Litvanya Gastronomi Haftası

12. Yılı "Gastronomi Haftası" düzenlenecek. 7-13 Kasım2022 tarihlerinde gerçekleştirilecek tematik haftanın katılımcıları, aynı zamanda eski Başkent'in kafelerinin patikalarında gezinebilecek ya da yeni özgün tarifler keşfedebilecek. Gezileri otantik hikâyeleri Litvanya'nın farklı ülkelerine, tarihi dönemlerine ve bölgelerine oldukça alışılmadık bir şekli var.

Litvanya Gastronomi Haftası
Yıllık etkinlikle güncel gastronomik trendlere renklere zevklere sürdürülebilirlik trendlerine yanıt veriyoruz

7-13 Kasım tarihlerinde Litvanya'da saklı gastronomik inciler. "Gastronomi Haftası" organizatörleri, sizi yalnızca 50'den fazla Litvanya restoranını ziyaret ederek değil, aynı zamanda geziler, eğitimler ve Litvanya gastronomi hikayelerini anlatan dersler gibi benzersiz deneyimlere girişerek keşfetmeye davet ediyor.

Litvanya'nın farklı ülkelerine, tarihi dönemlerine ve bölgelerine oldukça alışılmadık bir şekilde - bir tabakta - seyahat etmek mümkündür. Litvanya aristokrasisinin yeme alışkanlıkları hakkında hikayeler duymak, geçmişte hükümdarların mutfağında hizmet edip etmediklerini öğrenmek isteyenler, Litvan'ın gezileri sırasında bir hafta sürecek bir lezzet yolculuğuna davetlidir.

"Yıllık etkinlikle güncel gastronomik trendlere, renklere, zevklere, sürdürülebilirlik trendlerine yanıt veriyoruz. Dünyayı sarsan pandemiden birkaç yıl sonra, Litvanyalıların restoran deneyimine sadece iyi bir yemek yemek veya sohbet etmek için değil, aynı zamanda yeni bir şeyler keşfetmek için de bir fırsat olarak baktığını fark ettik. Yurt dışı seyahatlerini özleyenler için bu yıl "Gastronomi Haftası" restoranlarının ziyaretçilerine sadece farklı ülkelere değil, farklı dönemlere de seyahat etme fırsatı sunuyoruz. Ayrıca onları Litvanya'nın farklı bölgelerinin mutfaklarının özelliklerini tanıtmayı, çeşitli tarifleri keşfetmeyi amaçlıyoruz - Litvanya'nın tarihi, geleneksel mutfağı konuk ülkelerinkinden daha az etkileyici değil", diyor Eglė Ližaitytė. "Gastronomi Haftası" düzenleyen dernekler, Litvanya Otel ve Restoran Derneği.

7-13 Kasım tarihlerinde Litvanya'da saklı gastronomik inciler. "Gastronomi Haftası" organizatörleri, sizi yalnızca 50'den fazla Litvanya restoranını ziyaret ederek değil, aynı zamanda geziler, eğitimler ve Litvanya gastronomi hikayelerini anlatan dersler gibi benzersiz deneyimlere girişerek keşfetmeye davet ediyor.

Şefin mutfağı günlük yaşam ve lüks arasında

16-17. yüzyıllar hakkında bilgi edinmek isteyenler. Cetveller Sarayı Vilnius'taki "Gastronomi Haftası" gezileri sırasında yemek pişirmenin özelliklerini, mutfağın kurallarını ve cetvel masası için görgü kurallarını ziyaret edebilirsiniz . Burada geziye katılanlarla birlikte hükümdarın mutfağındaki baharat rafına da bakacağız, hükümdarın hazinesinde hangi baharatların saklandığını öğreneceğiz. Her ziyaretçi, bu süre zarfında hükümdarın mutfağında hizmet edip edemeyeceğini öğrenme fırsatına sahip olacak - ziyaretçilerin koku alma duyusu test edilecek.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın Lezzetleri

1919-1940 yıllarında saray Litvanya Cumhuriyeti cumhurbaşkanları geçici başkentte ikamet ediyordu, gastronomi dünyası sürekli olarak özel ev mutfakları ve halka açık resepsiyonlar ve hatta catering işletmeleri arasında dönüyordu. Savaşlar arası dönemde, cumhurbaşkanlarına ve ailelerine günlük kahvaltı, öğle ve akşam yemekleri başkanlık yemek salonunda servis edildi ve bunun yerini gerektiğinde davetli misafirlerin ziyafetleri aldı. Kaunas'ta bulunan Litvanya Cumhuriyeti Tarihi Cumhurbaşkanlığı gezisi sırasında ziyaretçiler, cumhurbaşkanlarının ve ailelerinin en sevdiği yemeklerin neler olduğunu, misafirlere ne ikram edildiğini, yabancı elçi kabul geleneklerinin neler olduğunu, ne tür müzikler öğrenecek. sarayda çalınacak ve o yıl saray sakinlerinin günlük yaşamlarıyla ilgili başka hikayeler ve anılar da duyacaklar.

