Misafir İlişkileri Gözüyle Turizm

Misafir İlişkileri Gözüyle Turizm Misafirler, otel hakkındaki ilk izlenimini, lobiye girdikleri anda edinir. İlk birkaç dakika, tüm konaklama için belirleyicidir! Bu yüzden ilk selamlama, ilk göz göze geliş çok önemlidir. Misafirlerin tercihlerinin, taleplerinin önceden biliniyor olması kendilerini özel hissettirecektir.

Misafir İlişkileri Gözüyle Turizm
Keziban KAYNAR Halkla İlişkiler Müdürü Pine Bay Holiday Resort Hotel

Misafir İlişkileri Gözüyle Turizm

Tüm dünyada günlük hayatı ve alışkanlıkları değiştiren COVID-19 salgını ile birlikte Misafir İlişkileri yöneticileri olarak bizlerin öncelikle operasyon standartlarını yeniden belirlemesi bu doğrultuda misafirlerin sadakatini ve memnuniyetini artıracak yeniliklerin oluşturması zorunlu olmuştur. Bu hassas dönemde misafirler ile duygusal bağlar oluşturularak onları mutlu etmenin, onlar için mutluluklar yaratmanın yolları bulmak zorundayız. Sürprizler ve ödüllendirmeler misafirlerin işletmeye olan sadakatini artırarak yeni misafirlere de kapılar açacaktır diye düşünüyorum.

Misafirler, otel hakkındaki ilk izlenimini, lobiye girdikleri anda edinir. İlk birkaç dakika, tüm konaklama için belirleyicidir! Bu yüzden ilk selamlama, ilk göz göze geliş çok önemlidir. Misafirlerin tercihlerinin, taleplerinin önceden biliniyor olması kendilerini özel hissettirecektir. Onlar tesise girmeden önce ön hazırlıların yapılması gerekli,  kayıt işlemleri sırasında yapılan hazırlıklar hakkında bilgilendirilmeliler. Misafirlere ikinci evlerine geldiği hissi bu süreçte verilmeli.

Her hangi bir nedenle ortaya çıkabilecek sorunlar en hızlı bir şekilde çözüme ulaştırılmalıdır. Ayrıca her daim misafirlerimizin kişisel tercihlerine değer vermeli ve bunu hissettirmeliyiz. Salgın döneminde de de eğitimin önemi daha fazla artmaktadır. Gerek bakanlık, gerek bilim kurulu, gerek otel içindeki yeni düzen ve uygulamalar hakkında misafirler detaylı bir şekilde ve sürekli bilgilendirilmeli. Bilgi endişeyi ortadan kaldırır ve güven artırır. Salgın sürecinde yeni fikirler üreterek öncü olmalıyız. Hem kendimizi hem de ekip üyelerimizin farkındalığını artırmalıyız.

Misafirlerin otele girişlerinden çıkışlarına kadar konaklamaları hakkında değerlendirenleri analiz edilmeli. Geri bildirimler çok önemli, konaklamaları hakkında ne kadar çok bilgi edinirsek tatillerini kişiselleştirebiliriz, böylelikle işlemeye olan sadakatleri artacaktır. Misafir değerlendirmelerini İç değerlendirmeler ve dış değerlendirmeler olarak 2 gruba ayırabiliriz. İç değerlendirmeler anketler, Guest contact, mektuplardır. Acente anketlerini, Sosyal medyayı ise dış değerlendirmeler olarak değerlendirebiliriz. Raporlama ve bilgilendirme doğru bir yöntemler kullanılarak yapılmalı ve doğru aktarılmalıdır.

 Gençlere tavsiyem operasyona hakim olarak sürekli kendilerini geliştirmeleridir. Beden dili ve dış görünüm mesleğimizin vazgeçilmez iki unsurudur. Kişi eğer bu mesleği yapmak istiyorsa dışa dönük, araştırmacı ve empati kurma yeteneğine sahip olunmalı. Meraklı ve sürekli yeni şeyler keşfetmeye açık olmalı.  Bu işimizi daha eğlenceli ve cazip hale getirecektir. Dünyada ve çevremizde olup biteler hakkında bilgi edinmeliler. Sürekli gelişim içinde olmak bizim işimizin vazgeçilmez bir parçasıdır. 

Saygılarımla