Dünya Seyahat Trendi 2022 ve Sonrası Belirlendi

Dünyanın her zamankinden daha fazla seyahate ve araştırmaya ihtiyaç duyduğu bir tatil özlemi revaçta. Kültürel ve yöresel meraklılarının, tarihle bütünleşmesi ve doğayla  etkileşimini istiyor.   2022 ve sonrası tatil anlayışının farklılığını, inovasyon yoluyla aşılmaya çalışılmakta. Dijital dünyanın penceresinde, seyahat farklılıklarını 6 katagoride toplanması ayrıcalığına nihayet kavuştu.

Dünya Seyahat Trendi 2022 ve Sonrası Belirlendi
seyahat planlamalarına daha fazla özen gösterecek ve seyahat ettikleri markalardan kişiselleştirilmiş destek bekleyecekler

Her yıl, küresel turizmi ve misafirperverliği büyük ölçüde etkileyecek tahmini seyahat endüstrisi eğilimlerine bakıyoruz. COVID krizinin ciddiyeti ile bu içgörüler, seyahat trendlerinden çok daha fazlasıdır. Daha ziyade, endüstriyi daha sağlıklı ve daha sürdürülebilir bir geleceğe yönlendirmeye yardımcı olacak değerler ve ilkelerdir. İnovasyon yoluyla bilgiden seyahat şirketinin giderek artan önemine kadar, 2022'de görmeyi umduğumuz temel seyahat trendleri burada.

2022'de sektörü şekillendirecek temel seyahat trendlerine ve değerlerine bir göz atalım.

  1. Teknoloji destekli seyahat çok önemli olacak

Teknolojinin seyahatteki rolünün 2022 ve sonrasında öneminin artmaya devam edeceği küçümsenemez. Dijital aşı pasaportlarından gerçek zamanlı seyahat bildirimlerine kadar, teknoloji çözümleri halkı bilgilendirmede ve tüm seyahat kararlarında rehberlik sağlamada çok önemli bir rol oynayacak.

Ülkeler aşılı yolcuları tekrar karşılamaya başladıkça, test, karantina ve form gereksinimleri destinasyonlar arasında farklılık göstermeye devam edecek. Açık ve güncel uluslararası seyahat gereksinimlerinin yanı sıra seyahat koşullarının değişmesi durumunda zamanında güncellemeler sağlamak, seyahatleri boyunca yolcuları desteklemek için çok önemli olacaktır.

Ek olarak, temassız teknoloji seyahat deneyimini kolaylaştırmaya devam edecek. Seyahat şirketleri, gezginleri güvende tutmak ve yardım ve bilgilere anında erişim sağlamak için yenilikçi teknoloji çözümlerini benimsedi. Temassız check-in ve uçağa biniş, uygulama üzerinden yemek veya hizmet siparişi verme veya Whatsapp veya sohbet aracılığıyla konsiyerj desteği, bir gezgin için ekstra rahatlık sağlayan çözümlerdir.

Ayrıca tesis süitlerinde, uçak kabinlerinde, müzelerde ve turistik mekanlarda sanal turlar gibi çözümlerle AR/VR teknolojilerinin öneminin artmasını bekliyoruz. Bu teknolojiler, gezginlerin bir destinasyonu daha kapsamlı bir şekilde araştırmasına yardımcı olarak seyahat planlamasında güven sağlar.

  1. Kişiselleştirme ve rehberlik, her zamankinden daha önemli

Seyahat gereksinimlerine ek olarak, gezginler seyahatlerinin her yönü için uzman rehberliği arayacaklardır. Geçmiş yıllarda gezi planlaması, inceleme siteleri veya hafif web taraması yoluyla yapılmış olsa da, şimdi dikkate alınması gereken çok şey var. Örneğin, bu destinasyonda aşı dağıtımları nasıl ilerledi? Restoranlar veya tiyatrolar için yetkiler var mı? Birçok gezgin için günlük güzergahlar oluşturmak artık çok daha karmaşık ve bunaltıcı bir süreç.

Seyahat şirketleri bu ihtiyacı karşılamak için adım atabilir. Gezginler, turistik yerlere göre sağlık protokollerinden, kalabalıklardan nerede ve ne zaman kaçınacaklarına dair öngörülere kadar, seyahat planlamalarına daha fazla özen gösterecek ve seyahat ettikleri markalardan kişiselleştirilmiş destek bekleyecekler.