Credenza veya malikane kötü yuvası

Soyluların yemek geleneklerini merak edenler de Jurbarkas semtinde bulunan Panemune Kalesi'ni ziyaret etmeye davetlidir . Gezi-ders sırasında ziyaretçiler neden 19. yüzyıl öğrenecekler. evin hanımları yemek odası ile mutfak arasındaki oda olan büfede yapılan etkinliklerden sık sık şikayet ederler ve bu odaya "şer yuvası" derler. Ayrıca büfe odasında nelerin saklandığını ve bu odanın en önemli işlevselliğinin ne olduğunu ortaya çıkaracaktır.

Eski Vilnius'ta kahveler, kafeler, şekerler ve tatlılar

Vilnius kafelerinde beklenmedik keşifler arayanlar , 19.-20. yüzyılları anlatacak bir geziye gidebilirler. başında başkentin en eski ve en ünlü kafeleri. Tur sırasında, yaratıcısı, gastronomi yetiştiricisi Anželika Laužikienė, Litvanya'daki kahvenin kökeninin hikayelerini anlatacak, en tuhaf kahve türleri ve en büyük aşıkları hakkında gerçekleri paylaşacak. Tur katılımcıları, Vilnius halkının kahveyi nereden aldığını, şekerin nereden alındığını ve ne kadara mal olduğunu ve en lezzetli tatlıları, çikolatayı ve zencefilli kurabiyeyi nereden alabileceğinizi öğrenebilecek.

Eski tariflere göre zencefilli kurabiye pişirme

Andželika Laužikienė, kafeler yolunda seyahat ederken yeni keşifler yaptıktan sonra, tatlı dişli "Gastronomi Haftası" katılımcılarını zencefilli kurabiye pişirme eğitimine katılmaya davet edecek . Katılımcılar, zencefilli ekmeğin kökeni, pişirilmesi ve yayılımı ile ilgili hikayeleri öğrenecek, farklı çeşitlerini, pişirme yöntemlerini ve tariflerini duyacaklar. Eğitim süresince ziyaretçiler, 17. yüzyıla göre ahşap şekilli kalıplarla zencefilli kurabiye yapacaklar. 5 baharat ve bal kullanan Radville yemek kitabı tarifi, ayrıca zencefilli kurabiyeye neden karabiber denildiğini ve neden en iyi Noel hediyesi olarak kabul edildiğini öğreneceksiniz.

Cam çeyrek akşam yemeği

Bu, gizemli bir eski Latin ve Yahudi kasabası olan Vilnius Glass Quarter'ın eşsiz, bilgilendirici, gastronomik bir turudur . Tur sırasında katılımcılar, Senatoriau pasajındaki "Taurės ir dešros", "Bistro 18", "Lokys" ve "Augustas & Barbora aşk hikayesi kafesi" olmak üzere Vilnius'un Eski Kent bölgesindeki 4 kadar kafe ve restoranı ziyaret edecekler. Baltık, İrlanda, Vilnius kraliyeti ve Yahudi gibi farklı mutfaklardan yemeklerin tadına bakmak, ailelerin, evlerin ve komşuların duyulmamış hikayelerini ve efsanelerini ortaya çıkaracak. Turun birkaç saati fark edilmeden gastronomik kreasyonların tadını çıkaracak.

Müzede elma kokulu bir öğleden sonra

Geçici başkentin ziyaretçileri ayrıca, Kaunas lagününün yakınında bulunan Salomeja Nėries ve Bernardo Buchs ev müzesi Palemon'daki pitoresk doğa köşesini ziyaret etme fırsatına sahiptir . Tur katılımcıları, S. Nėries'in ve kocasının hayatı hakkında gastronomik hikayeler duyabilecek, evlerinde yürüyüş yapabilecek ve ayrıca S. Nėries'in otantik tarifine göre ve içinde olgunlaşmış elmalar kullanılarak yapılan bir elmalı turta ile tedavi edilecekler. onun bahçesi.

"Gastronomi Haftası" gezilerini, eğitimlerini ve derslerini ziyaret etmek isteyenler haftanın resmi web sitesinde verilen iletişim bilgilerini kullanarak kayıt olabilirler. Bu yılki "Gastronomi Haftası"nın tüm restoranlarına http://skonis.lt/ adresinden de ulaşabilirsiniz.