BB’mi, HB’mi, FULLBOARD’mı yoksa ALL INCLUSIVE’mi ???

BB’mi, HB’mi, FULLBOARD’mı yoksa ALL INCLUSIVE’ mi. !!! Merhaba Turizmci Dostlar 1991 yılında Türkiyede Magic Life Otellerinin kuruluşunda görev alan üst Yöneticilerdenim. Herkesin bildiği gibi Her şey Dahil sistemi Türkiye’de Magic Life Otellerinin kaliteli ve güzel uygulamasıyla yayılmıştır. Ancak 2000'li yıllardan sonra sistem çığırından çıkmış  80 odalı Otelde 120 odalı Otelde Her şey Dahil sistemini uygulamaya başlamıştır. Dolayısı ile bu tür oda ve yatak kapasitesi küçük Otellerde her şey dahil sisteminin uygulanması hem kalitesizliği, hem de ucuzluğu getirmiştir. Bu sistemin asıl amacı kaliteli hizmet ile karlılığın Orantılı olmasıdır. Maalesef bu tür Otellerde Müşteri memnuniyeti değil, Ticari menfaatler ön plana çıkmıştır.

BB’mi, HB’mi, FULLBOARD’mı yoksa ALL INCLUSIVE’mi ???
M.Şefik KETREZ Tourism Project Consultant / Endless Abroad Foreign Education- Co-Founder

BB’mi, HB’mi, FULLBOARD’mı yoksa ALL INCLUSIVE’ mi. !!!

Merhaba Turizmci Dostlar

1991 yılında Türkiyede Magic Life Otellerinin kuruluşunda görev alan üst Yöneticilerdenim. Herkesin bildiği gibi Her şey Dahil sistemi Türkiye’de Magic Life Otellerinin kaliteli ve güzel uygulamasıyla yayılmıştır. Ancak 2000'li yıllardan sonra sistem çığırından çıkmış  80 odalı Otelde 120 odalı Otelde Her şey Dahil sistemini uygulamaya başlamıştır. Dolayısı ile bu tür oda ve yatak kapasitesi küçük Otellerde her şey dahil sisteminin uygulanması hem kalitesizliği, hem de ucuzluğu getirmiştir. Bu sistemin asıl amacı kaliteli hizmet ile karlılığın Orantılı olmasıdır. Maalesef bu tür Otellerde Müşteri memnuniyeti değil, Ticari menfaatler ön plana çıkmıştır.

Özellikle Turizm Işletme Belgesi olmayan, sadece Belediye den Açma ruhsatı olanlar bu işin kötü mimarlarıdır. Bu tip Otelleri Rus, Ukraynalı ya da Doğu bloku Ülkelerinden gelen Turistler ile ucuza doldurup sonra da Turizm yapıyorum dediler. Bu Otellerde Denetleme yok, kontrol yok, sistemin adı " Kendin çal, Kendin oyna"

İşte gelinen nokta 20 Temmuz 2020 Otellerdeki Ortalama Doluluk %6.

Herkes 1991 beri Her şey Dahil Sisteminden Şikayet ediyor ama hiçbir öneri getirmiyor.

Peki Ben size bir öneri sunayım;

Bu senenin böyle olacağı zaten Belli idi.

Madem düşük misafir Yüzdeleri ile çalışacağınızı biliyordunuz, neden sistemi BB veya HB ye çevirip hem yüksek maliyetlerden kurtulup Hem de bu seneyi deneme yılı olarak geçirmeyi düşünmediniz. Bence bu iyi bir fırsattı.

Hatta 2021 yılında Sistem daha çeşitli hale gelebilirdi. BB, HB, FULLBOARD, ALL INCLUSIVE.

Ama düşünmeyelim, üretmeyelim, ama bol bol her şeyi, sistemi eleştirelim.

Turizmde o kadar büyük problemlerimiz var’ ki.! Aslında kimseyi oyalamadan gerçekleri anlatsak daha iyi olmaz mi??

Hepiniz Sevgiyle Kalın.