İspanya da Turizmin Biyolojik Çeşitliliği

İspanya'da turizmin biyolojik çeşitlilik üzerindeki etkisini incelemek için yeni proje. Huawei ve Uluslararası Doğayı Koruma Birliği (IUCN), turizmin parkın ekosistemi. Özellikle de Bonelli'nin kartalını nasıl etkilediğini incelemek amacıyla yeni bir Tech4Nature projesi için Barselona Eyaletindeki Sant Llorenç del Munt i l'Obac Tabiat Parkı'nı seçti.

İspanya da Turizmin Biyolojik Çeşitliliği
Teknoloji endüstrisinin bu zorluğun üstesinden gelmedeki rolü çok önemlidir

Pandemiden bu yana park, kent çevresindeki doğal ve korunan alanlarda artan eğlence ve turizm eğilimini yansıtan ziyaretçi sayısında net bir artış gördü. Sonuç olarak, park yöneticileri, parkta yuva yapan ve İspanyol Kırmızı Kuşlar Kitabında savunmasız olarak listelenen Bonelli kartalının davranış kalıplarında değişiklikler gözlemlediler.

Şubat 2023'te başlatılması planlanan proje, Huawei ve ortaklarının kameralar, GPS alıcıları ve bilgi işlem ve depolama altyapısı olarak hizmet verecek bir bulut platformundan oluşan teknoloji tabanlı bir çözüm geliştirip dağıtmasını görecek. Bir uyarı tespit sistemi oluşturan çözüm, kartalın hareketliliğini gözlemleyip izleyecek ve üreme başarısını bozan faktörleri belirleyecektir. Üreme alanlarına insan müdahalesi zaten kartal için büyük bir tehdit olarak tanımlanmıştır.

Toplanan veriler, yapay zeka tarafından analiz edilmek üzere bulut platformuna gönderilecek.

Barselona İl Meclisi bünyesindeki Tabiat Parkı direktörü Ángel Miño, "Proje, kamu kullanımını yönetmek ve düzenlemek için daha fazla bilgiye sahip olmamıza yardımcı olacak" dedi. “Videolar ve diğer yaygınlaştırma materyalleri planlandığından, biyo çeşitliliğin korunmasını halka daha da yaklaştıracak. Huawei ve IUCN ile işbirliği içinde olan proje, türlerin izlenmesi ve korunmasına yeni teknolojileri dahil ederek niteliksel bir sıçrama yapmamızı sağlıyor.”

Araştırma ve biyoçeşitliliği koruma sonuçlarını artırmak için Miño, kamu-özel sektör ortaklıklarını üniversiteleri ve iş dünyasını içerecek şekilde genişletmenin parkın yönetim stratejisinin önemli bir yönü. Diğer proje ortakları tarafından paylaşılan bir bakış açısıyla başarı için gerekli olduğunu vurguladı.

IUCN Akdeniz İşbirliği Merkezi Direktörü Antonio Troya, “Karmaşık çevresel zorluklar karşısında başarıyı belirlemek için kamu kurumları ve özel sektör arasındaki işbirliği giderek daha gerekli hale geliyor” dedi. “Teknolojik yeniliklerden yararlanma ve bunları ekosistemlerimiz için koruma önlemlerine dahil etme fırsatına sahibiz. Bu proje, işbirliği ve yaygınlaştırmanın biyolojik çeşitlilik kaybını durdurmak için nasıl ileriye dönük bir yol olduğunu örneklendiriyor.”

IUCN Yeşil Listesi ve Huawei'nin TECH4ALL girişimi doğrultusunda IUCN-Huawei Tech4Nature ortaklığı altında yürütülen park yöneticileri, Barselona İl Meclisi - 2023'ün başlarında parkta projeyi başlatacak. Teknik çözüm, Huawei tarafından işbirliği ile geliştirilecek. 2023 ve 2024 yıllarında Girona Üniversitesi.

Üç yıl boyunca 300 korunan alan için teknoloji tabanlı koruma çözümleri geliştirmeyi ve IUCN Yeşil Listesi'ne göre proje etkinliğini ölçmeyi amaçlayan Tech4Nature ortaklığı, IUCN'nin doğayı koruma deneyimi ile Huawei'nin en son dijital teknolojileri geliştirme konusundaki uzmanlığını birleştiriyor.

"Bu proje, dünyanın dört bir yanındaki ülkelerde bulut, yapay zeka ve bağlanabilirlik gibi gelişmiş teknolojileri kullanarak farklı türleri ve doğal alanları korumak için çözümler geliştirme konusundaki düzinelerce başarılı deneyimin ardından İspanya'da başlattığımız türünün ilk örneği" dedi.

Huawei İspanya CEO'su Eric Li. "Teknoloji endüstrisinin bu zorluğun üstesinden gelmedeki rolü çok önemlidir, ancak yalnızca stratejik ve kararlı ortaklarla işbirliği yoluyla hedeflere gerçek bir şekilde ulaşılabilir."

Sant Llorenç del Munt i l'Obac Tabiat Parkı'nın biyoçeşitliliğin korunması ile herkes için eğlenceyi dengeleyebilmesini sağlamanın yanı sıra, bu modelin İspanya'nın diğer korunan alanlarında mükemmelleştirilip çoğaltılabileceği umulmaktadır.