COVİD 19 BAĞLANTILI SATINALMA DÜNYASI.

COVİD 19 BAĞLANTILI SATINALMA DÜNYASI. Eski düzenden yeni düzene geçiş olarak ele alırsak, biraz daha az alımlı ve kontrollü bir alım süreci başlayacaktır.

COVİD 19  BAĞLANTILI  SATINALMA DÜNYASI.
Nevzat ÇİFTCİ Grup otel Satınalma Müdürü

COVİD 19  BAĞLANTILI  SATINALMA DÜNYASI.

Dünyada yaşanan olaylarla beraber değişen sektörler  arasında  turizmin ve satınalma departmanının değişmemesi elbette ki pek olası değildir. Özellikle son dönemlerde COVİD-19  Yeni  dünya başlangıcı ile neredeyse bütün sektörlerin değiştiği gibi otelcilik ve satınalma da değişti. Bu bağlamda, işletmelerin zorlu rekabet koşullarında, etkin bir ‘‘Satın Alma Yönetimi her zamankinden daha fazla önem arz etmektedir. Çünkü satın alma yönetimi, işletmelerin rekabet avantajı sağlamasında stratejik bir öneme Sahiptir. Satın alma yönetimi kısaca, doğru ürünün, doğru zamanda, doğru fiyata doğru yerden almış olması gerekmektedir.

Ürünleri ileride kullanırım mantığıyla alınıp stokta bekletmenin yanlış olduğu Yeni dünya düzeninde  şirketlerin karlılıklarının düşük olduğu  şu dönemde

Alınan ürün iade sürecine girmemesi gerektiği böyle durumlarda satınalma nın pazarlık Gücünün düşüceği göz önüne alınmalıdır.

Geleceğin satın alması öncelikli olarak GÜVEN kelimesinin işverenin Lügatında satınalma müdürüne karşı ilk cümlede ilk kelimede başlamalı.

Anlık değişen dijital ortamı takip edecek fiyat karşılaştırmalarını yaparak

MAL ALIRKEN KAZANILIR MANTIĞI DOĞRULTUSUNDA ´ işletmeyi en iyi fiyat doğrusu ile para kazandıran ve şekillendiren bir departman olduğu benimsenecek .

Eski düzenden yeni düzene geçiş olarak ele alırsak, biraz daha az alımlı ve kontrollü bir alım süreci başlayacaktır.

Sezonluk anlaşmalar yerine aylık ve anlık alımlar ve anlaşmalar dahilinde bir yapı oluşacağı kaatindeyim. Yeni oluşum her iki taraf içinde hem alan hem satan için riskli bir durum oluşacaktır. Yeni düzenin sancılı gececeği aşikar bir durum tabiki  bu tür bir yaklaşım olursa bu sefer taze ve anında tarladan büfeye tencereye girme olasılığı biraz geçikmeli olarak gerçekleşecek gibi görünüyor. Daha güvenli soğuk havalar iklimlendirmeli soğutucular ve daha kontrollü kullanım sürecleri ön planda olacaktır ve mutfak ın önemi her zamankinden daha çok önem arz edecek . satınalma ve mutfak koordinesi daha ön plana çıkacaktır. Kısacası iş verenlerin satınalma ayağından biraz daha kendilerini istem dışıda olsa geri çekeceği kanaatindeğim. Çünkü anlık değişimleri kontrol ve takip satın alma müdürü nün bilgisi becerisi ve her daim ortam da bulunmalarından her alım satın alma müdürünün kıymetini ve değerini ön safda tutacaktır.

İş veren tarafından güven saygı duyulması dileği ile !..