Bir seyahat şirketi için bu, seyahat pazarlamasını ve dijital stratejileri yeniden düşünmek, hiper yerel destinasyon içeriğini uygulamalara, sosyal medyaya ve web sitelerine entegre etmek ve gezginleri ve sevdiklerini güvende tutmak için güvenilir bilgiler sağlamak gibi görünebilir. Şirketler artık sadece A noktasından B noktasına bir bağlantı değil, yol boyunca bir bilgelik ve destek kaynağıdır.

  1. 2022'de tercih edilen planlar ve deneyimler

Gezginler 2022'de seyahat etmeyi düşündükçe, seyahat deneyimlerini zenginleştirmek akıllarının başında geliyor. Birçok gezgin sevdikleriyle yeniden bağlantı kurmak istiyor ve harika açık havadaki tatiller hem dinlenme hem de sosyal mesafeli keşifler sağlıyor. Gezginler gizli mücevherler, rüya gibi yerler ve yürüyüş, fotoğrafçılık veya kano gibi doğa odaklı etkinlikler için fırsatlar arayacak.

 

Konaklama söz konusu olduğunda ise temizlik ve güvenlik olmazsa olmazlardandır. Avrupa Seyahat Komisyonu'nun yakın tarihli araştırması, gelecek yıl seyahat etmeyi düşünen katılımcıların yarısından fazlasının kısa süreli kiralamalar ve diğer konaklama yerleri yerine otellerde veya bağımsız tatil köylerinde kalmayı tercih ettiğini ortaya koyuyor.

Güvenilir bir markanın gücü, temel sağlık önlemlerinin alınacağına dair güven sağlar. Bozulmamış doğa deneyimleriyle birleştiğinde, bu unsurlar yolcunun yolculuğuna ekstra bir destek katmanı ekler.

 Bunu akılda tutarak tatil köyleri, temizlik protokollerini, sağlıklı yaşam programlarını ve çevre dostu gezileri vurgulayarak 2022 gezgininin ilgisini çekebilir. Ayrıca, tatil evleri veya kabinler gibi tatil yeri dışındaki konaklamalara sahip otel markaları, ekstra alan ve mahremiyet sağlayan birimlerin yanı sıra, en sevdikleri tatil köyü markalarından beklenebilecek profesyonel temizlik ve müşteri desteğine sahip olabilir.

  1. Sürdürülebilirlik kilit unsur olarak kabul edilmelidir

Özellikle havayolu endüstrisinde sürdürülebilirlik, seyahatte sürekli bir trenddir ve olacaktır. Düşük karbonlu seyahati çevreleyen - aşağıda daha ayrıntılı olarak inceleyeceğimiz - turizm eğilimleri, gezginlerin kuruluşların çevresel girişimlerini yakından takip etmesiyle gelişmeye devam edecek. Örneğin, Google Flights  artık çoğu uçuş araması için karbon emisyonu tahminleri sunuyor  - bu, endüstrinin gezginlere sürdürülebilirlik bilgileri sağlamada büyük bir adım.

Seyahat topluluğu ayrıca seyahat işletmelerinden sürdürülebilirlik girişimleri konusunda giderek daha fazla şeffaflık bekleyecektir. Uluslararası gezginler iklim krizinin daha fazla farkına vardıkça, kişinin ayak izini azaltma ve tatilden sorumlu bir şekilde keyif alma endişesi artıyor. ETC yakın zamanda Sürdürülebilir Turizm Uygulamalarını Teşvik Etmek konulu el kitabını yayınladı. Gezgin değerlerini yansıtan birkaç bilgiyi burada bulabilirsiniz:

Gezginlerin yaklaşık %70'i endüstrinin daha çevre dostu seyahat seçenekleri sunmasını bekliyor

Avrupalı ​​gezginlerin %46'sı atık yönetimini en önemli çevre sorunu olarak görüyor

Avrupalı ​​tüketicilerin %40'ı iklim değişikliğini azaltmaya yardımcı olmak için uçmayı bırakacak

Dünyanın dört bir yanındaki ülkeler Paris Anlaşması taahhütlerini yerine getirmek için çalışırken ve bireysel şirketler kendi çevresel hedeflerini sunarken, gezginler sürdürülebilirlik ve inovasyona odaklanan organizasyonlar arayacak. Plastik içermeyen girişimlerden karbon emisyonlarını azaltmada ilerlemeye kadar, seyahat markaları tüm bu endişe noktalarında seyahat edenlerle bağlantı kurmalıdır.

