Dünyanın en popüler müzesi 2020 yi özetledi

Turist trafiğinde ciddi bir düşüş arka plan aleyhine 90 milyon eurodan fazla gelir kaybı 2020 gibi sonuçlar Fransız Louvre sundu. Dünyanın en büyük ve en popüler müzesinde turist sayısı p'ten fazla azaldı. Ancak uzmanlara göre, komşularla karşılaştırıldığında, Louvre'daki durum en kötüsü değil.

Dünyanın en popüler müzesi 2020 yi özetledi
Dünyanın en popüler müzesi 2020 yi özetledi

Louvre karantina sırasında altı ay süreyle kapatıldı ve ziyaretçi sayısı 2020 yılına kadar 2,7 milyona ulaştı. 2019'da bu rakamın 9,6 milyon, 2018'de ise 10,2 milyon olduğu ve rekor bir yıl olduğu unutulmamalıdır. Aynı zamanda, abd, Çin, Japonya ve Brezilya'dan gelen ve corona virüs öncesi dönemlerde tüm ziyaretçilerin en az dörtte üçünü oluşturan turistler bir daha dönmedi. Sonuç olarak, müzenin gelirleri 2019 yılına göre 90 milyondan fazla azaldı.

Ancak müze, hasarın bir kısmının karşılandığına inanıyor. İlk olarak, ilkbahar karantinaları önce 1,1 milyon turist çekti gişe rekorları kıran sergi Leonardo da Vinci, nedeniyle. Buna ek olarak, Louvre dijital teklifler ve belgeseller ve konserler ile kazandı.

Bu arada, genel olarak, Fransız hükümeti 2020 yılında turizm gelirlerinin 61 milyar avro, bir başka deyişle %41 oranında azalarak 89 milyara düştüğünü bildirdi. Ancak, Turizm Bakanı Jean-Baptiste Lyeman tarafından belirtildiği gibi, bu bir "şok" olmasına rağmen, Fransa nispeten iyi dünyanın diğer ülkelere göre COVID uğramıştır. Özellikle AB ülkelerinden gelen konuklara ve iç turizme teşekkür ederiz.