Lufthansa Devlet Kredilerini Zamanında Ödemek İstiyor

CEO Carsten Spohr, Haziran ayında federal seçimlerden önce devlet yardımını geri ödeme hedefinin karşılanamayacağını söyledi. "Avrupa'da çok fazla havayolumuz var. Lufthansa'nın geri ödeme için sermaye artışına ihtiyacı var. Şirket şimdi yıl başından önce borcu temizlemeyi umuyor.

Lufthansa Devlet Kredilerini Zamanında Ödemek İstiyor
Lufthansa devlet bankası KfW den aldığı bir milyar avroluk krediyi şimdiden geri ödedi

Lufthansa patronu Carsten Spohr, mevcut federal hükümetle Alman devlet yardımının geri ödenmesini başlatmak istiyor. Pazartesi akşamı Uluslararası Frankfurt İş Gazetecileri Kulübü'nde (ICFW) Spohr, "Mevcut irtibat kişileriyle açıklığa kavuşturmak istiyoruz" dedi.

Bunun genel seçimden önce olup olmayacağını açık bıraktı. Ancak 26 Eylül'deki seçimden sonra yeni bir federal hükümetin kurulması biraz zaman alacak. Şansölye Angela Merkel'in (CDU) hükümetinin görevde kalacağı süre bu kadar.

Haziran ayında Spohr, mümkünse seçimlerden önce milyarlarca dolarlık devlet yardımını geri ödeme hedefini belirledi. Lufthansa, devlet bankası KfW'den aldığı bir milyar avroluk krediyi şimdiden geri ödedi. Bununla birlikte, ekonomik istikrar fonunun sessiz katkılarının geri ödenmesi için, Spohr'un da teyit ettiği gibi, grubun bir sermaye artışına ihtiyacı var. Ancak bunların kapsamı ve zamanlaması hakkında yorum yapmak istemedi. CFO Remco Steenbergen kısa süre önce 3 ila 4 milyar avronun oldukça altından bahsetmişti.

Lufthansa, ikinci çeyreğe kadar federal hükümetin ikinci sessiz katkısından 1,5 milyar avro daha çekmedi. Toplamda 4 milyar avroluk devlet yardımı almıştı. Para Almanya'dan ve komşu ülkeler Belçika, Avusturya ve İsviçre'den geliyor.

Tüm devlet yardımlarının geri ödenmesi, Avrupa havayolları arasında daha fazla birleşme ve devralma için de bir ön koşuldur. Çünkü sektördeki firmalar devlet tarafından desteklendiği sürece birleşmeleri yasaktır. Spohr, krizden önce daha fazla konsolidasyon olacağının açık olduğunu söyledi. Bu süreçte kriz adeta duraklatma düğmesine bastı.

"Oynamaya geç"

Yönetici, "Bu hükümet istikrarı geri ödendiği anda, bu duraklatma düğmesi oyuna geri dönecek" dedi. "Çünkü Avrupa'da çok fazla havayolumuz var." ABD'deki en büyük beş havayolu birlikte yüzde 80 civarında bir pazar payına sahipken, Avrupa'daki en büyük beş havayolu sadece yüzde 40'a sahip.

Korona pandemisi ve ilgili uluslararası seyahat kısıtlamaları nedeniyle, dünyanın dört bir yanındaki havayolları geçen yıl işlerinin çoğunu aniden kaybetti. Birçoğu, milyarlarca dolarlık devlet yardımı sayesinde iflastan kurtuldu. Spohr, endüstrinin on yılın ortasına kadar eski boyutuna dönmesini beklemiyor.

Ama: "Bugün size 2024 mü, 2025 mi olacağını söyleyemem." Yaz aylarında, Lufthansa'nın yolcu işi toparlandı, ancak kriz öncesi seviyenin yalnızca yüzde 50'si civarındaydı.

Spohr'a göre, grubun borçlarını kârdan geri ödemesi en az bir yıl alacak. O zamana kadar, grubun yalnızca yeniden planlama yapması gerekecekti. Çünkü: "Mükelleflere borçlu olmaktansa sermaye piyasasına borçlu olmayı tercih ederiz."

Bu arada Lufthansa'nın Alman lider endeksi Dax'a dönüşü CEO için ilk sırada değil. Krizde, gruptaki daha önce 140.000 işten 110.000'ini kurtarmak ve şirketin geleceğini güvence altına almak önemliydi. Lufthansa'nın finansman seçenekleri için, şu anda yalnızca orta büyüklükteki hisse senetleri endeksi olan MDax'ta listelenmesi özellikle alakalı değil.

Bir Dax veya bir MDax şirketi olarak finansman aramanız pek fark etmez. Ancak: "Ayrıca Dax yönetim kurulu üyesi olmayı da sevdim" dedi.

Lufthansa'nın mürettebatın aşı durumuna ihtiyacı var

Diğer ülkelerdeki gelecekteki giriş düzenlemeleri açısından Spohr, havayollarının uçuş ekiplerinin aşı durumu hakkında bilgi edinme hakkının er ya da geç vazgeçilmez olacağına inanıyor. Hong Kong gibi ilk ülkeler zaten yalnızca aşılı uçak mürettebatının ülkeye girmesine izin veriyordu.

Bu tür düzenlemelerin uluslararası düzeyde yakalanmasını bekliyor. Düşündüğü şey alakasız: "Amerikalılar ülkeye sadece aşılı ekiplerin geldiğini söylüyorsa, o zaman Lufthansa patronunun görüşünün önemi yok."

Şimdiye kadar, Almanya'daki çoğu sektördeki işverenlerin çalışanlarına aşı durumlarını sormalarına izin verilmemektedir. Çoğu durumda, restoranlar veya havayolları, müşterilerinin aşılanmış, iyileşmiş veya test edilmiş olup olmadığını belirlemek zorundadır. Ancak bu müşterilerle temasa geçen çalışanlardan bu bilgileri talep edemezler.

Spohr'un değerlendirmesine göre, havacılıkta bu durum, sırf diğer ülkelerin düzenlemeleri nedeniyle de olsa, uzun vadede böyle kalamaz. "Bence çözümler olmalı, aksi takdirde uluslararası uçuş operasyonlarını sürdüremezsiniz."