Turizmin Ana Pınarı Housekeeping

Turizmin Ana Pınarı  Housekeeping Seyahati düşünen insanlarda ilk akla gelen, temizlik ve hijyendi. Pandemi döneminde seyahati düşünen ve düşünmeyenlerin de ortak  kararı temizlik ve hijyen. Otele giriş itibariyle lobi, odalar ve genel mekanların temizliği  işletmeleye bakış açısını değiştirir. Housekeepıng otelde nasıl bir meslektir derseniz eğer, milyonluk tablonun hafif eğimine takılanlara, resmin gerçek değerini anlatmanız zor olur. Tablonun değerli veya değersiz olduğunu bakılmaksızın, tablonun düzgün ve temizliği ile albenisini hazırlamak zorundasınız. Turizmin geleceğinde h/k departmanı daha iyi nasıl olması gerek derseniz, cevap basit sorunlarınızı evde, iş hayatınızdaki sıkıntıları, yok saymanızdan geçer. İşletmelerde her meslek, ihtiyaç esasına göre

Turizmin Ana Pınarı  Housekeeping
Hatice MALAY Kuşadası Golf Resort & Spa Executive Housekeeper Oted Kuşadası Derneği Başkanı

Turizmin Ana Pınarı  Housekeeping

Seyahati düşünen insanlarda ilk akla gelen, temizlik ve hijyendi. Pandemi döneminde seyahati düşünen ve düşünmeyenlerin de ortak  kararı temizlik ve hijyen. Otele giriş itibariyle lobi, odalar ve genel mekanların temizliği  işletmeleye bakış açısını değiştirir. Housekeepıng otelde nasıl bir meslektir derseniz eğer, milyonluk tablonun hafif eğimine takılanlara, resmin gerçek değerini anlatmanız zor olur. Tablonun değerli veya değersiz olduğunu bakılmaksızın, tablonun düzgün ve temizliği ile albenisini hazırlamak zorundasınız.

Turizmin geleceğinde h/k departmanı daha iyi nasıl olması gerek derseniz, cevap basit sorunlarınızı evde, iş hayatınızdaki sıkıntıları, yok saymanızdan geçer. İşletmelerde her meslek, ihtiyaç esasına göre uzmanlaştırılmış kadrolardan oluşur İşletmenin verimliliğini arttırıcı görsel iletişimin, bilinç altı etkinliğinde rol aldığımızın farkındayız.. H/k departmanı biraz yapılan işi sanki yapılmamış gibi algılandığı zamanlarda olur. Siz temizliğinizi yaparsınız, belki siz çıkar çıkmaz, misafir  eski halinden daha kötü durumda bırakabilir. Yönetici ve misafirlerin, anlık temizliğin olmadığı görseli ile şikâyetçide olabilir. H/k olabilmeniz için, psikoloji testlerinden geçmiş, işletmede yapılacak işlerin bir sonraki hamlesini görmeniz gerekir. Motivasyonunuz her daim 10 numara 5 yıldız olmalı. Anlaşılabilir olmanız ve yaptığınız işi daha iyi anlatmak isteseniz’ de, hatalarınız sizin sırtınızda kambur olduğunu bilmeniz gerekir.

H/k dezenfekten ilaçlarının kullanımı konusunda, hassasiyetle takibini yapması gerekir. Yanlış ilaç kullanımı işletmenin dokusuna zarar vereceği gibi, asit bazlı ilaçların karışımında, çalışanlarda zarar görebilir. Eğitimli personelin departmanına ve işletmeye kazandıracağı maliyetler, dikkate alınması kaçınılmazdır. Detaylara takılı kalmadığı sürece, başarılı olunamayacağı bilinciyle, çalışanlara motivasyon sağlanır.

Çağın getirisi elektronik iletişimlerin hayatımıza kolaylıklar sağladığı kaçınılmaz bir gerçektir. Misafirlerin acenteden aldığı konaklamalara alternatif, ultra lüks sınıflandırmaları ile sunulmaktadır. Kalacağı oda, yiyeceği menü, sahilde şezlongu, odalarda lambalar ve perdeler, masaj randevuları, klimalarının kumandaları dahil artık akıllı telefonlarla size sunulmakta. Teknolojinin hiçbir zaman robot dahi olsa, h/k departmanının insan eli değmedik yerlere uzanması şimdilik uzak. El emeği ve göz nurunun gereksinimleri, oya işçiliği ile h/k departmanının kontrolünde olmaya devam edecek.  

Pandemiden kurtuluş demek, temizlik ve hijyen demekse eğer, h/k departmanı ile özdeşleştiğinin tescilidir. Pandemi sertifikalarını alan işletmelerin güvencesi tabi’ ki tüm departmanlardır. Ne var’ ki gözlerin sürekli üzerinde hisseden h/k, ya, tüm departmanların yardımları her zamankinden daha fazla olacaktır. Mesleğimizin değeri bilinmesine her zaman biliniyordu fakat, şimdi daha iyi anlaşılır olmasını sağlamıştır. Gerek yöneticilerin, gerekse misafirlerin pandemi döneminde, işleyişe  saygı ile yaklaşılması, personelin işini daha iyi yapmasını sağlayacaktır.

Departmanlar arasındaki ekip ruhunun, bundan sonraki süreçte’ de birlik ve beraberlikle işletme yararına olmasını dilerim. Hiç bir departman, diğer departmandan daha üstün değildir. H/k departmanının daha hassas dengede olduğu, hele bu dönemde iyi anlaşılır olmasına ihtiyaç vardır. Turizmin geleceğinde h/k departmanı, daha çözünürlüğü yüksek analiz edebilen, değer olmasını isteriz. Turizm camiamızın yüksek moral ve motivasyona ihtiyacı her zamankinden daha fazladır. Hijyenik ortamda misafirlerimizle beraber, mutlu olmak dileğiyle hayırlı sezanlar dilerim. 

Saygılarımla