizme başarılı bir şekilde açılmasını yansıtmaktadır." dedi. Bakan, "ECTAA, üyelerimizin yaz aylarında Yunanistan'ı satmasını mümkün kılan GNTO ile mükemmel iş birliğine değer biçen" sözlerine ekledi.