  1. Güvenlik ve sağlık odaklı önlemler açık bir şekilde iletilmelidir

Sağlığa ve zindeliğe öncelik vermenin ve doğa ile bağlantı kurma özleminin yanı sıra, gezginler bu inançları paylaşan markalara yatırım yapmaya çalışacaklar. Örneğin, OAG tarafından yakın zamanda yapılan bir araştırma, ankete katılan ABD'li gezginlerin %70'inin uluslararası seyahat için aşı pasaportlarının gerekli olduğuna inandığını ve %68'inin yurt içi pasaportlarla da ilgilendiğini  ortaya koydu.

Araştırmalar, yemek yeme, perakende satış ve turistik destinasyonlarda sağlık odaklı önlemler uygulandığında gezginlerin kendilerini daha güvende hissettiklerini göstermeye devam ediyor, bu nedenle bu, 2022'de bir seyahat trendi olmaya devam edecek. Seyahat şirketleri yalnızca kendi güvenlik girişimlerini değil, yerel halk sağlığı için ekstra yol kat eden turistik yerler. Bu içerik yalnızca gezgin kitleyi bilgilendirmekle kalmaz, aynı zamanda ilham verir ve sevindirir.

  1. 'İşe dönüş' seyahati

Son olarak, kurumsal seyahat trendlerine bir göz atın. Bu, endüstrinin havada kalan bir alanı ve büyük olasılıkla uluslararası ölçekte toparlanacak son sektörlerden biri olacak. İş seyahatine dönüş, aşı seviyeleri, sınır açıklıkları ve yeniden işlenmiş bütçe yapıları dahil olmak üzere birçok faktöre bağlı olacaktır. Birçok kuruluş uzaktan çalışmanın verimliliğini keşfettiğinden, kapsamlı kurumsal seyahatler pandemi öncesi yıllarda olduğu kadar yüksek bir öncelik olmayabilir.

Bu nedenle, etkinlikler devam etmeye başladığında daha fazla çevrimiçi eğitim ve web seminerleri, sanal veya karma konferanslar ve bölgesel seyahate vurgu görmeyi bekleyebiliriz. Ancak bu arada, iş seyahatini çevreleyen duyguyu not etmek önemlidir. Yakın tarihli bir PWC araştırması, iş için seyahat edenlerin %75'inin bir kez daha iş için seyahat etme fikri konusunda heyecanlı veya kayıtsız olmadığını ortaya koydu. Bununla birlikte, seyahat şirketleri, iş seyahati hissini yeniden canlandırmak ve teşvik etmek için  Iberia Airlines'ın buna benzer inisiyatifleri ve kampanyaları başlatıyor.

Seyahat gereksinimleri ve temizlik protokolleri hakkında net ve kapsamlı mesajlaşmaya ek olarak, seyahat şirketleri kurumsal müşterilere empati ve destekle yaklaşmalıdır. Esnek iptaller, geniş ve özel business class koltukları ve uzaktan çalışma otel paketleri gibi tekliflerin tümü, müşteri endişelerini ve endişelerini gidermeye yardımcı olabilir.

Sonuçlar

Neredeyse iki yıllık belirsizlikten sonra, seyahatin geleceğinin nasıl göründüğü konusunda hala %100 net olamayız, ancak en azından ufukta daha fazla ışık görebiliriz. Seyahat gereksinimleri, sağlık ve temizlik protokolleri, güvenlik önlemleri ve sürdürülebilirlik 2022'de sürekli konular olmaya devam edecek. Gezginler uzun mesafeli seyahat ve hayali tatiller hakkında yeniden hayal kurmaya başlayacak, ancak yine de dış mekan planlarına ve sosyal mesafeli destinasyonlara odaklanılacak.

Teknoloji tarafında, 'temassız' gelecek yıl aktif bir trend olacak ve seyahat şirketlerinin müşterilerine dijital ve yenilikçi deneyimler yoluyla yolculuklarında daha fazla rehberlik ve kişiselleştirilmiş destek vermenin yollarını bulması gerekecek. İş seyahati 2022'de yavaş yavaş geri dönecek, ancak tam bir iyileşme görmek için hala uzun bir yol var - ve bunu önümüzdeki aylarda görmemiz pek olası değil - çünkü uzaktan çalışma ve sanal toplantılar günden güne daha popüler görünüyor.